Wiceprzewodniczący z misją u wojewody

Mariusz Janas, wiceprzewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej spotkał się z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Przedmiotem rozmowy była ustawa metropolitalna podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i kandydatura Bytomia na stolicę związku.

Byt wieczorek janas

We wtorek w Katowicach prezydent swoim podpisem ostatecznie zatwierdził Ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Tak, jak Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawa, ten dokument został specjalnie napisany dla konurbacji śląsko-zagłębiowskiej. Decyzja Andrzeja Dudy otwarła drogę do formalnego połączenia naszych miast w jedną metropolię.

Co przyniesie powołanie związku metropolitalnego? Przede wszystkim większą spójność w planowaniu przestrzennym, promocji i organizacji komunikacji publicznej. Np. dziś przejechanie na jednym bilecie z jednej strony konurbacji na drugi, bo nie wszystkie miejscowości należą do KZK GOP, natomiast dzięki metropolii może się to zmienić.

Metropolia otrzyma dodatkowe środki na swoją działalność. Pieniądze będą pochodzić z udziału w podatku od osób fizycznych mieszkających w miastach członkowskich. Z tego źródła będzie pochodzić około 250 milionów złotych rocznie. Na pozostałą część budżetu złożą się same miasta.

Związek metropolitalny będzie mógł działać dopiero po spełnieniu szeregu formalności. Do 12 kwietnia wszystkie miasta, które chcą być w metropolii muszą przyjąć uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Te z kolei mają zakończyć się do 12 maja. Następnie do 16 maja gminy będą musiały przyjąć uchwały z podsumowaniem konsultacji, które później trafią do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, gdzie zostanie skompletowany wniosek o powołanie metropolii.

Najpóźniej 23 maja dokumentacja zostanie przekazana Radzie Miejskiej Katowic. Ostatecznie radni Katowic 24 lub 25 maja przyjmą uchwałę w sprawie złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego i wskażą nazwę metropolii, siedzibę jej władz oraz proponowany skład zarządu.

Do 12 czerwca wniosek powinien trafić do wojewody, który następnie przekaże go do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz ze swoją opinią i opinią Sejmiku Województwa Śląskiego. Jeśli do 23 czerwca rząd wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego, to ten powstanie 1 lipca. Po okresie organizacji metropolia zacznie działać na całego od 1 stycznia 2018 r.

Wczoraj z wojewodą śląskim spotkał się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas. Radny zapoznał Jarosława Wieczorka z niedawną uchwałą o utworzeniu siedziby metropolii w Bytomiu. Podkreślił, iż to właśnie Bytom, zarówno z powodów historycznych, jak też miejsca i pozycji w aglomeracji śląskiej byłby najlepszym wyborem dla umiejscowienia siedziby nowotworzonego związku. - Taka decyzja mogłaby stać się poważnym impulsem prorozwojowym dla naszego miasta. Podniosłaby także jego znaczenie, rozpoczynając, mam nadzieję, okres sanacji Bytomia, miasta, które – jak zapisano w uchwale - przez lata pełniło rolę lidera w regionie - powiedział Mariusz Janas.

Zdanie wojewody ma w tym przypadku duże znaczenie, bo wniosek o powołanie metropolii musi zostać przez niego zaopiniowany nim trafi do MSWiA. Wieczorek wyraził radość, że bytomscy samorządowcy aktywnie włączają się w prace nad przyszłym kształtem metropolii. Za szczególnie ważne uznał zaangażowanie w ten proces społeczników i organizacji pozarządowych.

Mariusz Janas jest zadowolony z czwartkowego spotkania. - Myślę, iż jeszcze niejeden raz będziemy się spotykać w ważnych dla Bytomia sprawach - stwierdził radny. Wiceprzewodniczący planuje wkrótce spotkać się ze śląskimi samorządowcami, w tym przede wszystkim z prezydentami miast, by starać się o poparcie dla Bytomia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Bartyla

Radni wygasili mandat Damiana Bartyli. ""

Bartkow ksiazka tajny zamek niedzica

Radny-historyk napisał książkę o skarbie Inków

Byt protest kobiet w bytomiu

Bytomianki nie składają parasolek. Dziś kolejny...

Byt sesja rm

Sesja za zamkniętymi drzwiami. Radnym przed...

Byt kopula sejmu rp

Bytomianie do Parlamentu! Kandydaci z Bytomia...

Byt wołosz inauguracja

4 miesiące nowej władzy. Zmiana na lepsze, czy...

Byt bartyla vs wolosz sonda

SONDA: Kto wygra II turę wyborów w Bytomiu?