Retro plotka piąta: Janina Omańkowska

Ciąg dalszy konkursowego cyklu stowarzyszenia Piękna Strona Miasta i Bytomski.pl z okazji jutrzejszego Dnia Kobiet. Dziś przedstawimy Wam historię Janiny Omańkowskiej, która przewodziła pierwszymi obradami Sejmu Śląskiego i grała na nosie pruskiej policji.

Byt janina omankowska

Prasa donosi, że Pani marszałek Sejmu Śląskiego I kadencji ma za sobą więzienną przeszłość. Dostała wyrok za nieprawne nauczanie dzieci języka polskiego. Trafiła do więzienia w Wielkopolsce, gdzie przesiedziała trzy dni. Gdy opuszczała mury więzienia na ulicy czekał na nią wiwatujący tłum. Z dorożki obsypanej kwiatami młodzież wyprzęgła konie i tak niesiono ją na ramionach niby jakąś Marsyliankę ulicami miasta. Dotarliśmy do raportu prezydenta policji poznańskiej, który opisał Janinę Omańkowską jako jedną z tych bezczelnych polskich politykujących kobiet, niezwykle zręczną w działaniu i w mowie, która wtyka swój nos wszędzie zakładając stowarzyszenia, pisząc broszury agitując, która przysporzy państwu pruskiemu wiele kłopotów.

--

10 marca w Starej Piekarni będziecie mogli posłuchać retro plotek o kobietach, które niegdyś pracowały, kochały, płakały, działały społecznie, walczyły i modliły się, krótko mówiąc - żyły z pasją w Bytomiu. Wcześniej, na tydzień przed Dniem Kobiet na Bytomski.pl będziecie mogli przeczytać codziennie jakąś ploteczkę na temat dawnych bytomianek. Bądźcie uważni, bo potem, jeśli przyjdziecie do Starej Piekarni, zostaniecie odpytani. Kto zapamięta najwięcej i wygra quiz „Mądra i piękna” otrzyma książki oraz voucher do salonu piękności.

Więcej na temat konkursu Pięknej Strony Miasta znajdziecie na Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kolej Prawoodrzańska w Bytomiu

Zaginiona kolej w Bytomiu. Po co ją zbudowano?

Obserwatorium

„Fabryka dyrektorów”, czyli państwowe technikum w Bytomiu

Śląskie statki i okręty

Bytom na morzach. Beuthen, ale też... Kopalnia Bobrek

Plakat georg brueningj pg

Powstał film o nadburmistrzu Brüningu

Byt napis na ul jainty

Odkryto zabytkowy napis w Bytomiu. Zostanie...

Byt maria radziejewska

Retro plotka szósta: Maria Radziejewska

Byt wysadzenie chlodni ec szombierki

Chłodnia kominowa legła w gruzach [VIDEO]