Retro plotka czwarta: Gabriele Magnis

Kolejna odsłona wspólnej zabawy Bytomski.pl i Pięknej Strony Miasta z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Główną bohaterką czwartej retro plotki będzie hrabianka... która trafiła na komendę.

Byt stadt polizeiamt beuthen os

Gabriele Magnis urodziła się w 1896 w Bożkowie (Eckersdorf) w powiecie Kłodzkim. Wkrótce okazało się, że ta nieprawdopodobnie odważna hrabianka skrywa tajemnicę! Córka prawnika, hrabiego von Magnis, marzyła o pracy w policji! Uczyła się w Westfalskiej Państwowej szkole Dobroczynnej, a w 1928 roku rozpoczęła pracę w policji w Bytomiu, gdzie była odpowiedzialna za utworzenie komórki do spraw prewencji i pomocy. Potem objęła stanowisko kierownika Związku Caritas w Bytomiu. Zajmowała się uchodźcami i przesiedleńcami. Pomagała prześladowanym Żydom, także takim, którzy konwertowali na katolicyzm. Pomagała w wyjazdach wszystkim, którzy mieli szansę emigrację. Pozostała w Bytomiu do wkroczenia armii czerwonej, przeniosła się do Bożkowa, 1946 otrzymała nakaz opuszczenia pałacu. Zatrzymała się w Hildesheim i organizowała pomoc dla wypędzonych.

--

10 marca w Starej Piekarni będziecie mogli posłuchać retro plotek o kobietach, które niegdyś pracowały, kochały, płakały, działały społecznie, walczyły i modliły się, krótko mówiąc - żyły z pasją w Bytomiu. Wcześniej, na tydzień przed Dniem Kobiet na Bytomski.pl będziecie mogli przeczytać codziennie jakąś ploteczkę na temat dawnych bytomianek. Bądźcie uważni, bo potem, jeśli przyjdziecie do Starej Piekarni, zostaniecie odpytani. Kto zapamięta najwięcej i wygra quiz „Mądra i piękna” otrzyma książki oraz voucher do salonu piękności.

Więcej na temat konkursu Pięknej Strony Miasta znajdziecie na Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Górnośląskie Wkładanie krzyżyków w ziemę aby spowodować urodzaj i uchronić pole przed gradem Zawadzkie l 30 XX w

Tradycje wielkanocne w zbiorach Muzeum Górnośląskiego

Stan wojenny w Polsce 1981-1983

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak było 40 lat temu

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt posprzatali cmentarz 01

Z Bytomia na kresy I Rzeczpospolitej by zadbać...

Byt poczta miarki 01

Modernistyczna poczta w rejestrze zabytków...

Byt segiet a janocha

Bytomski rezerwat na liście UNESCO?

Byt 1 stary sad

Bytomski sąd - jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu