Retro plotka trzecia: Else Croner

Trzecia retro plotka w konkursie stowarzyszenia Piękna Strona Miasta dotyczy Else Croner - prekursorki psychologii i pedagogiki feministycznej.

Byt else croner

Nikt nas nie będzie uczył jakie mamy być. My - dziewczyny! Tak mogłoby wyglądać hasło dotyczące koncepcji wychowania dziewcząt Else Croner. Urodziła się w 1878 roku w Bytomiu jako córka sędziego okręgowego. Studiowała germanistykę, filozofię i psychologię we Wrocławiu. Jakim człowiekiem był jej małżonek skoro po ślubie do 1914 roku kobieta napisała 10 książek, wśród nich bajki dla dzieci i powieść dla panien? Co więcej Else zrobiła doktorat! W pracy naukowej zajmowała się kształceniem i wychowaniem dziewcząt, w wyniku czego powstała książka „Psychika młodzieży żeńskiej”. Na Uniwersytecie Berlińskim prowadziła wykłady z psychologii kobiet. Powiedziała wiele rzeczy, które są aktualne do dziś: Najważniejsze jest takie wychowanie młodych kobiet, aby dać im równe szanse z młodzieżą męską. Chodzi dziś szczególnie o to, aby odzyskać zaufanie dorastającego pokolenia dziewcząt. Nie potrafimy przewidzieć wszystkich przyszłych możliwości rozwoju młodzieży żeńskiej, możemy tylko rok rocznie kazać jej samej mówić nam, jaką ona jest, nie możemy jej przypisywać jaką być powinna, ani ustanawiać jej z zewnątrz szranków, które mogłyby tamować lub utrudniać nowe formy rozwoju.

10 marca w Starej Piekarni będziecie mogli posłuchać retro plotek o kobietach, które niegdyś pracowały, kochały, płakały, działały społecznie, walczyły i modliły się, krótko mówiąc - żyły z pasją w Bytomiu. Wcześniej, na tydzień przed Dniem Kobiet na Bytomski.pl będziecie mogli przeczytać codziennie jakąś ploteczkę na temat dawnych bytomianek. Bądźcie uważni, bo potem, jeśli przyjdziecie do Starej Piekarni, zostaniecie odpytani. Kto zapamięta najwięcej i wygra quiz „Mądra i piękna” otrzyma książki oraz voucher do salonu piękności.

Więcej na temat konkursu Pięknej Strony Miasta znajdziecie na Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon