Nie śpimy - zwiedzamy muzea!

Już w sobotę odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Do udziału w niej zaprasza także Muzeum Górnośląskie, które przygotowało szereg atrakcji pod hasłem „Jutro zaczyna się wczoraj”. Bytomianie będą mogli dowiedzieć się, m.in., jak wygląda proces renowacji zabytków.

Byt noc muzeow 2014 054

Muzeum Górnośląskie po raz kolejny zaprasza do udziału w projekcie Noc Muzeów. W tym roku placówka chce pokazać mieszkańcom, między innymi, nieznane fotografie międzywojennego Śląska, baśniowy świat w twórczości artystów naiwnych, a także wyniki badań dotyczących królewskiej rodziny żubrów. Dla zwiedzających przygotowano również liczne wystawy, pokaz mody, projekcje filmów oraz różnorodne warsztaty i spotkania. Wszystkie atrakcje odbędą się w godzinach 18.00-24.00 w obu gmachach Muzeum Górnośląskiego oraz w Wozowni. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, a uczestnicy proszeni są o wzięcie latarek.

Jak dokładnie przebiegać będzie Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim? W budynku przy ul. Jana III Sobieskiego co godzinę, od 18.00, bytomianie będą oprowadzani po Galerii Malarstwa Polskiego. Od 19.00 będą mogli wziąć udział w „Śląskiej demonologii dla odważnych”, czyli grze terenowej opartej na wierzeniach ludowych.

O godz. 20.00 odbędzie się pierwsza odsłona „Królewskiej rodziny żubrów pszczyńskich”. Pół godziny później dla zwiedzających zaplanowano opowieści przyrodnicze „Drzewa mówią. Historia w pniu zapisana”. Tej nocy odbędzie się także wernisaż wystawy „Na pograniczu światów”oraz wykład połączony z warsztatami – „Obraz u lekarza. W pracowni konserwatora dzieł sztuki”. Na bytomian czekać będą także zagadki malarskie, czyli „Różne oblicza krajobrazu”.

W Centrum Edukacji będzie można wziąć udział w spotkaniu „Izabela Czartoryska – kolekcjonerka pamiątek historycznych i nie tylko” oraz „Planta i Plebejer. Dziedzictwo przyrodnicze i muzealne pszczyńskich żubrów”.

W gmachu od ul. W. Korfantego co godzinę (od godz.18.00) bytomianie będą oprowadzani po wystawie archeologicznej „Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza”. Mieszkańcy zobaczą także warsztat pracy archeologa-muzealnika oraz pokaz mody „Silesia Folk Design”, czyli inspirowanej elementami stroju śląskiego. Tej nocy odbędzie się także projekcja filmu „Alfred Schreyer z Drohobycza” i spotkanie autorskie połączone z prezentacją publikacji „Tadeusz Ceypek. Portret z okruchów wspomnień”.

W Wozowni odbędzie się z kolei pokaz prac studentów ASP połączony z warsztatami plastycznymi oraz degustacją herbat. To nie wszystko – w czasie Nocy Muzeów w kasach Muzeum Górnośląskiego prowadzony będzie kiermasz „Książka za złotówkę”. Niespodzianka czeka także na osoby, które chcą odwiedzić również Muzeum Śląskie – pomiędzy bytomską a katowicką placówką będzie krążył bezpłatny autobus. Osoby, które zwiedzą wszystkie gmachy obu instytucji i zbiorą 4 pieczątki na ulotce z programem, otrzymają bilet wstępu do obu muzeów w cenie złotówki.

Podczas Nocy Muzeów bytomianie będą mogli podziwiać także wystawy: „Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”, „Omne vivum ex ovo. Wszelkie życie (pochodzi) z jaja”, „Pięciopak kultury”, „Na pograniczu światów”, „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.)” oraz „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera”.

Ostatnia ekspozycja będzie miała swój uroczysty wernisaż właśnie podczas Nocy Muzeów. „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera” to wystawa, która pozwala nam przenieść się do Śląska lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Paul Rother, z zawodu kowal w kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”), przy pomocy aparatu fotograficznego dokumentował świat. Jego zachowane fotografie stanowią zbiór około 400 zdjęć ukazujących piękno śląskich krajobrazów, architektury oraz postaci. Ich wyróżnikiem jest przede wszystkim zatrzymana w odcieniach czerni i bieli estetyka światła. Wystawę będzie można podziwiać do końca września.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Noc Muzeów Bytom 2022

Noc Muzeów w Bytomiu - lista atrakcji na sobotnią noc

Wystawa Muzeum Górnośląskie3

Wystawa w naszym muzeum tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Byt noc muzeow mgb

Noc Muzeów: balonem do nieba!

Byt jodlinski fb

Jakie plany ma nowy dyrektor muzeum?

Byt domasław nekropolia arystokracji

Znaleziska z epoki żelaza w Muzeum Górnośląskim

Byt heinrich schulz beuthen

Kompozytor, który kochał Bytom

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Połączą muzea? [AKTUALIZACJA]