Korwin-Mikke przeciwko pożyczce na stadion [VIDEO]

Dziś Janusz Korwin-Mikke wraz z przedstawicielami swojej partii zabrali głos w sprawie zadłużania Bytomia. Kontrowersyjny europoseł uznał plany władz miasta za nieodpowiedzialne.

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kwotę 225 milionów złotych. W ten sposób zadłużenie Bytomia w ciągu najbliższych lat ulegnie podwojeniu, a od 2020 roku nasze miasto będzie co roku przeznaczać aż ok. 20 mln zł na spłatę swoich zobowiązań.

Podczas dzisiejszej konferencji przed gmachem Urzędu Miejskiego przedstawiciele partii KORWiN skrytykowali zamiary władz miasta związane ze zwiększaniem zadłużenia gminy. Jak stwierdził Grzegorz Kuszpit, szef gliwickiego okręgu partii, sam fakt zaciągania kredytów nie stanowi problemu, lecz skala planowanego długu i cele, na jakie mają zostać przeznaczone te pieniądze. Szczególne wątpliwości budzi zamiar wydania połowy pożyczki z EBI na budowę kompleksu sportowego dla Polonii Bytom.

djembed

- Byłem zszokowany wielkością kredytu, bo na przykład jeżeli Elbląg zadłużył się na 100 milionów, to już obalono prezydenta i całą radę - powiedział dziś Janusz Korwin-Mikke. Zdaniem europosła planowana pożyczka jest bardzo duża, jak na taką miejscowość, jaką jest Bytom. Przedstawiciele partii zwrócili uwagę, iż nasze miasto wyludnia się w dramatycznym tempie, co nie rokuje, aby w przyszłości zwiększyły się wpływy do budżetu umożliwiające spłatę gigantycznego zadłużenia.

Członkowie ugrupowania przygotowali projekt uchwały wprowadzającej w Bytomiu znaczną dyscyplinę w zakresie finansów publicznych. Dokument przewiduje zakaz zaciągania kredytów długoterminowych, planowania budżetu z deficytem oraz pokrywania dziury budżetowej poprzez zwiększanie zadłużenia. W ten sposób urzędujące władze miasta miałyby bardziej oszczędnie zarządzać gminą. Projekt uchwały ma wkrótce trafić do rąk bytomskich radnych i na biurko prezydenta Damiana Bartyli.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bartyla urzad

Prezydent przez sesję uniknie rozprawy?

Byt prezydent bartyla

Prezydent stanie przed poznańskim sądem

Krzywy domek

Krzywy domek przejdzie do historii

Byt polonia rakow

II liga: Polonia na zwycięskiej ścieżce

Byt kk polonia bytom hala na skarpie

Koszykówka: liderzy tylko przez tydzień

Byt zaproszenie polonia

Jubileusz 95-lecia Polonii Bytom

Hokej: "stodoła" znowu tętni życiem