Judo: Czarni Bytom są z nami już pół wieku!

Czarni Bytom okrągły jubileusz świętowali już na początku tego roku, ale dopiero teraz przyszedł czas na uroczystą galę z tej okazji. To będzie impreza z pompą, bo i klub swoimi dokonaniami w pełni na to zasłużył.

Byt czarni bytom rynek

10 stycznia 1966 roku. To wtedy oficjalnie wszystko się zaczęło. Józef Wiśniewski zorganizował pierwszy trening judo, na którym pojawiło się 68 osób. Teraz, pięćdziesiąt lat później, nie ma już wśród nas pana Wojciechowskiego, ale jest klub, który szkoli kilkuset zawodników, a na koncie ma imponujące sukcesy.

Co roku Czarni Bytom zdobywają dziesiątki medali na mistrzostwach Polski, Europy oraz świata. Największym powodem do dumy są jednak olimpijczycy. Tym najwybitniejszym jest Waldemar Legień, który zdobył dwa złote medale - w Seulu w 1988 roku oraz cztery lata później w Barcelonie.

W turniejach olimpijskich startowali również Marian Donat, Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek, Arleta Podolak, Janusz Wojnarowicz oraz Paweł Zagrodnik. To pokazuje, jak wielki wpływ na rozwój polskiego judo ma klub z Bytomia.

W sobotę, 8 października o godzinie 16:00, w Operze Śląskiej w Bytomiu, odbędzie się uroczysta gala 50-lecia Czarnych Bytom. Goście obejrzą film „50 lat judo w Czarnych Bytom”, odznaczeni zostaną ludzie zasłużeni dla klubu, a także poznamy dziesięciu najlepszych zawodników w historii. Później impreza przeniesie się do hali przy ulicy Łużyckiej, gdzie odbędzie się bal.

W tym wszystkim jedynie żal, że nie zobaczy tego wspomniany Wiśniewski, który stworzył potęgę. Niestety, wieloletni prezes Czarnych zmarł ponad dwa lata temu, ale na szczęście jego następcy nadal z powodzeniem szkolą młodych judoków i wierzymy, że kolejne pół wieku będzie jeszcze lepsze niż dotychczasowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt polonia zagiel

Modernizacja stadionu zagrożona. Wykonawca...

Byt grabowski judo bratyslawa

Puchar Europy w judo: bytomianin zdobył brązowy...

Byt dudek sebastian yt

Były mistrz Polski nowym piłkarzem Polonii

Byt turniej rozbark skarpa logo

Wielkie piłkarskie święto w hali "Na Skarpie"

Byt pilka choragiewka

Sprintem przez boiska: CSG gromi, a gola...

Byt pilka choragiewka

Czekają nas derby Polonii z Szombierkami i...

Byt karate 1665606

Zapisz dziecko na darmowe treningi karate