To koniec Polonii. Teraz to Bytomski Sport!

Nie będzie derbów Polonii z Szombierkami i Radzionkowem w IV lidze. Nie będzie też samej Polonii. W rozgrywkach wystartuje... Bytomski Sport. Spółka dysponująca prawami do nazwy i herbu dwukrotnego mistrza Polski zostanie postawiona w stan upadłości.

Na dzisiejszej konferencji prasowej zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej poinformował o dopuszczeniu dodatkowej drużyny do rozgrywek IV ligi. Wszyscy oczekiwali, że będzie to Polonia Bytom, lecz na próżno jej szukać w tabeli. W nadchodzącym sezonie wystartuje Bytomski Sport.

Tak nazywa się miejska spółka powołana przed kilkoma laty w celu budowy kompleksu sportowego przy ul. Olimpijskiej. Z tego zadania nie wywiązała się do dziś, lecz mimo to władze miasta powierzyły jej kolejne: organizację profesjonalnego zespołu piłkarskiego. W ten sposób prezydent Damian Bartyla próbuje ratować twarz po tym, jak KS Polonia Bytom S.A. popadła w takie tarapaty finansowe i sportowe, że po spadku do III ligi nie była w stanie spełnić warunków licencyjnych i przystąpić do rozgrywek.

Bytomski Sport ma rzekomo kontynuować tradycję Polonii Bytom. Jednak będzie to robić bez jej nazwy i bez historycznego herbu. Prezydent zapowiedział, że KS Polonia Bytom S.A. zostanie wyrejestrowana ze struktur ŚlZPN i PZPN i dopiero potem Bytomski Sport będzie czynić starania o występować pod szyldem dwukrotnego mistrza Polski. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo, ale na pewno nie "w przyszłym tygodniu"...

KS Polonia Bytom S.A. ma ogłosić upadłość układową. Ma to ułatwić spółce porozumienie się z wierzycielami. Niestety do spłacenia są ogromne długi szacowane nawet na 7 milionów złotych. Jeżeli nie zostaną spłacone, a podmiot zostanie postawiony w stan upadłości likwidacyjnej, to prawa do nazwy i herbu mogą trafić w niepowołane ręce. To byłby najczarniejszy z możliwych scenariuszy.

Tymczasem już w weekend 12 i 13 sierpnia wystartuje nowy sezon. Bytomski Sport wystąpi w II grupie IV ligi, co oznacza, że klub nie zmierzy się na boisku z Szombierkami Bytom i Ruchem Radzionków, które grają w I grupie. Miały o tym zadecydować względy bezpieczeństwa i sprzeciw drużyny z Radzionkowa.

Warunkami przyjęcia Bytomskiego Sportu do IV ligi było pokrywanie kosztów przejazdu w obie strony zespołów rywali oraz ekwiwalentu sędziów i obserwatorów we wszystkich meczach przez nowy klub. Miejska spółka zabezpieczyła na ten cel 25 tys. zł. Środki będzie wypłacać związek na mocy porozumienia z Bytomskim Sportem.

Trenerem zespołu Bytomskiego Sportu został Jacek Trzeciak - żyjąca legenda Polonii Bytom. Drużyna, którą pokieruje w nadchodzącym sezonie w około połowie złożona będzie z zawodników grających w Polonii wiosną tego roku. Będzie też grać na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka. To jedyne elementy, jakimi będzie nawiązywać do blisko 97-letniej tradycji najbardziej utytułowanego bytomskiego klubu piłkarskiego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon