Kronika Policyjna: 2 maja [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 342078

Zatrzymano sprawcę fałszywego alarmu

Policjanci z Bytomia zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu o katastrofie budowlanej. Okazał się nim 15-letni bytomianin. Jak się okazało był to żart z jego strony. Młodzieniec został przesłuchany. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sędzia rodziny.

W poprzednią niedzielę wieczorem oficer dyżurny został poinformowany telefonicznie, że przy ul. Korfantego doszło do zawalenia kamienicy i są tam uwięzieni ludzie. Zgłaszający przedstawił się z imienia i nazwiska a jego poważny ton był wiarygodny. Natychmiast na miejsce zostali wysłani policjanci, strażacy i pogotowie. Na miejscu stróże prawa stwierdzili, że nie ma kamienicy z takim numerem jaki był zgłoszony. Rozpoczęto sprawdzanie pobliskich budynków w poszukiwaniu zawalonej kamienicy. Po dwóch godzinach służby ratownicze zakończyły działania nie stwierdzając zwalonego budynku. Niestety zgłoszenie okazało się żartem. Stróże prawa rozpoczęli poszukiwanie żartownisia. Okazało się, że podane przez zgłaszającego imię i nazwisko nie było jego i celowo chciał wprowadzić policjantów w błąd. W piątek policjanci z bytomskiej komendy zajmujący się przestępczością nieletnich zatrzymali 15-latka. Młodzieniec miał przy sobie telefon komórkowy z którego dzwonił. Policjanci przesłuchali bytomianina. Ponadto mundurowi ustalili, że dopuścił się on kilku kradzieży sklepowych na terenie Bytomia. Teraz młodzieniec odpowie przed sędzią rodzinnym.

Przypominamy, że za taki fałszywy alarm odpowiadamy karnie z art. 224a KK. Sprawcy grozi do 8 lat więzienia.

Najpierw pomogła 77-latce a później ją okradła

Bytomscy stróże prawa poszukują pary złodziei, którzy okradli z pieniędzy 77-latkę. Kobieta i mężczyzna w czwartek około 13.00 przyszli do mieszkania pokrzywdzonej przy ul. Piekarskiej. Za to przestępstwo grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Z ustaleń wynika, że w czwartek około 13.00 pokrzywdzona wracała z zakupów. 77-latka przy drzwiach wejściowych do kamienicy przy ul. Piekarskiej zauważyłą młodą kobietę. Nieznajoma poprosiłą emerytkę, czy może jej otworzyć drzwi bo idzie ona do siostry. Starsza kobieta odłożyła torby z zakupami i otworzyła drzwi. Wtedy młodsza kobieta zaproponowała pomoc we niesieniu zakupów. Seniorka zgodziłą się i razem poszły do jej mieszkania. Tam poprosiła aby 77-latka dałą jej kartkę i długopis twierdząc, że chce napisać informację dla siostry i zostawić ją w jej drzwiach. Po chwili do mieszkania przyszedł mężczyzna. Przedstawił się jako brak kobiety, która już była w domu 77-latki. Oosby te jeszcze chwilę rozmawiały z emerytką i wyszły z jej mieszkania. Po około godzinie seniorka zorientowała się, że zniknęły z komody jej pieniądze.

Według opisu pokrzywdzonej kobieta jest w wieku około 35 lat, szczupła, włosy ciemne spięte w tzw. koka. Natomiast mężczyzna w wieku ok 30 lat. Włosy i wąs koloru ciemnego. Oboje byli śniadej karnacji ciała. Teraz stróże prawa poszukują złodziei, którym grozi do 5 lat więzienia.

Wszystkie osoby, które posiadają informację mogące pomóc w ustalenie sprawców kradzieży proszone są o kontakt telefoniczny z Komisariatem Policji II w Bytomiu ul. Chrzanowskiego 1A tel. 323956610, nr 997, 112 lub kontakt osobisty.

Policjanci odzyskali wózek dziecięcy

W środę policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego zatrzymali sprawców kradzieży wózka dziecięcego. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę przy ul. Mariackiej. Stróże prawa odzyskali łup. Zatrzymani to 17 i 19-letni bytomianie. Teraz odpowiedzą przed prokuratorem. Grozi im do 5 lat za kratami.

Kradzież wózka dziecięcego wartości 500 złotych miała miejsce w poprzednią niedzielę. Złodzieje ukradli go z klatki schodowej budynku przy ul. Mariackiej. Policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego od tamtej pory poszukiwali sprawcy tego przestępstwa. Prowadzone czynności przez kryminalnych doprowadziły do zatrzymania sprawców. Okazali się nimi nastoletni bytomianie w wieku 17 i 19 lat. W mieszkaniu jednego z nich stróże prawa znaleźli wózek. Mężczyzn zatrzymano, natomiast ich łup trafi do pokrzywdzonego 38-latka. Śledczy z komisariatu przedstawili im zarzuty. Teraz odpowiedzą przed prokuratorem. Za to przestępstwo grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Handlowała "lewymi" papierosami

Policjanci z Bytomia przejęli prawie 1200 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabandą handlowała 52-letnia bytomianka. Kobieta została zatrzymana. Sprawę przejęli funkcjonariusze Izby Celnej. Grozi jej do 3 lat więzienia oraz grzywna.

Policjanci z bytomskiej komendy przejęli prawie 1200 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa zabezpieczyli towar w sklepie 52-latki przy ul. Wojciechowskiego. Kobieta oprócz legalnego towaru sprzedawała „lewe” papierosy. Stróże prawa zatrzymali bytomiankę. Sprawę oraz kontrabandę przejęli funkcjonariusze Izby Celnej. Teraz o jej dalszym losie zdecyduje sąd. Grozi jej do 3 lat więzienia oraz grzywna.

Dozór za napaść na policjantów

Bytomscy stróże prawa zatrzymali 56-latka. Mężczyzna podczas interwencji zaatakował policjantów. Mundurowi obezwładnili napastnika, który trafił do izby wytrzeźwień. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Mundurowi z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego zostali wezwani na interwencję domową do mieszkania przy ul. Rajskiej. Miało tam dojść do awantury pomiędzy 56-latkiem a jego córką. Gdy policjanci przyjechali na miejsce w mieszkaniu byłą tylko zgłaszająca. W pewnej chwil do mieszkania wszedł mężczyzna, który widząc mundurowych zaatakował ich. Odepchnął policjanta i chwycił za włosy policjantkę. Mundurowi obezwładnili i zatrzymali agresywnego bytomianina. Jak się okazało mężczyzna był pijany, więc trafił do izby wytrzeźwień. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2.5 promila alkoholu w organizmie. Podejrzany usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Teraz, za napaść na policjantów, grozi mu do 3 lat więzienia.

Policyjny pies wykrył narkotyki warte 11 tysięcy złotych

Kryminalni z bytomskiej komendy zatrzymali 23-latka z narkotykami. Mężczyzna miał w mieszkaniu ponad 320 gramów marihuany oraz małą wagę elektroniczną. Stróże prawa skorzystali z pomocy „Kory” - policyjnego psa. Prokurator objął zatrzymanego policyjnym dozorem. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

Dzięki działaniu policjantów 320 gramów marihuany nie trafi na bytomskie ulice. Kryminalni wykorzystali policyjnego psa wyszkolonego do wykrywania narkotyków. Czworonożny stróż prawa, wabiący się „Kora”, wraz ze swoim policyjnym przewodnikiem na co dzień służbę pełni w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach. Wynikiem wspólnej akcji było zatrzymanie mieszkańca Bytomia. 23-latek w swoim mieszkaniu przy ul. Armii Krajowej miał 320 gramów marihuany. Policjanci zabezpieczyli od niego również 1000 złotych oraz małą elektroniczną wagę. Czarnorynkowa wartość przejętych narkotyków to ponad 11 tysięcy złotych. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Podsumowanie działań pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”

Bytomska drogówka podsumowała działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi ujawnili wykroczenia drogowe nakładając łącznie 59 mandatów karnych. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była we wtorek.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. We wtorek policjanci drogówki prowadzili własne działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz prawidłowe poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 59 mandatów karnych, w tym 10 za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, 13 za przechodzenie w miejscu niedozwolonym, 13 za przekroczenie prędkości, 1 za brak pasów bezpieczeństwa, 13 za niestosowanie się do znaków drogowych, 1 za nieprawidłową zmianę pasa ruchu oraz 8 za inne wykroczenia. W jednym przypadku zatrzymano prawo jazdy za nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na pasach.

Pijany jechał kradzionym motorowerem

Bytomscy policjanci zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież motoroweru swojemu znajomemu. Przestępstwo miało miejsce w poprzedni poniedziałek przy ul. Korfantego. Bytomianin usłyszał już zarzut a jednoślad trafił do właściciela. Ponadto zatrzymany kierował pojazdem pod wpływem alkoholu. Teraz straci prawo jazdy. O jego dalszym losie zdecyduje prokurator. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Mieszkaniec ul. Korfantego zgłosił policjantom z komisariatu przy ul. Rostka kradzież motoroweru wartości 2 tysięcy złotych. Sprawca miał włamać się do pomieszczenia, gdzie przechowywany był jednoślad. Stróże prawa z komisariatu ustalili kto może być sprawcą tego przestępstwa. Informacja została przekazana innym policjantom w Bytomiu. Mundurowi z drogówki wpadli na trop jednośladu. Zatrzymali do kontroli jadącego nim 30-latka. Okazało się, że mężczyzna jest pijany. Badanie alkomatem wskazało u niego ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Bytomianin został zatrzymany. Śledczy z komisariatu przedstawili mu zarzut przestępstwa kradzieży z włamaniem. Z relacji policjantów wynika, że złodziej od kilkunastu lat zna pokrzywdzonego. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator. 30-latek straci prawo jazdy i grozi mu do 10 lat więzienia.

Dwaj 25-latkowie wpadli z marihuaną

W poprzedni poniedziałek policjanci z bytomskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli narkotyki. Przy dwóch 25 latkach stróże prawa znaleźli ponad 10 porcji marihuany. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 3 lat więzienia.

Pierwszy w ręce policjantów wpadł 25-latek przy ul. Siemianowickiej. Około południa kryminalni z bytomskiej komendy zatrzymali bytomianina. Po kontroli jego auta okazało się, że mężczyzna miał w nim marihuanę. Został zatrzymany. Po południu kryminalni z komendy zatrzymali kolejnego 25-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu przy ul. Kolejowej i samochodzie trzymał marihuanę. Łącznie stróże prawa przejęli ponad 10 porcji marihuany. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 3 lat więzienia.

Poszukiwane osoby, które okradły 87-latka

Bytomscy stróże prawa poszukują trzech mężczyzn i dwóch kobiet, które ukradły pieniądze 87-latkowi. Złodziejki w poprzedni piątek po 14.00 przyszli do mieszkania pokrzywdzonego przy ul. Tuwima. Za to przestępstwo grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Z ustaleń wynika, że w poprzedni piątek po godzinie 14.00 do mieszkania 87-latka przy ul. Tuwima przyszło trzech mężczyzn i dwie kobiety. Poinformowali emeryta, że mają sprawę do jego sąsiada. Z uwagi, że mężczyzny nie było to poprosili czy mogą wejść i napisać na kartce wiadomość dla niego. Senior zgodził się wpuścić nieznajomych. Osoby te zagadywały go i pokazywały jakieś przedmioty, które mieli na sprzedaż. Nieznajomi byli w mieszkaniu kilkanaście minut po czym wyszli. Po jakimś czasie od wyjścia tych osób pokrzywdzony zorientowała się, że nie ma jego pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że wszystkie osoby były śniadej karnacji.

Policja apeluje aby uważać kogo wpuszczamy do domu. Jeżeli już kogoś obcego wpuścimy do domu to bądźmy ostrożni i wzmóżmy czujność.

Wszystkie osoby, które posiadają informację mogące pomóc w ustaleniu kobiet proszone są o kontakt telefoniczny z Komisariatem Policji III w Bytomiu przy ul. Dr. Rostka 14, tel. 322835710, lub 997, 112 lub kontakt osobisty.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon