Kronika Policyjna: 27 marca [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 408710

Zderzenie aut w centrum

Bytomscy policjanci wyjaśniają okoliczności niedzielnego zderzenia 3 aut. Zdarzenia miało miejsce około południa przy ul. Piłsudskiego. Jadący mercedesem 20-latek najechał na tył alfy romeo, kierowanej przez 32-letnią kobietę, która następnie uderzyła w tył forda. W wyniku zdarzenia kierująca alfą romeo i 6-letni pasażer auta wymagali pomocy lekarskiej.

W niedzielę około południa przy ulicy Piłsudskiego miało miejsce zderzenie 3 aut. Z wstępnych ustaleń drogówki wynika, że kierujący mercedesem 20-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich najechał na tył alfy romeo kierowanej przez 32-letnią kobietę. W następstwie tego mieszkanka Bytomia uderzyła w tył forda, prowadzonego przez 68-letniego mężczyznę. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosła kierująca alfo romeo bytomianka. Skierowana na miejsce załoga karetki pogotowia udzieliła pomocy medycznej pokrzywdzonej oraz jej 6-letniemu pasażerowi. Teraz okoliczności i przebieg zdarzenia wyjaśniają bytomscy stróże prawa.

Seryjny włamywacz w policyjnych rękach

Bytomscy policjanci zatrzymali seryjnego włamywacza. 19-latek od grudnia 2016 roku do marca tego roku włamał się łącznie do kilkunastu piwnic, garaży i mieszkań w centrum Bytomia. Jego łupem padały metalowe elementy, które później sprzedawał na złomie. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Bytomscy stróże prawa poszukiwali włamywacza, który w marcu dostał się do garażu przy ul. Chorzowskiej. Złodziej ukradł z niego wszystko co było metalowe oraz sam garaż. Ponieważ konstrukcja garażu była metalowa padła łupem złodzieja. Pokrzywdzony straty oszacował na blisko 3 tysiące złotych. Poszukiwania przyniosły efekt i w ręce kryminalnych z komendy wpadł 19-latek. Jak się okazało metalowy garaż oraz jego wyposażenie zdążył już sprzedać na złomowcu. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Śledczy z komendy udowodnili mu jeszcze włamanie do remontowanego mieszkania przy ul. Floriańskiej w grudniu ubiegłego roku. 19-latek wtedy powyrywał ze ścian kable instalacji elektrycznej, które również sprzedał na złomie. Młodzieniec dodatkowo przyznał się do kilkunastu innych włamań do piwnic, garaży i mieszkań w rejonie centrum Bytomia w okresie od grudnia 2016 roku do marca tego roku. Teraz policjanci kontaktują się z pokrzywdzonymi. Bytomianin jak na razie usłyszał dwa zarzuty. Jednak jak śledczy uzupełnią materiał dowodowy zostaną mu uzupełnione pozostałe zarzuty. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Policjanci przejęli blisko 500 porcji narkotyków

Bytomscy policjanci przejęli prawie 500 porcji narkotyków. Zatrzymano 32-letniego mężczyznę, który amfetaminę i marihuanę ukrywał w mieszkaniu przy ul. Rostka. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Blisko 500 porcji amfetaminy oraz marihuany nie trafi na bytomskie ulice. Kryminalni z bytomskiej komendy prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie 32-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu przy ul. Rostka ukrywał narkotyki. Stróże prawa przejęli blisko 500 porcji amfetaminy oraz marihuany. Ponadto policjanci zabezpieczyli dwie wagi elektroniczne oraz telefony komórkowe. Czarnorynkowa wartość narkotyków to prawie 2,5 tysiąca złotych. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

19-latek stracił prawo jazdy za prędkość

Policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 19-letniemu kierowcy. Jadący volkswagenem mieszkaniec Bytomia w Miechowicach przekroczył prędkość o 59 km/h. Młodzieniec stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Do zdarzenia doszło w czwartek około godziny 17.00 na ul. Miechowickiej. Z ustaleń policjantów drogówki wynika, że 19-latek jadący volkswagenem jechał ze znaczną prędkością w terenie zabudowanym. Policjanci bytomskiej drogówki zmierzyli tzw „laserem” prędkość mężczyzny. Okazało się, że jedzie samochodem 109 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 59 km/h. Stróże prawa zatrzymali volkswagena do kontroli. Kierowcą okazał się mieszkaniec Bytomia, który prawo jazdy posiadał od niespełna półtora roku. Mundurowi z drogówki zatrzymali kierowcy prawo jazdy.

Podsumowanie działań "Pieszy"

Bytomska drogówka podsumowała działania „PIESZY”. Mundurowi ujawnili liczne wykroczenia nakładając łącznie 16 mandatów karnych. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była w środę.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W środę policjanci drogówki prowadzili działania "PIESZY". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie świeżo upieczonych kierowców wobec pieszych. Zwracano uwagę na prawidłowe przemieszczanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na młodych kierowców i ich zachowanie względem pieszych.

Mundurowi nałożyli 16 mandatów karnych, w tym 5 na pieszych i 11 na kierowców. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych. Kierowców karano za inne wykroczenia nie związane z ruchem pieszych.

Kradli prąd

Bytomscy policjanci wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 6 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 40 do 67 lat grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z bytomskimi policjantami z komisariatów przy ul. Chrzanowskiego oraz w Miechowicach przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Żeromskiego, Piłsudskiego, Smolenia, Żołnierskiej i Krańcowej. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 6 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom w wieku od 40 do 67 lat grozi do 5 lat więzienia.

Drogówka podsumowała działania "Truck & Bus"

W poprzedni poniedziałek na terenie naszego miasta prowadzone były działania pod kryptonimem "TRUCK & BUS". Mundurowi bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku punktach kontrolnych. Policjanci ukarali mandatami karnymi 123 osoby i zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podniesienie świadomości uczestników realizujących transport drogowy osób i rzeczy w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem ich oświetlenia, prawidłowego oznakowania oraz wymaganego wyposażenia dodatkowego. Kontroli poddane zostały dokumenty wymagane przy wykonywaniu transportu drogowego, czas pracy i stan trzeźwości kierujących. Policjanci zwracali także uwagę na przestrzeganie przepisów o transporcie materiałów niebezpiecznych, prawidłowym zabezpieczeniu przewożonych ładunków, czy obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Na kierowców łamiących prawo nakładane były mandaty.

Policjanci skontrolowali 157 pojazdów, w tym 81 samochodów ciężarowych oraz 9 autobusów. Ujawniono 36 naruszeń związanych ze złym stanem technicznym pojazdów, 37 przypadków przekroczenia prędkości oraz 4 przypadki nieprawidłowo zabezpieczonego ładunku. Mundurowi nałożyli 123 mandaty karne na kierujących. Zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych.

Pijani kierowcy w policyjnych rękach

Bytomscy mundurowi zatrzymali 2 pijanych kierowców. Amatorzy jazdy na "podwójnym gazie" mieli od 1 do ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Bytomscy policjanci w poprzedni poniedziałek zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy prowadzili samochody po pijanemu. Pierwszy to 49-letni bytomianin jadący osobowym volkswagenem. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych na ulicy Zabrzańskiej. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Drugim amatorem jazdy „na podwójnym gazie” okazał się 47-latek. Bytomianin został zatrzymany do kontroli przez drogówkę na ulicy Spółdzielców. Kierujący bmw miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz kierowcy odpowiedzą przed sądem. Grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

ZNOWU czołowe zderzenie na obwodnicy

Nielegalne papierosy i amfetamina w sprzedaży

Bytomski5 39 235186

Stroszek: 18-latka handlarzem narkotyków

Bytomski5 39 224096

Kolejny zuchwały napad na kobietę

Bytomski5 wypadek

Wypadek na przejściu dla pieszych

Bytomski4 pijmatoj

Mieszkaniec powiadomił policję o „libacji” w...