Wybierz się na wycieczkę po Bytomiu!

Rusza cykl wycieczek po Bytomiu. Wraz z przewodnikiem PTTK uczestnicy poznają najciekawsze miejsca i długą, ponad 760-letnią historię naszego miasta. Pierwsza wycieczka już w sobotę!

Byt wycieczka 011

Ubiegłoroczna akcja Urzędu Miejskiego i bytomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego cieszyła się ogromną popularnością. We wszystkich wycieczkach wzięło udział ponad 600 osób, a największe zainteresowanie wzbudziła wyprawa "Bytom przełomu XIX i XX wieku", na którą wybrało się aż 150 uczestników. To nic dziwnego - nasze miasto ma naprawdę wspaniałą historię i widać, że dużo ludzi chce ją lepiej poznać.

W tym roku projekt Poznaj Bytom z Przewodnikiem odbędzie się ponownie. Pierwsza z wycieczek odbędzie się już w najbliższą sobotę, 9 lipca o 9:30. Tym razem przewodnicy oprowadzą uczestników po Knajfeldzie, gdzie zobaczą wille zamożnych bytomian z przełomu XIX i XX w. i ciekawą modernistyczną architekturę okresu międzywojennego. Będzie można zwiedził m.in. starą piekarnię działającą od 1948 roku, gmach dawnej Hans-Schemm-Schule, a także kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który pierwotnie pełnił zupełnie inną funkcję.

Liczba miejsc na wycieczkę jest ograniczona. Zgłoszenia będą przyjmowane do czwartku, 7 lipca w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Można to również uczynić telefonicznie pod numerem 32 386 36 69 lub drogą mailową na adres promo@um.bytom.pl (w tytule należy wpisać "Wycieczka po Bytomiu). Koszt udziału w jednej wycieczce wynosi zaledwie 5 zł. Dzieci do 6 roku życia mogą uczestniczyć w wycieczkach za darmo.

Program wycieczek z cyklu Poznaj Bytom z przewodnikiem

17 lipca - niedziela: Śladami społeczności żydowskiej. Zbiórka: 9.30, Biuro Promocji Bytomia, Rynek 7.
Uczestnicy wycieczki podążą śladami miejsc ważnych dla społeczności żydowskiej: na plac Grunwaldzki, gdzie mieściła się bytomska synagoga i dom modlitwy, na ulicę Piastów Bytomskich, gdzie znajdował się nieistniejący już cmentarz żydowski założony na wałach miejskich. Ostatnim etapem wycieczki będzie zabytkowy cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej. Uwaga! Mężczyźni są proszeni o zwiedzanie cmentarza w nakryciach głowy, zgodnie z tradycją żydowską. Zapisy do 15.07.

23 lipca - sobota: Do Segietu. Zbiórka w Hali Dworca PKP
Rzadka okazja, by z przewodnikiem przejść ścieżkę edukacyjną wśród 150-letnich buków. W trakcie przejścia przez rezerwat będzie można zobaczyć również worpie, świadectwo górniczej przeszłości tej okolicy. Do stacji Blachówka uczestnicy dojadą zabytkową kolejką wąskotorową (dodatkowa opłata za przejazd) – jedną z atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki. Uwaga! spacer wymaga odpowiedniego obuwia i kondycji niezbędnej do przejścia ok. 4-5km. Zapisy do 22.07

30 lipca - sobota: Schron w Miechowicach. Zbiórka: 9.30, Urząd Miejski, ul. Parkowa.
Obiekt znajduje się przy ul. Kasztanowej w Bytomiu – Miechowicach. Najlepszym punktem orientacyjnym dla osób nieznających tej czyści miasta jest kościół Bożego Ciała przy ul. Stolarzowickiej. Schron znajduje się około 150 metrów od kościoła. W planie wycieczki jest także zwiedzanie wzgórza Gryca i miechowickich zbiorników wodnych (dodatkowa opłata za przejazd autobusem).
Zapisy do 29 lipca.

6 sierpnia - sobota: Perełki architektoniczne. Zbiórka: 9.30, Biuro Promocji Bytomia, Rynek 7.
Warto wiedzieć więcej o walorach architektonicznych swojego miasta. Zatem jeśli jeszcze nie odróżniasz secesji od modernizmu, a eklektyzm kojarzy się z chorobą – nie można przegapić tej praktycznej lekcji historii i architektury. Trasa pokazuje ciekawe przykłady wybranych stylów architektonicznych. Zapisy do 5 sierpnia.

13 sierpnia - sobota: Park Miejski i tajemnice ratusza. Zbiórka: 9.30, Urząd Miejski, ul. Parkowa
Park Miejski im. Kachla i najbliższe zabudowania, jak Urząd Miejski czy zabytkowe wille przy ulicy Wrocławskiej to piękny kawałek historii Bytomia. Ta wycieczka to nie tylko okazja do poznania ciekawych okazów parkowych drzew i roślin (w programie zwiedzanie arboretum), ale także garść informacji o historii obecnego budynku ratusza.
Zapisy do 12 sierpnia.

20 sierpnia - sobota: Miechowice - miejsce z historią
Uczestnicy wycieczki zobaczą wnętrze kościoła św. Krzyża oraz udostępnianą niezwykle rzadko dla zwiedzających podziemną kryptę, gdzie Tiele-Wincklerowie są pochowani. W\ programie zwiedzania znajdzie się też Ostoja Pokoju (dodatkowa opłata za przejazd autobusem). Zapisy do 19 sierpnia.

27 sierpnia - sobota: Łagiewniki, jakich nie znacie. Zbiórka w hali dworca o 9.30 i przejście na przystanek tramwajowy
Gdzie znajdowała się dawna granica polsko-niemiecka? Co kryją mury starej remizy strażackiej? Z którego wieku pochodzi najstarszy zabytek – kamień pokutny – z IV czy IX wieku? Kto nie zna jeszcze historycznych ciekawostek dotyczących tej dzielnicy, nie może przepuścić tej okazji.
Zapisy do 26 sierpnia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt p19v7tqdk35e1ughudr1shfja74

Tajemnica willi Rittera i Danielsena

Byt wycieczka murarska

Tłumy zwiedzały Bytom

Byt odkryj btm z przewodnikiem

Letnie wycieczki po Bytomiu [PROGRAM]

2 numer rocznika bytomskiego

Jest drugie wydanie „Rocznika Bytomskiego”

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt bytomskie pocztowki

Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Byt dziura teatr rozbark

Na Rozbarku powstanie pomnik