Kronika Policyjna: 23 stycznia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 396660

Kurier, który okazał się złodziejem

Policjanci z Szombierek zatrzymali 20-letniego złodzieja. Bytomianin będąc kurierem przywłaszczył sobie 30 telefonów komórkowych wartych 16,5 tys. złotych. Stróże prawa odzyskali dwa aparaty. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Grozi mu do 5 lat więzienia.

W listopadzie policjanci z komisariatu w Szombierkach zostali powiadomieni o kradzieży paczki. Znajdowało się w niej 30 telefonów komórkowych o wartości 16,5 tysiąca złotych. Z relacji śledczych wynika, że nadawcą była firma handlująca telefonami, a odbiorcą jedna z sieci komórkowych. Przesyłka została nadana przez firmę przewozową, jednak nigdy nie trafiła do odbiorcy. W sobotę policjanci zatrzymali 20-letniego kuriera tej firmy. Jak się okazało, bytomianin po przywłaszczeniu telefonów zwolnił się z pracy. Śledczy ustalili, że mężczyzna sprzedał wszystkie aparaty. Policjanci odzyskali dwa telefony, które były w użytkowaniu innych osób. 20-latek usłyszał już zarzut. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Policjanci przejęli 150 tys. papierosów i 300 kilogramów tytoniu

Bytomscy stróże prawa, wspólnie z policjantami z CBŚP w Częstochowie, przejęli blisko 150 tys. papierosów, 300 kg tytoniu oraz 75 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Czarnorynkowa wartość kontrabandy to prawie 80 tys. złotych. Skarb Państwa stracił na niezapłaconym podatku akcyzowym około 300 tys. złotych. Towar zabezpieczono u 48-letniego mieszkańca Rudy Śląskiej. Teraz grozi mu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych grzywny.

Wspólne działania policjantów z CBŚP w Częstochowie oraz z bytomskiego wydziału zwalczającego przestępstwa gospodarcze doprowadziły do przejęcia znacznych ilości kontrabandy. Stróże prawa zabezpieczyli blisko 150 tysięcy sztuk papierosów, około 300 kilogramów tytoniu oraz 75 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa, zabezpieczyli towar w garażu w bytomskiej dzielnicy Szombierki. Zatrzymano 48-letniego mieszkańca Rudy Ślaskiej, który część przejętego towaru miał w swoim mieszkaniu. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Czarnorynkową wartość towaru niewiadomego pochodzenia, oszacowano na prawie 80 tys. złotych. Skarb Państwa stracił około 300 tys. złotych tytułem niezapłaconego podatku akcyzowego. Rudzianin usłyszał już zarzut. Teraz odpowie przed prokuratorem. Za to przestępstwo grozi mu wysoka grzywna w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kradli prąd

Bytomscy policjanci wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 5 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 20 do 70 lat grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z bytomskimi policjantami z komisariatu przy ul. Rostka przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Miarki, Katowickiej, Podgórnej oraz ul. Palińskiego. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 5 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom w wieku od 20 do 70 lat grozi do 5 lat więzienia.

Pijany pieszy wtargnął na jezdnię

Policjanci z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem pieszego. Przy ul. Strzelców Bytomskich kierujący mercedesem bytomianin potrącił na pasach 66-letniego mężczyznę. Na skutek potrącenia bytomianin doznał urazu głowy. Pieszy miał w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu.

We wtorek około godziny 15.00 przy ul. Strzelców Bytomskich doszło do wypadku. Kierujący mercedesem 45-letni mieszkaniec Bytomia potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę. Na skutek wypadku 66-letni bytomianin doznał urazu głowy. Kierujący autem mężczyzna po sprawdzeniu alkomatem okazał się trzeźwy. U pieszego stwierdzono ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna prawdopodobnie wszedł na pasy mając czerwone światło wprost pod nadjeżdżający samochód. Teraz okoliczności wypadku wyjaśniają bytomscy śledczy.

Podsumowanie działań "NURD"

Bytomska drogówka podsumowała działania „NURD” sprzed tygodnia. Mundurowi nałożyli łącznie 81 mandatów karnych. Działania prowadzone były w godzinach 06:00 do 22:00. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W ubiegły poniedziałek od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszali się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 81 mandatów karnych, w tym 60 na pieszych oraz 21 na kierowców. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych – 63 osoby lub nie dostosowując się do sygnalizacji świetlnej – 10 osób. Kierowców ukarano mandatami karnym za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych – 16 osób oraz inne wykroczenia. 14 osób pouczono a wobec 3 skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Areszt dla 30-latka za napad na ulicy

Policjanci z Bytomia zatrzymali mężczyznę, który pobił i okradł na ulicy 49-latka. Stróże prawa odzyskali część skradzionych przedmiotów. 30-letni napastnik usłyszał zarzut i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

W czwartek pokrzywdzony 49-latek powiadomił bytomskich śledczych, że został napadnięty. Z ustaleń wynikało, że mężczyzna wieczorem szedł aleją Legionów w Bytomiu. W trakcie spaceru, gdy wyciągnął portfel, został napadnięty. Sprawca uderzył go w twarz i wyrwał mu portfel, po czym uciekł. Stróże prawa rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Po kilkunastu minutach policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego zatrzymali mężczyznę, który rysopisem odpowiadał napastnikowi. Jak się okazało, 30-latek miał przy sobie część zrabowanych pokrzywdzonemu przedmiotów. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Z relacji śledczych wynika, że rozbojarz był już w przeszłości karany za podobne przestępstwo i wtedy trafił do więzienia. Ustalono też, że w innym śledztwie prowadzonym przez bytomskich stróżów prawa prokurator objął go policyjnym dozorem, którego to obowiązku nie wykonywał. Tym razem decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu teraz do 12 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon