Bytom najpiękniejszy na trasie Tour de Pologne!

Według specjalnej komisji wyłonionej przez organizatorów Tour de Pologne Bytom był najpiękniejszym miastem premii na trasie wyścigu. Wczoraj wiceprezydent Robert Dederko odebrał nagrodę za to wyróżnienie.

Byt tdp bytom14

W październiku Bytom został nominowany w konkursie "Najpiękniejsze Miasto 73. Tour de Pologne" w kategorii Miasta Premii. O tytuł rywalizowały z nami podhalańskie Szaflary oraz pobliski Chorzów. Podczas wczorajszej gali w Krakowie ostatecznie rozstrzygnięto, które z nich najbardziej zasługuje na to miano.

- Wybór był trudny, ale dokonała go specjalna komisja po wielogodzinnych dyskusjach - powiedział Czesław Lang, dyrektor wyścigu. Pod uwagę brano różne kwestie, w tym m.in. atmosferę, dodatkowe atrakcje, frekwencję czy organizację. Bytom został doceniony przez członków komisji, która uznała go najpiękniejszym miastem w swojej kategorii. Oprócz niego w konkursie nagrodzono również Radzymin jako miasto startowe, a także Kraków w kategorii Miasto Etapowe.

- Dziękuję za wyróżnienie, ten puchar będzie ozdobą naszego miasta. Cieszymy się tym bardziej, że debiutowaliśmy w Tour de Pologne - powiedział podczas ceremonii Robert Dederko. Wraz z wiceprezydentem Bytomia nagrodę odbierał Roman Badura, którego zasługą jest to, że po latach zawody znów odbywały się w naszym mieście.

Puchary, które wręczono przedstawicielom wyróżnionych miast stworzył Bartłomiej Kolbusz, rzeźbiarz prowadzący w Bukowinie Tatrzańskiej Manufakturę Radykalnej Metamorfozy Złomu. Są one szczególne, gdyż wykonano je z części rowerowych, a wewnątrz umieszczono komputer, na którym co roku będą zapisywane kolejne rozdziały historii wyścigu. Puchary będą przechodnie i w przyszłym roku Bytom będzie musiał przekazać swój kolejnemu laureatowi - chyba, że ponownie zdobędzie tytuł.

djembed

73. Tour de Pologne odbył się w dniach 12 - 18 lipca 2016 r. 13 lipca kolarze wyruszyli w trasę z Tarnowskich Gór przez Bytom do Katowic. Do naszego miasta zawodnicy dotarli około godziny 16:00. Wjechali Obwodnicą Północną od strony Piekar Śląskich, po czym przejechali w rejonie Muzeum Górnośląskiego oraz Dworca PKP, a dalej przez Łagiewniki w stronę Chorzowa. To pierwszy raz od 68 lat, gdy wyścig znowu odbył się w Bytomiu. Poprzednio bytomianie mogli podziwiać zmagania kolarzy w 1947 i 1948 r.

Możliwe, że w przyszłym roku trasa Tour de Pologne znów przebiegnie przez Bytom. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Krakowie organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy na temat kolejnego wyścigu. 74. edycja zawodów potrwa tydzień: od 29 lipca do 4 sierpnia. Start zaplanowano w Krakowie, a koniec wyścigu w Bukowinie Tatrzańskiej. Jeden z etapów z pewnością znów będzie mieć miejsce w miastach Górnego Śląska.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

297813961 481303297329687 1945334627262385512 n

Bytomscy hokeiści wrócili na lód. Kadra skompletowana

Polonia bytom enea basket poznan koszykowka

Jeszcze jedna szansa. Stawką derbów będzie awans

Górnik Bytom zagra w Lotto SuperLidze

SuperLiga pełna gwiazd. Górnik Bytom skompletował skład

D4 N8834 kopia

Szombierki zaczynają od wygranej. Znamy pierwszy transfer

Gala Klubu Sportowego Górnik Bytom 2021

Gala Klubu Sportowego Górnik Bytom. Podsumowanie 2021 roku

Mural kwk rozbark 01

Artyści ozdobili mur kopalni

Byt DJI 0128

Polonia Bytom nadal w MHL, ale w końcu we...