Woda i ścieki bez zmian

Opłaty za dostawę wody oraz odbiór ścieków w drugim półroczu mają pozostać bez ziman. Decyzję w tej sprawie podejmie jutro Rada Miejska.

Byt 6307672876 b73164a218 b

W poniedziałek o 10:00 odbędzie się majowa sesja bytomskiej rady. W porządku obrad znalazł się projekt dotyczący wysokości obowiązujących taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Tym razem bytomianie nie muszą obawiać się podwyżki - rachunki mają pozostać na dotychczasowym poziomie.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie okresu obowiązywania aktualnych taryf do końca tego roku. Spółka już drugi raz zwróciła się do Rady Miejskiej z taką prośbą. Pierwszy raz stawki za wodę i ścieki przedłużono w połowie grudnia 2015 r. o 5 miesięcy. BPK zaznaczyło w swoim wniosku, że przedłużenie taryf o kolejne pół roku nie wpłynie niekorzystnie na sytuację finansową firmy i nie zakłóci ciągłości w świadczeniu usług oraz pozytywnie wpłynie na sposób dokonywania rozliczeń z odbiorcami.

Przeczytaj też: Wiceprezes BPK otrzymała 2 zarzuty od prokuratury

Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków czas obowiązywania taryf można przedłużyć maksymalnie o rok. Wobec tego w styczniu mieszkańcy Bytomia powinni spodziewać się zmian, choć niekoniecznie muszą one oznaczać wzrost rachunków.

Ostatnia podwyżka opłat w Bytomiu wywołała duże kontrowersje. Dokonano jej w lutym 2015 roku. Po jej uchwaleniu Bytom trafił na 2. miejsce w Polsce wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców pod względem wysokości stawek za wodę i ścieki. Cena m3 wody wzrosła wtedy o 7% do 5,79 zł, a ścieków o 3% do 8,65 zł. Podwyżki tłumaczono wówczas koniecznością dostosowania taryf do aktualnych kosztów, gdyż wcześniejsze stawki utrzymywane były bez zmian od 2011 r.

djembed

Innego zdania była opozycja. Radni Platformy Obywatelskiej, ale też prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Janusz Wójcicki, inicjator referendum z 2012 r., twierdzili, że na podniesienie cen miały wpływ różne przedsięwzięcia BPK, które nie były związane z podstawową działalnością spółki. Mowa o kupnie gruntów od gminy Bytom za 20 mln zł i ujęcia wody w Tarnowskich Górach, które nie posiada połączenia z Bytomiem, powołaniu spółki Bytomski Sport w celu budowy nowego stadionu przy al. Olimpijskiej oraz udzieleniu Towarzystwu Sportowemu Polonia Bytom pożyczki w wysokości 1,3 mln zł. O swoich wątpliwościach poinformowali jesienią ubiegłego roku na specjalnej konferencji prasowej.

fot. Steve Johnson - CC BY 2.0

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon