Belgowie zainwestują w bytomskiej strefie

Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poinformował o sprzedaży pierwszej działki na terenie dawnej KWK Powstańców Śląskich. Belgijska firma zamierza zainwestować blisko 40 milionów złotych w budowę zakładu w Dąbrowie Miejskiej.

Byt ksse bytom kwk powstancow slaskich

Do trzech razy sztuka... Pierwszy przetarg na zbycie części gruntu w bytomskiej strefie nie został rozstrzygnięty, gdyż spółka zainteresowana realizacją projektu w tym miejscu czeka jeszcze na uzyskanie dotacji unijnej. Na szczęście drugi przetarg, który odbył się w styczniu, zakończył się powodzeniem.

KSSE sprzedała działkę o powierzchni ponad 2,2 ha belgijskiej firmie Pomarez z branży metalowej. W budowę swojego zakładu planuje zainwestować 39 mln zł. Obiekt, który ma powstać w Bytomiu będzie zajmować się produkcją drzwi i okien z metalu, jak również konstrukcji i części metalowych.

Pomarez zobowiązał się do utworzenia co najmniej ośmiu nowych miejsc pracy, lecz doświadczenie pokazuje, że wiele inwestorów z KSSE ostatecznie zatrudnia większą liczbę pracowników, niż pierwotnie zakładano. Najlepszym przykładem jest dąbrowska fabryka NGK Ceramics, która początkowo miała stworzyć 70 stanowisk, później planowano zatrudnienie 300 osób, a dziś już wiadomo, że do końca tego roku ma tam pracować 470 osób.

Przedstawiciele KSSE przekonują, że pojawienie się pierwszego inwestora, to istotny sygnał dla innych przedsiębiorców, gdyż uwiarygadnia atrakcyjność terenu. Dzięki temu, choć przez rok od oddania uzbrojonego terenu w Dąbrowie Miejskiej hulał tam wiatr, teraz jego zabudowa może znacznie przyśpieszyć.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon