Dwie szkoły na sprzedaż. Jedna z nich ma słynny schron

Gmina Bytom ogłosiła przetargi na sprzedaż sześciu budynków, które są zlokalizowane w różnych częściach miasta. Dwa w przeszłości pełniły funkcję edukacyjną, a jeden z nich jest niezwykle cenny z historycznego punktu widzenia.

Byt gimnazjum miechowice schron

To budynek ze schronem przeciwlotniczym, który znajduje się w Miechowicach przy ulicy Stolarzowickiej 19. Powojenną pamiątkę odkryto na początku 2016 roku. To pozostałość po II wojnie światowej, którą wybudowano między 1942, a 1944 rokiem. Jego długość to 100 metrów (obecnie do użytku oddano 50 m) i mógł pomieścić około 250 osób.

Dzięki grupie pasjonatów i sponsorów udało się odnowić obiekt i oddać do użytku zwiedzającym. Na lepsze czasy czeka obecnie budynek szkoły, w którym niedawno mieściło się Gimnazjum nr 13 zlikwidowane w 2011 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie drugi przetarg, w którym nieruchomość można nabyć za niespełna 1,2 mln złotych. Na szczęście ewentualny nowy nabywca musi zadbać o to, aby schron nadal był ogólnodostępny.

- Na terenie działek przylegających do nieruchomości znajduje się schron o nieustalonym przebiegu. Nabywca nieruchomości będzie zobowiązany do zapewnienia dostępu do tej budowli ochronnej, w formie służebności ustalonej przy zawarciu umowy sprzedaży - czytamy w ogłoszeniu przetargu.

Dawna szkoła może zostać wykorzystana do zabudowy usługowej lub zamieszkania zbiorowego (np. hotel). Nowy właściciel może także część budynku przeznaczyć na mieszkania, garaże i parkingi. Warto dodać, że budynek ma bogatą historię. Pierwotnie był szkołą katolicką, która mocno ucierpiała w 1945, gdy do Miechowic wkroczyła Armia Czerwona. Na jednej ze ścian do dzisiaj widać wiele dziur po pociskach.

Druga nieruchomość, w której niegdyś była szkoła, znajduje się w Szombierkach przy ulicy Orzegowskiej 82. Tam wcześniej było Gimnazjum nr 6 i Szkoła podstawowa nr 34. Do tej pory gmina Bytom ogłosiła dwa przetargi, ale nie udało się znaleźć nowego właściciela. W trzecim przetargu cena wywoławcza to 1,2 mln złotych. Teren obecnie jest bardzo zaniedbany i aż prosi się o nowego zarządcę.

Ponadto ogłoszono przetargi na cztery inne budynki, które znajdują się przy ulicy Dworcowej 29 (cena wywoławcza 115 tys. zł), Mariackiej 3a (52,5 tys.), Katowickiej 8 (55 tys.) oraz Chrzanowskiego 5 (118 tys.).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!