Jodliński nowym dyrektorem Muzeum Górnośląskiego

Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach pokieruje bytomską placówką. Decyzję w tej sprawie podjął zarząd województwa śląskiego.

Byt l jodlinski tedx kazimierz

Od kilku lat Urząd Marszałkowski, któremu podlega Muzeum Górnośląskie, dążył do włączenia go do struktur Muzeum Śląskiego. Z tego względu od pewnego czasu obie instytucje posiadały jednego dyrektora. Wpierw obiema placówkami zarządzał Dominik Abłamowicz, a w zeszłym roku na tym stanowisku zastąpiła go Alicja Knast. Jednak z powodu negatywnego stanowiska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec pomysłu połączenia muzeów samorząd województwa ostatecznie od tego odstąpił. W marcu Sejmik uchylił swoją wcześniejszą uchwałę w tej sprawie, a w tym tygodniu zarząd województwa dokonał zmiany na stanowisku dyrektora muzeum w Bytomiu.

- Skoro nie łączymy, to misja pani dyrektor Alicji Knast w obydwu muzeach dobiegła końca - powiedział na antenie Radia Piekary wicemarszałek Henryk Mercik. Zarząd województwa przyjął jej rezygnację i we wtorek powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszkowi Jodlińskiemu. Tę funkcję będzie sprawował maksymalnie przez rok, gdyż taką możliwość dopuszcza Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Później na to stanowisko ma zostać rozpisany konkurs. - To jest dla mnie nowy, bardzo realny i będący ogromnym wyzwaniem cel pracy - powiedział Jodliński reporterowi Radia Katowice. - Mam nadzieję wręcz, że z pewnych doświadczeń z przeszłości mogę wybudować to, co będzie się działo z pożytkiem dla nowej placówki muzealnej - dodał.

Leszek Jodliński w latach 2003 - 2008 był dyrektorem Muzeum w Gliwicach, a przez kolejne 5 lat kierował Muzeum Śląskim w Katowicach, w trakcie których powstała nowa siedziba instytucji na terenie dawnej KWK Katowice. Jest autorem i współautorem wielu publikacji na temat historii Górnego Śląska i sztuki tego regionu. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. W. Korfantego za wybitne dokonania w dziedzinie promowania dziedzictwa Górnego Śląska, a w 2007 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego przyznało II nagrodę w konkursie Sybilla za zrealizowaną przez niego wystawę o żeliwie europejskim. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Dyplom magistra uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim, a tytuł doktora na niemieckim Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg. Ponadto ukończył studia podyplomowe z administracji publicznej oraz integracji europejskiej. Jest stypendystą uniwersytetów w Amsterdamie, Heidelbergu i Tokio. Posługuje się sześcioma językami obcymi. Ostatnio pracował w Śląskim Ziemskim Muzeum w Opawie.

djembed

Można spodziewać się, że w Muzeum Górnośląskim pod kierownictwem Leszka Jodlińskiego będzie się wiele działo. Jak pokazują jego dokonania w Gliwicach i Katowicach, ma on nowoczesne podejście do muzealnictwa. Z jego inicjatywy w Muzeum Śląskim powstała pierwsza ścieżka zwiedzania dla osób niewidomych, za którą instytucja otrzymała w 2010 roku nagrodę Śląska Rzecz. Niewątpliwie przez najbliższy rok również w Muzeum Górnośląskim będzie starać się wprowadzać różne innowacje. Jednak w Bytomiu będzie musiał zmierzyć się ze znacznie skromniejszym budżetem w stosunku do tego, jakim dysponował w Katowicach. Zobaczymy czy podoła temu wyzwaniu.

fot. TEDx Kazimierz

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Roman Kostrzewski

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego - 18 lutego 2022 r. w Bytomiu

Mariusz Świątczak, uczestnik "The Voice of Poland" z Bytomia

Mariusz Świątczak z Bytomia w "The Voice of Poland"

Byt rocznik bytomski nr 1

Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii...

Byt streetfoodpolska bytom 01

Z bytomskiego Rynku znikają ogródki, a pojawią...

Byt bajkowypostium

„Bajkowy kostium teatralny” - konkurs...

Byt muzeum gornoslaskie

Dyrektor Muzeum Górnośląskiego wybrany

Byt confetti 2571539 1280

Kaj się bawić 10 stycznia – 12 stycznia?