Bytom ma parytet w zarządzie miasta

Od wczoraj w zarządzie Bytomia mamy parytet. Dzięki objęciu przez Bożenę Mientus fotela drugiego wiceprezydenta funkcje we władzach miasta pełnią dwie kobiety i dwóch mężczyzn.

Byt bozena mients

Osiągnięcie równości płci na najwyższych stanowiskach w Bytomiu było raczej niezamierzone, ale mimo to ten fakt jest warty odnotowania. Doszło do tego w wyniku politycznej zawieruchy, przez którą ze stanowiskiem pierwszego zastępcy pożegnał się Andrzej Panek. Damian Bartyla podjął decyzję w tej sprawie 19 kwietnia i od tego czasu w zarządzie miasta był wakat.

W piątek prezydent uzupełnił skład swoich zastępców i dokonał małej roszady. Na pierwszego wiceprezydenta awansował Roberta Dederkę, natomiast na swojego drugiego zastępcę powołał Bożenę Mientus. Aneta Latacz pozostała na stanowisku trzeciego wiceprezydenta.

Bożena Mientus jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach; studiowała rachunkowość, informatykę, marketingowe zarządzanie firmą oraz zarządzanie projektami europejskimi. W latach 2007 - 2015 była Komendantem Hufca ZHP Bytom, a od 2013 do 2015 r. przewodniczyła Radzie Bytomskich Organizacji Pozarządowych. W 2014 r. Liga Kobiet Nieobojętnych przyznała jej tytuł Bytomianki Wiosny.

W 2014 roku Bożena Mientus zajęła miejsce w Radzie Miejskiej za Damiana Bartylę, który zrzekł się mandatu z racji objęcia funkcji prezydenta miasta. Dała się poznać jako jedna z najbardziej kompetentnych radnych Bytomskiej Inicjatywy Społecznej; zawsze dobrze przygotowana i zorientowana. W latach 2014 - 2015 była przewodniczącą Komisji Regulaminowej Rady Miejskiej. Teraz, po trzech latach sama musiała złożyć mandat, aby zostać wiceprezydentem.

Jej miejsce w Radzie Miejskiej powinien zająć Krzysztof Przybylski, który w wyborach w 2014 r. zdobył trzecią największą liczbę głosów na liście BIS w 4. okręgu. Problem w tym, że obecnie pełni funkcję sekretarza miasta i nie może jej łączyć z mandatem radnego. Następny w kolejce na miejsce Bożeny Mientus jest Aleksander Kurnik zasiadający w Bytomskiej Radzie Seniorów.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt pies

Karma dla schroniska za niemal 20 tys. zł

Byt okragly stol miechowice

25 mln zł za szkody górnicze. Jest się z czego...

Byt bartyla nowak

Przekleństwa i przyśpiewki na sesji [VIDEO]

Byt bartyla teczki

To pewne. Będzie kolejne referendum w Bytomiu

Byt jkc piekary

Czubak: Polityka Bartyli jest katastrofalna...

Byt olimpijska31

Bloki z Olimpijskiej na łasce prezydenta

Byt noc muzeow 2014 123

Sejmik: nie będzie połączenia muzeów