Bytom wraca do średniowiecza

Bytom sięga do swoich korzeni. W Parku Kachla ponownie zostanie rozbita średniowieczna osada, gdzie odbywać się będą walki rycerskie.

Bytom jako jedno z niewielu miast w regionie posiada historię sięgającą czasów średniowiecza. Dziś o długiej przeszłości przypomina charakterystyczny układ urbanistyczny Śródmieścia. Mimo upływu wieków przebieg ulic, podział działek i umiejscowienie budynków jest niemal takie samo. Patrząc na Bytom z góry lub na jego plan, bez trudu można rozpoznać którędy biegły dawne mury obronne, okalające miasto od końca XII w. do połowy XIX w. Dawniej mieścił się tu także zamek będący siedzibą książąt bytomskich, ale po podziale księstwa w XIV w. podupadł i ostatecznie został rozebrany.

Choć nasze miasto posiada bogatą historię, to ów atut jest słabo wykorzystywany. Dopiero od trzech lat organizowana jest tu impreza, której twórcy śmiało podkreślają średniowieczny rodowód Bytomia. Mowa o Jarmarku Średniowiecznym odbywającym się w Parku Kachla. Kolejna edycja zaplanowana jest na drugi weekend września. Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde ponownie wzniesie drewnianą osadę, gdzie przez dwa dni będą się odbywać turnieje rycerskie i łucznicze, pokazy sokolników i alchemików oraz warsztaty kowalskie, czerpania papieru i pracy w glinie. Ponadto w trakcie tegorocznej edycji odbędą się koncerty muzyki dawnej i celtyckiej oraz efektowny fire-show.

Bytomski Jarmark Średniowieczny jest ciekawą propozycją nie tylko dla fascynatów rekonstrukcji historycznej, ale także dla całych rodzin. W czasie trwania imprezy można zobaczyć rycerzy i damy w przebraniach wzorowanych na strojach i uzbrojeniu z XIV i XV wieku, natomiast najmłodszych z pewnością szczególnie zainteresują drewniane miecze i kolorowe tarcze, które można nabyć na miejscu.

Oby Bytom częściej chwalił się swoją historią. Jest do tego uprawniony jak żadne inne miasto w okolicy. To ogromny atut, z którego powinniśmy korzystać.

Program III Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego

Sobota - 10 września
12:30 Oficjalne otwarcie imprezy przez Prezydenta miasta Bytomia
12:50 Turniej Miecza Długiego
13:20 Koncert zespołu STOUT
14:00 BITWA O MOST – walki drużynowe
14:00 Pokaz sokolniczy
15:30 Walki drużyn 3/3
16:30 Bieg dam
17:30 Turniej dzieci i młodzieży w konkurencji na miecze sportowe
20:30 Pokazy artystów Fire-show i koncert zespołu STOUT

Niedziela - 11 września
11:00 Turniej łuczniczy
13:00 Turniej bojowy na miecz i tarcze
14:30 Siłowy trójbój rycerski
15:30 Rozdanie nagród
16:00 Pokaz konny w wykonaniu grupy Dextrarius
16:40 Koncert zespołu muzyki dawnej
16:30 – 18:00 Gry i zabawy dla najmłodszych

Sobota i niedziela - 10-11 września
Warsztaty kowalskie, czerpania papieru, pracy w glinie oraz pokazy alchemików

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon