Polonia Bytom w Galerii Kronika

Wystawa „Polonia Bytom” Anny Okrasko jest wizualną opowieścią na temat Bytomia i jego mieszkańców. Artystka nie traktuje ulgowo miasta, pokazuje jego ciemną stronę i portretuje stan zapaści w jakim się znalazło.

Byt okrasko poloniabytom

Tytuł wystawy jest nieprzypadkowy. „Polonia Bytom” jest bezpośrednim nawiązaniem do nazwy słynnego niegdyś, utytułowanego klubu piłkarskiego. Dziś klub, choć gra na niższych szczeblach, pozostaje kluczowym podmiotem z którym identyfikują się bytomianie, i wokół którego budują swoją tożsamość. Polonia to również termin określający Polaków mieszkających poza granicami kraju. W historii Bytomia wielokrotnie mieszkańcy w wyniku zawirowań historycznych i ekonomicznych opuszczali miasto i emigrowali.

Wystawa jest efektem kilkuletniej pracy artystki z polskimi emigrantami zarobkowymi w Holandii, w tym właśnie z liczną grupą pochodzącą z Bytomia. Głównym motywem wystawy pozostaje przewodni stany ruchu i stagnacji oraz zachodzące między nimi zależności.
Ekspozycja składa się z instalacji wideo, obiektów, kolaży, fotografii, scenariusza filmowego „Patrioci” i tytułowej książki fotograficznej powstałej we współpracy z Joanną Bębenek i Justyną Chmielewską.

19.11.2016 – 07.01.2017
kurator: Stanisław Ruksza
otwarcie: 19 listopada (sobota) o godz. 19.00

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Noc Muzeów Bytom 2022

Noc Muzeów w Bytomiu - lista atrakcji na sobotnią noc

Popularne ksiazki

Takie książki najchętniej wypożyczali bytomianie w 2021 r.

Cbs esfa kielce

Bytomski foodtruck najlepszy w Polsce!

Byt muzeum

Noc Muzeów 2021, Bytom. Ta noc rozpoczyna się w...

Byt 3

Talent, sława i samotność. Callas w Bytomiu -...

Byt mos h16ch

Ostry Hot16Challenge Kasi Moś. Piosenkarka...

Byt zakochani bytomianie

Zakochani bytomianie wyznają miłość