Dziś pojedziecie pociągami za darmo

Dziś z powodu smogu władze województwa śląskiego zadecydowały o zwolnieniu z opłat kierowców i ich towarzyszy za przejazdy pociągami Kolei Śląskich.

Byt pendolino bytom1

Za bilety nie trzeba dziś płacić na wszystkich liniach obsługiwanych przez Koleje Śląskie za wyjątkiem przygranicznego odcinka Chałupki - Bohumin. Warunkiem zwolnienia z opłat jest okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na swoje nazwisko oraz dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty, paszport). Wraz z kierowcą pociągami za darmo mogą jechać również dwie osoby towarzyszące.

Władze województwa chcą w ten sposób ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie i przekonać mieszkańców do pozostawienia samochodów pod domami. - Decyzja o darmowych przejazdach z uwagi na smog jest dla nas szczególnie ważna obecnie, kiedy trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. To kolejny sposób, by zwrócić uwagę, że niska emisja jest palącym problemem, a do jej ograniczenia każdy z nas może się przyczynić na różne sposoby. Nie tylko dbając o jakość paliwa używanego do ogrzewania mieszkania zimą, ale także poprzez wybór bardziej ekologicznego środka transportu - stwierdził Wojciech Saługa, marszałek województwa.

Jak wskazują eksperci emisja spalin samochodowych stanowi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Dlatego ograniczanie ruchu kołowego w miastach jest równie ważne, co np. przyłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej.

Z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi najbardziej będą mogli skorzystać bytomianie pracujący w Katowicach, Chorzowie, czy Tarnowskich Górach. W tych kierunkach kursuje najwięcej pociągów z tutejszych stacji, dzięki czemu mogą one rzeczywiście stanowić alternatywę w dojazdach do pracy. Czas podróży jest konkurencyjny z samochodem, gdyż przejazd z Bytomia do Katowic trwa zaledwie 24 minuty, co przy porannych i popołudniowych korkach jest wynikiem trudnym do pobicia.

Bezpłatne przejazdy pociągami będą obowiązywać w dniach, gdy normy jakości powietrza będą znacznie przekroczone. O swojej decyzji władze województwa będą każdorazowo informować w komunikatach na stronach Urzędu Marszałkowskiego oraz Kolei Śląskich.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt lis1

Nietypowe zwierzęta domowe. Historia...

Byt elf bytom

Darmowy poniedziałek z koleją

Byt niklaus pieron grzegorz kulik

Bytomianie uczą ślonskij godki

Byt pociag tramwaj bytom

Darmowa komunikacja w czwartek i piątek

Byt torby bardzo studio

Moda po bytomsku: BARDZO

„Niemy Krzyk” tym razem w Agorze

Bytomski5 smetek fot kadis

Bytomski przytul mnie blues