Kronika Policyjna: 6 czerwca [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 349892

Areszt za napad na 76-latkę w jej domu

Szybka reakcja sąsiadów 76-latki spłoszyła napastników. 22-latek i jego rok starszy kolega napadli emerytkę w jej domu w Stolarzowicach. Bandyci obezwładnili 76-latkę i chcieli ją okraść. Policjanci zatrzymali bytomian. Decyzją sądu najbliższe miesiące spędzą w areszcie. Grozi im teraz do 12 lat więzienia.

W czwartek po południu trzech mężczyzn podjechało pod dom 76-latki w Stolarzowicach. Dwóch z nich poszło do kobiety, a kierowca został w samochodzie i oczekiwał na kolegów z zapalonym silnikiem. Napastnicy wtargnęli do domu emerytki i obezwładnili ją. W tym czasie zaparkowanemu pod domem autu na niemieckich tablicach przyglądali się sąsiedzi. Zdziwił ich fakt, że samochód ma zapalony silnik a siedzący w nim mężczyzna jakby się ukrywał w jego wnętrzu. Postanowili podejść i dowiedzieć się o co chodzi. W chwili jak podchodzili do auta siedzący w nim mężczyzna zatrąbił. Wtedy z domu 76-latki wybiegło dwóch mężczyzn. Błyskawicznie wsiedli do auta i odjechali. Sąsiedzi pobiegli do emerytki. Kobieta powiedziała, że została napadnięta. Natychmiast zaalarmowano policjantów. Pokrzywdzona nie ucierpiała a napastnicy nie zdołali jej nic ukraść. Stróże prawa szybko ustalili, że bandyci odjechali osobowym Renault Megane pierwszej generacji koloru bordowego. Samochód był w wersji 5-drzwiowej i założone miał niemieckie tablice rejestracyjne. Policjanci z bytomskiej komendy ze specgrupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości rozbójniczej rozpoczęli poszukiwanie sprawców. Stróże prawa ustalili i zatrzymali napastników w centrum miasta. 22 i 23 latek podróżowali tym samym autem. Ponadto jeden z nich miał przy sobie blisko 10 porcji amfetaminy. Mieszkańcy Bytomia trafili do policyjnego aresztu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Decyzją sądu trafili na najbliższe miesiące do aresztu. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia.

Po kilku dniach pracy okradła pracodawcę

Bytomscy policjanci zatrzymali 19-letnią kobietę. Mieszkanka Bytomia pracując w budce z fast foodami okradła właścicielkę na blisko 1 tys. złotych. Zatrzymana usłyszała już zarzut. Grozi jej teraz do 5 lat więzienia.

Wspólne działania kryminalnych z komisariatu w Szombierkach oraz właścicielki budki z fast foodami doprowadziły do zatrzymania 19-letniej kobiety. Mieszkanka Bytomia pracowała tam zaledwie kilka dni. W połowie maja tego roku przyszła do budki po jej zamknięciu. Posiadanym kluczem otworzyła drzwi i z kasy zabrała prawie 1 tysiąc złotych. Następnego dnia już nie pojawiła się w pracy. Kobieta ukrywała się u swojego chłopaka w centrum Bytomia. Zatrzymana usłyszała już zarzut. Grozi jej teraz do 5 lat więzienia.

59-latek wpadł z marihuaną

Policjanci z Bytomia zatrzymali 59-latka z narkotykami. Stróże prawa prowadzili działania uderzające w przestępczość narkotykową. Bytomianin miał prawie 40 gram marihuany. Teraz mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Stróże prawa z komisariatu przy ul. Rostka prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich było zatrzymanie mieszkańca Bytomia. 59-latek w swoim mieszkaniu przy ul. Opolskiej miał prawie 40 gram marihuany. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje prokurator. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego

Bytomska drogówka podsumowała działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi ujawnili wykroczenia drogowe nakładając łącznie 43 mandaty karne. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była w środę.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W środę policjanci drogówki prowadzili własne działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz prawidłowe poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Policjanci zapewniają, że nie będzie pobłażania dla pieszych i kierowców za łamanie przez nich przepisów prawa i stwarzanie zagrożenia na drodze.

Mundurowi ujawnili 48 wykroczeń drogowych. Nałożyli 43 mandaty karne, w tym 18 za przechodzenie w miejscu niedozwolonym, 10 za przechodzenia na czerwonym świetle. Na kierowców za nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe wyprzedzanie przed pasami, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu oraz 8 za przekroczenie prędkości. Cztery osoby pouczono a wobec jednej skierowano wniosek o ukaranie do sądu. W jednym przypadku mundurowi zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Dozór i zakaz zbliżania się za znęcanie nad żoną

Policjanci z Bytomia zatrzymali 37-latka, który znęcał się fizycznie nad swoją żoną. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Prokurator zastosował wobec niego środek karny w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej, objął go również policyjnym dozorem. Oprawcy grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci z Bytomia pełniąc służbę w patrolu ponadnormatywnym zatrzymali mężczyznę, który znęcał się nad swoją żoną. Kobieta w poniedziałek wieczorem został pobita w ich mieszkaniu przy ul. Hlonda. Pokrzywdzona powiadomiła stróży prawa. Jako pierwsi na miejsce dotarli mundurowi z patrolu ponadnormatywnego. Policjanci w mieszkaniu zastali 39-letnią kobietę z widocznymi urazami głowy oraz jej oprawcę. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Jego żona z licznymi obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Jak wynikało z ustaleń śledczych 37-latek w przeszłości uderzył już pokrzywdzoną. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator zastosował wobec niego środek karny w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej, objął go również policyjnym dozorem. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzą za kradzież prądu

Policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 3 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Murarskiej, Żwirki i Wigury, Żeromskiego. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 3 przypadki podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom grozi do 5 lat więzienia.

Wpadli z narkotykami

Kryminalni z komendy oraz policjanci z komisariatu V zatrzymali dwie osoby podejrzane o posiadanie środków odurzających. 27-latek miał przy sobie 3 gramy marihuany, a drugi zatrzymany prawie 2 gramy tego narkotyku. Obaj sprawcy noc spędzili w policyjnym areszcie. Grozi im kara nawet 3 lat więzienia.

W poprzedni poniedziałek po południu kryminalni z bytomskiej komendy oraz policjanci z komisariatu V prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. W ich wyniku zatrzymano dwóch mężczyzn. Pierwszy wpadł przy ul.Odrzańskiej i posiadał przy sobie 3 gramy marihuany. Drugi z sprawców został zatrzymany kilka godzin później na ul. Narutowicza-miał przy sobie prawie 2 gramy tego samego narkotyku. Mężczyźni noc spędzili w policyjnym areszcie. Grozi im teraz do 3 lat więzienia

Uwaga na "OSZUSTÓW"!!!

Uwaga na oszustów posługujących się metodą na "pracownika wodociągów". Ofiarą złodziei padł 86-letni mieszkaniec ul. Zabrzańskiej. To niestety kolejny przykład bezwzględnego wykorzystywania przez oszustów łatwowierności starszej osoby.

Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek około 15:00. Do mieszkańca ul. Zabrzańskiej przyszedł mężczyzna podający się za pracownika wodociągów. Sprawca wszedł do domu pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej. Po krótkiej rozmowie poprosił emeryta o rozmienienie pieniędzy. Gdy mężczyzna udał się do innego pokoju, złodziej zabrał pieniądze schowane w kuchni. 86-latek zorientował się, że został okradziony po wyjściu oszusta.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa prosimy o kontakt. Ze śledczymi prowadzącymi sprawę można skontaktować się osobiście w Komisariacie IV Policji przy ul. Zabrzańskiej 91 albo dzwoniąc do najbliższej jednostki policji na numery telefonów alarmowych 112 i 997.

Zdarzenia drogowe przy ulicy Konstytucji

Policjanci z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności dwóch wypadków. Do zdarzeń doszło w poprzedni poniedziełek na ulicy Konstytucji. Poszkodowani ze złamaniami trafili do szpitala.

Do dwóch poważnych zdarzeń drogowych doszło w miniony poniedziałek przy ulicy Konstytucji. Pierwszy z wypadków miał miejsce około godziny 7:00. 23-latek kierujący rowerem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobowemu Volvo i doprowadził do zderzenia. Rowerzysta ze złamaną ręką trafił do szpitala. Kilka godzin później kierujący motocyklem potrącił przechodzącego poza wyznaczonym przejściem dla pieszych mężczyznę. Na skutek zdarzenia 87-latek doznał złamania żeber i miednicy. Okoliczności i przyczyny wypadków badają teraz bytomscy śledczy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon