Kronika Policyjna: 20 października [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 377469

Zatrzymano poszukiwanego listem gończym

Bytomscy policjanci zajmujący się osobami poszukiwanymi zatrzymali 25-latka. Mężczyzna od czerwca tego roku poszukiwany był listem gończym przez sąd. Bytomianin ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości w związku z karą więzienia jaką ma do odbycia. Teraz najbliższe miesiące spędzi za kratami.

Kryminalni z bytomskiej komendy zajmujący się osobami poszukiwanymi posiadali informacją o osobie, która prawdopodobnie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Stróże prawa wkroczyli do akcji. W środę policjanci zatrzymali 25-latka. Jak się okazało mężczyzna od czerwca tego roku poszukiwany był listem gończym przez sąd. Stróże prawa ustalili, że bytomianin ukrywał się za granicami kraju a w najbliższych dniach miał ponownie wylecieć z Polski. 25-latek odbędzie teraz karę za popełniony rozbój. Zgodnie z decyzją sądu trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe miesiące.

Znieważył i zaatakował policjantów

Bytomscy policjanci zatrzymali 41-latka. Mężczyzna po pijanemu znieważył mundurowych oraz naruszył nietykalność jednego z nich. Mieszkaniec Świętochłowic miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu usłyszał już zarzuty. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

W środę po południu mundurowi z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego patrolowali rejon ul. Piłsudskiego. W pewnym momencie uwagę ich zwrócił głośno zachowujący się mężczyzna. Policjanci skierowali się w jego kierunku. On na widok stróży prawa zaczął kierować w ich stronę słowa ogólnie uznane za obraźliwe. Policjanci zatrzymali agresywnego mężczyznę od którego wyczuli woń alkoholu. W trakcie przejazdu do komisariatu 41-latek próbował uderzyć jednego z mundurowych. Po sprawdzeniu alkomatem okazało się, że ma on ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec Świętochłowic trafił do izby wytrzeźwień. W czwartek po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał już zarzuty. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Nocna jazda na "podwójnym gazie"

W nocy ze środy na czwartek bytomska drogówka zatrzymała dwóch pijanych kierowców w wieku 21 i 24 lat. Amatorzy jazdy "po kieliszku" mieli od 0,7 do prawie 1 promila alkoholu w organizmie. Teraz grozi im utrata prawa jazdy i nawet do 2 lat więzienia. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Mundurowi z drogówki zatrzymali w nocy 2 mężczyzn, którzy prowadzili samochody po pijanemu. Pierwszy z nich to 21-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, który jadąc bmw miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Kierowca w nocy wpadł w ręce mundurowych na ul. Konstytucji. Kolejny mężczyzna wpadły w ręce drogówki dwie godziny później. Kierujący oplem jechał ul. Armii Krajowej. Jak się okazało 24-letni bytomianin był pijany. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Teraz kierowcy odpowiedzą przed sądem. Grozi im utrata prawa jazdy i nawet do 2 lat więzienia.

Wpadł sprawca kradzieży w hotelu

Bytomscy policjanci zatrzymali złodzieja. 25-latek w lipcu tego roku będąc gościem jednego z bytomskich hoteli ukradł telefon komórkowy wartości 1,3 tysiąca złotych. Bytomianin usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

W lipcu tego roku policjanci z komisariatu w Stroszku zostali powiadomieni o kradzieży w hotelu. Łupem złodzieja padł telefon komórkowy wartości 1300 złotych należący do jednego z gości hotelowych. Stróże prawa z komisariatu rozpoczęli poszukiwania złodzieja i telefonu. Podjęte działania doprowadziły do ustalenia i zatrzymania 25-latka. Jak się okazało mężczyzna w dniu kradzieży był również jednym z gości tego samego hotelu co pokrzywdzony. Bytomianin usłyszał już zarzut. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Zniszczył reklamę bo odmówiono mu wynajęcia pokoju

Stróże prawa z Bytomia zatrzymali wandala. 24-latek wpadł w ręce policjantów po tym jak uszkodził szyld reklamowy przed jednym z bytomskich hoteli. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Z ustaleń śledczych wynika, że chciał odreagować po tym jak odmówiono mu wynajęcia pokoju. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Po kilkunastu godzinach poszukiwań policjanci z komisariatu w Stroszku zatrzymali wandala. 24-latek dzień wcześniej uszkodził szyld reklamowy przed jednym z bytomskich hoteli. Straty oszacowano na 1000 złotych. Z relacji śledczych wynika, że mężczyzna chciał wynająć pokój w hotelu. Jednak obsługa lokalu odmówiła mu wynajęcia pokoju. Wychodząc z hotelu uszkodził szyld reklamowy. Zaalarmowani stróże prawa rozpoczęli poszukiwania wandala. Policjanci zapoznali się z zapisem kamery monitoringu hotelu. Następnego dnia zatrzymano 24-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Wpadli z narkotykami

Policjanci z komisariatu w Stroszku zatrzymali dwie osoby podejrzane o posiadanie środków odurzających. 26 i 24-latek mieli przy sobie kilkanaście działek dilerskich narkotyków. Obaj bytomianie noc spędzili w policyjnym areszcie. Grozi im teraz do 3 lat więzienia.

W poniedziałkową noc policjanci z komisariatu w Stroszku legitymowali dwóch mężczyzn. Kontrola miała miejsce przy ul. Szymały. W jej wyniku okazało się, że bytomianie mają przy sobie narkotyki. Mężczyźni mieli przy sobie kilkanaście działek dilerskich amfetaminy oraz marihuany. 26 i 24-latek trafili do policyjnego aresztu. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Teraz odpowiedzą przed prokuratorem. Grozi im do 3 lat więzieni.

Policjanci przejęli 6,5 tysiąca "lewych" papierosów

Policjanci z Bytomia przejęli prawie 6,5 tysiąca sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa zatrzymali 55-letniego mężczyznę, który na targowisku w centrum miasta trzymał „lewe” papierosy. Teraz grozić mu może do 2 lat więzienia oraz grzywna.

Bytomscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że na terenie targowiska pomiędzy ulicami Krawiecka, Rostka a Wałową mogą znajdować się "lewe" papierosy. Stróże prawa wkroczyli do akcji. Na jednym ze stanowisk targowiska u 55-latka policjanci znaleźli i zabezpieczyli 6,5 tysiąca sztuk papierosów. Kontrabanda była pozbawiona polskich znaków skarbowych akcyzy. Część z „lewych” papierosów była podrobiona na wzór znanej marki. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych papierosów to około 2,5 tysiąca złotych. Kryminalni zatrzymali mieszkańca Rudy Śląskiej. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd. Grozić mu może do 2 lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Podsumowanie działań "NURD"

Bytomska drogówka podsumowała wtorkowe działania „NURD”. Mundurowi nałożyli łącznie 86 mandatów karnych. Działania prowadzone były w godzinach 06:00 do 22:00. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. We wtorek od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszali się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 86 mandatów karnych, w tym 47 na pieszych, 35 na kierowców oraz 4 na rowerzystów. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych lub nie dostosowując się do sygnalizacji świetlnej. Kierowców ukarano mandatami karnym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz inne wykroczenia. Natomiast rowerzyści popełniali wykroczenia za złe oświetlenie jednośladu oraz za przejazd przez przejście dla pieszych. Dwanaście osób pouczono.

Policjanci przejęli ponad 600 porcji amfetaminy

Kryminalni z bytomskiej komendy przejęli ponad 600 porcji amfetaminy. Zatrzymali również 35-letniego mężczyznę, który w mieszkaniu przy ul. Piłsudskiego ukrywał te narkotyki. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Ponad 600 porcji amfetaminy nie trafi na bytomskie ulice. Stróże prawa z bytomskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej prowadzili działania przeciwko dilerom narkotyków. Ich wynikiem było zatrzymanie mieszkańca Bytomia, który trafił do policyjnego aresztu. 35-latek w swoim mieszkaniu przy ul. Piłsudskiego ukrywał ponad 600 działek dilerskich amfetaminy. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Pijany jechał ulicami Stroszka

Bytomska drogówka zatrzymała pijanego kierowcę. Amator jazdy na "podwójnym gazie" miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Stróże prawa z bytomskiej drogówki zatrzymali w niedzielę w nocy mężczyznę, który prowadził samochód po pijanemu. Kierowcę do kontroli zatrzymali mundurowi na jednej z ulicy Stroszka. Wtedy okazało się, że mężczyzna jest pijany. 29-latek jadąc smartem miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz mieszkaniec Bytomia odpowie przed sądem. Grozi mu utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia.

Poszukiwany mężczyzna, który okradł 72-latkę

Bytomscy stróże prawa poszukują mężczyzny, który ukradł pieniądze i biżuterię 72-latce. Złodziej w miniony czwartek około południa przyszedł do mieszkania pokrzywdzonej przy ul. Grota-Roweckiego. Za to przestępstwo grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Z ustaleń wynika, że w miniony czwartek około południa do mieszkania 72-latki przy ul. Grota-Roweckiego przyszedł mężczyzna. Poinformowały bytomiankę, że ma sprawdzić u niej przepływ wody. Kobieta wpuściła nieznajomego. Mężczyzna były w mieszkaniu kilkanaście minut po czym wyszedł. Po jakimś czasie od jego wyjścia pokrzywdzona zorientowała się, że nie ma jej pieniędzy oraz biżuterii. Z ustaleń śledczych wynika, że wartość strat to ponad 1,5 tysiąca złotych.
Apelujemy aby uważać kogo wpuszczamy do domu. Jeżeli już kogoś obcego wpuścimy to bądźmy ostrożni i wzmóżmy czujność. Pamiętajmy aby zamknąć drzwi na zamek za osobą, którą już wpuściliśmy do domu.

Wszystkie osoby, które posiadają informację mogące pomóc w ustaleniu kobiet proszone są o kontakt telefoniczny z Komisariatem Policji IV w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej 91, tel. 323963810, 997, 112 lub kontakt osobisty.

Wypadek przy ulicy Zabrzańskiej

Bytomscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku przy ulicy Zabrzańskiej. Kierujący osobowym Fordem z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył w drzewo. Na skutek zdarzenia obrażeń ciała doznał kierowca oraz pasażerka.

W minioną środę około godziny 15:30 przy ulicy Zabrzańskiej doszło do wypadku. Z ustaleń policjantów drogówki wynika, że 50-letni kierowca osobowego forda z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył w drzewo. Na skutek zdarzenia obrażeń ciała w postaci złamań doznał zarówno kierowca, jak i jego pasażerka. Teraz dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają bytomscy śledczy.

Podsumowanie działań "Truck & Bus"

W zeszłą środę na terenie naszego miasta prowadzone były działania pod kryptonimem "TRUCK & BUS". Mundurowi bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku punktach kontrolnych. Policjanci ukarali mandatami karnymi 65 osób i zatrzymali 6 dowodów rejestracyjnych.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podniesienie świadomości uczestników realizujących transport drogowy osób i rzeczy w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem ich oświetlenia, prawidłowego oznakowania oraz wymaganego wyposażenia dodatkowego. Kontroli poddane zostały dokumenty wymagane przy wykonywaniu transportu drogowego, czas pracy i stan trzeźwości kierujących. Policjanci zwracali także uwagę na przestrzeganie przepisów o transporcie materiałów niebezpiecznych, prawidłowym zabezpieczeniu przewożonych ładunków, czy obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Na kierowców łamiących prawo nakładane były mandaty.

Policjanci skontrolowali 113 pojazdów, w tym 93 samochody ciężarowe. Ujawniono 38 naruszeń związanych ze złym stanem technicznym pojazdów oraz 6 przypadków nieprawidłowo zabezpieczonego ładunku. Mundurowi nałożyli 65 mandatów karnych na kierujących. Zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych. W 2 przypadkach wydano decyzje za naruszenie przepisów dotyczących czasu pracy.

Złodziej sklepowy miał przy sobie 200 porcji narkotyków

Bytomscy policjanci przejęli ponad 200 porcji matamfetaminy. Zatrzymano 26-latka, który miał przy sobie narkotyki. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych po tym jak został ujęty na gorącym uczynku kradzieży sklepowej. Bytomianin usłyszała już zarzut. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

Ponad 200 porcji matamfetaminy nie trafi na bytomskie ulice. Bytomscy mundurowi z patrolu służby ponadnormatywnej zatrzymali 26-latka. Stróże prawa zostali wysłani przez oficera dyżurnego bytomskiej komendy do sklepu na ul. Jainty. Na miejscu policjantom ochrona sklepu przekazała mężczyznę, który ukradł jednorazową maszynkę do golenia wartości około 7 złotych. Mundurowi przeszukali zatrzymanego. Jak się okazało bytomianin miał przy sobie zawiniątko a w nim narkotyki. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to ponad 200 działek dilerskich metamfetaminy. 26-latek trafił do policyjnego aresztu. Czarnorynkowa wartość przejętych narkotyków, to blisko 1 tysiąc złotych. Bytomianin usłyszał już zarzut. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje prokurator. Grozi mu do 3 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon