Bytom pod lupą CIA...

Co ciekawe pośród ogromu ujawnionej dokumentacji CIA możemy odnaleźć także materiały dotyczące Bytomia. Z lektury dokumentów wynika, iż dotyczą one m.in. koszar wojskowych, kopalni węgla kamiennego funkcjonujących w naszym mieście, huty „Bobrek” czy informacji związanych z trasami połączeń kolejowych...

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) powstała w USA w dniu 26 lipca 1947 roku. Jej podstawowym celem stało się pozyskiwanie i analiza informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem na ich podstawie raportów dla instytucji rządowych Stanów Zjednoczonych. W narastającej atmosferze tzw. „zimnej wojny” znaczenie CIA stało się nie do przecenienia, tym bardziej, iż po zakończeniu II wojny światowej i znacznym wzroście wpływów Związku Sowieckiego na państwa Europy Wschodniej, wzrosła także działalność ich wywiadów. W tym oczywiście zwłaszcza wywiadów ZSRS – KGB i wywiadu wojskowego GRU. Stąd też swoim zainteresowaniem CIA objęła także Polskę.

W ostatnich dniach około 13 milionów odtajnionych dokumentów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zostało opublikowanych w Internecie. Wśród tych dokumentów możemy odnaleźć między innymi obserwacje dotyczące UFO, przepis na niewidzialny atrament, ale także poważne analizy wywiadowcze dotyczące m.in. sił Układu Warszawskiego, również w Polsce. Jak informują media: „Opublikowane dane są częścią bazy Crest, która została teoretycznie upubliczniona już w latach 90. przez prezydenta Billa Clintona. Jednak wcześniej dokumenty były do wglądu tylko na czterech terminalach komputerowych w National Archive w stanie Maryland. Ponadto archiwum było otwarte tylko kilka godzin dziennie. Agencja zdecydowała się na publikacje dokumentów, aby stać się bardziej wiarygodną. Nastąpiło to po wielu pozwach przeciwko CIA i apelach ze strony zwolenników wolnego dostępu do informacji. W 2014 roku organizacja MuckRock, która walczy o swobodny dostęp do informacji, pozwała Agencję i wygrała proces. CIA po przegranej stworzyła specjalną wyszukiwarkę, która pozwala na zapoznanie się z danymi”.

Co ciekawe pośród ogromu ujawnionej dokumentacji możemy odnaleźć także materiały dotyczące Bytomia. Z lektury dokumentów wynika, iż dotyczą one m.in. koszar wojskowych, kopalni węgla kamiennego funkcjonujących w naszym mieście, huty „Bobrek” czy informacji związanych z trasami połączeń kolejowych. W ujawnionej dokumentacji odnajdziemy nie tylko suche dane, ale także np. ręcznie rysowane mapki ówczesnych kopalń „Dymitrow” czy „Szombierki”. Uwadze Amerykanów nie uszły także szkody górnicze i osiadanie budynków w mieście. W tym kontekście wywiadowcy CIA opisują stan starego kościoła w Miechowicach i tamtejszej szkoły, konstatując: „Zniszczone budynki w Miechowicach i Bytomiu nie zostały zrekonstruowane”. Wszystkie opublikowane dokumenty powstały w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Z materiałami można zapoznać się TUTAJ

Tekst pochodzi z bloga Tajemniczy Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pomnik armii czerwonej 01

Pomnik Armii Czerwonej do zburzenia? Tak chcą radni

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Sucha Góra to „miejsce początku” górnośląskiego przemysłu

Byt tomasz sanecki

"Bitwy, dowódcy, kampanie i tajemnice II wojny...

Byt kwk centrum bytom

40 lat temu w KWK Dymitrow doszło do strasznej...

Byt waskotorowka roboty

Cały Bytom zrzuca się na Wąskotorówkę!

Byt ab bytom kamienice

Fotograficzna wycieczka po Bytomiu

Byt oczyszczalnia 017

Pierwsza biologiczna oczyszczalnia