Opera zostanie bez dyrektora

Obecny szef bytomskiego teatru kieruje nim od 27 lat. Ten rok będzie ostatnim. Wraz z początkiem września Tadeusz Serafin przestanie zarządzać Operą Śląską.

Byt opera chopin

To będzie koniec epoki. Tadeusz Serafin pracuje w Operze od 1978 roku. W tym czasie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego i artystycznego: od asystenta dyrygenta po stanowiska Dyrektora Artystycznego i Naczelnego. Teatrem zarządza nieprzerwanie od 1989 roku, gdy objął funkcję w drodze konkursu. Przez te lata kierowana przez niego instytucja zdołała odnieść wiele sukcesów i przezwyciężyć różne kryzysy, w tym przede wszystkim pożar, w trakcie którego ogień strawił dawną salę koncertową. Wówczas udało znaleźć się pieniądze na odbudowę spalonej części gmachu i przywrócenie jej pierwotnej funkcji.

31 sierpnia kończy się obecna umowa z dyrektorem Opery. Tadeusz Serafin miał zamiar startować w konkursie na kolejną kadencję, ale ten w najbliższym czasie się nie odbędzie. Zarząd Województwa Śląskiego postanowił wstrzymać się z poszukiwaniami nowego dyrektora do czasu zakończenia kompleksowego remontu sceny i zaplecza. Szacuje się, że może on potrwać dwa lata. Przez ten czas instytucją ma zarządzać obecny zastępca Serafina, Łukasz Goik, odpowiadający dotąd za sprawy techniczne i remontowe. W późniejszym terminie zostanie powołany kierownik artystyczny, którego zadaniem będzie realizacja programu poza siedzibą Opery.

Urząd Marszałkowski tłumaczy, że przeprowadzenie remontu jest konieczne ze względu na bardzo zły stan obiektu, którego wiek liczy juz 100 lat. Województwo ponadto zamierza zmodernizować infrastrukturę teatru, w tym wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technicznych jak np. zapadnie oraz nową aparaturę oświetleniową i nagłośnieniową, a także poprawić komfort pracy muzyków, którzy ledwo mieszczą się w ciasnym i niskim orkiestronie. Tymczasem od początku roku trwa renowacja elewacji gmachu i instalacja iluminacji nocnej oraz systemu monitoringu wizyjnego.

Konkurs na nowego dyrektora zostanie ogłoszony po zakończeniu remontu Opery Śląskiej. Od 1 września pełniącym obowiązki dyrektora będzie Łukasz Goik. Jest on związany z instytucją od 2004 roku, gdy zaczynał pracę jako bileter. Podobnie jak Tadeusz Serafin przeszedł wszystkie szczeble kariery, by ostatecznie objąć stanowisko zastępcy dyrektora. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie na kierunku Finanse i Bankowość.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Noc Teatrów w Bytomiu

Upiór w operze, czyli Noc Teatrów w Bytomiu

Byt tomek urbaniak opera

Solista Opery Śląskiej walczy o zdrowie

Byt 106358

Opera Śląska ma 70 lat

Byt 1427752401

„Kopciuszek” nagrodzony

Bytomski5 DSC 3893d

Dzień Kobiet w operze

Bytomski4 bajor

Koncert - Michał Bajor „MOJE PODRÓŻE”

Bytomski2 Baron cygański fot K Fatyga

Tak kończy Opera Śląska