Podróż w czasie z Muzeum Górnośląskim

Muzeum Górnośląskie zachęca do podróży w czasie. Tym razem instytucja zabierze nas na Kresy. Miasta i miasteczka zostaną zaprezentowane na zdjęciach Józefa Dańdy wykonanych w latach 30. minionego stulecia. Oprócz pokazanych trzydziestu zdjęć, będzie można również obejrzeć sprzęt fotograficzny z epoki.

Byt kresowe miasta i miasteczka

To dopiero wisienka na torcie. Tego dnia w Muzeum od samego rana trwać będzie Międzynarodowa Konferencja Kresowa „Oświata i nauka na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku”. IV Międzynarodowa Konferencja Kresowa powstała we współpracy z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Muzeum Górnośląskie zachęca do włączenia się w dyskusję nt. oświaty i nauki na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku. Celem zasadniczym prelegentów będzie nie tylko zwrócenie uwagi na tematy związane z rozwojem nauki i oświaty na Kresach Wschodnich, ale również na ich kontynuację w warunkach powojennego państwa polskiego – przy uwzględnieniu przymusowych ekspatriacji ludności polskiej tego obszaru w latach 1945–1946. Wspólnym celem uczestników będzie refleksja nad koniecznością nie tylko przekazywania wiedzy na temat historii dawnych Kresów Rzeczypospolitej, ale też zachowania ich obrazu w pamięci pokoleń.

Tematyka obrad:

- Oświata na Wileńszczyźnie i na Wołyniu
- Imperatywy pracy wychowawczej na Kresach
- Polityka oświatowa i reformy w szkolnictwie kresowym
- Szkolnictwo wojskowe na Kresach
- Szkolnictwo na Kresach – powojenne implikacje
- Rozwój nauki i sztuki na Kresach

Wystawa zdjęć przedstawiających dawne Kresy jest doskonałą okazją do zachowania pamięci o minionych czasach. Na zdjęciach Dańdy możemy poznać krajobraz i architekturę międzywojennych Zaleszczyków, Grodna, Lwowa, Brzeżan, Nowogródka, Podhajec, Wilna, Krystynopolu czy Krzemieńca, a także ośrodków sportów zimowych, jak Jaremcza i Worochta oraz wielu innych kresowych miejscowości. Wystawę wzbogacają plansze, mapa i opisy miejscowości z Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberga z lat 1928–1936, a także sprzęt fotograficzny z epoki.

Fotografie Józefa Dańdy publikowane były w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Autor prowadził wykłady, brał udział w konkursach, jak również prezentował swoje prace na licznych wystawach. Współzałożył Śląskie Towarzystwo Miłośników Fotografii i marzył o stworzeniu muzeum fotografii. Od 1949 roku był członkiem ZAiKS-u, a także przez dwa lata wykładowcą fotografiki na ASP w Krakowie. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i Muzeum Historii Katowic. Ekspozycję można zwiedzać do 22 stycznia 2017 roku.

"Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy"
Wernisaż: 18 listopada 2016 (piątek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 18 listopada 2016–22 stycznia 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator: Mieczysław Dobkowski

"IV Międzynarodowa Konferencja Kresowa „Oświata i nauka na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku”
Data: 18 listopada 2016 (piątek), godz. 9.00–18.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. Korfantego 34, Sala ks. Gorczyckiego, Sala Kolumnowa
Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wstęp wolny

fot. Józef Dańda - Brzeżany, poczta / zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon