Jedna z najlepszych kolekcji w Polsce jest w Bytomiu

Trudno dziś znaleźć wystawę polskich mistrzów malarstwa, na której nie byłyby prezentowane obrazy z kolekcji Muzeum Górnośląskiego. Dział Sztuki tutejszej placówki posiada aż 12 tys. eksponatów. Bytomska kolekcja to absolutna czołówka kraju.

Dzieła polskich malarzy rozpoczęto gromadzić w Bytomiu w 1946 roku. Od tego czasu kolekcja jest nieustannie rozbudowywana. W jej skład wchodzą prace od początku XIX wieku do lat 40. XX stulecia. To, co odróżnia bytomskie zbiory od krakowskich, czy Wrocławskich, to awangardowy rys. - Ta kolekcja wyrastała z ducha i poszukiwań profesora Dobrowolskiego - mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego. - Profesor odwracał się bokiem do tego, co nazywało się formizm, ekspresjonizm i wszystkich form ówczesnej sztuki alternatywnej do sztuki tradycyjnej. Można powiedzieć, że galeria bytomska to jest szansa na spotkanie z Chwistkiem, Pronaszko, Czyżewskim, Witkacym i właśnie Szukalskim, którego wybór tu jest imponujący - wyjaśnia Jodliński.

Muzeum Górnośląskie posiada dzieła artystów, których prace osiągają najwyższe ceny na aukcjach sztuki i cieszą się największą popularnością wśród kolekcjonerów. Ze względu na bogactwo i jakość bytomskiej kolekcji inne muzea i galerie często zwracają się do tutejszej placówki o wypożyczanie pochodzących z niej obrazów. - Trudno dziś zobaczyć w Polsce wystawę mistrzów, typu Józefa Brandta, czy wystaw, w których odbyły się wystawy braci Gierymskich, gdzie nie pokazywalibyśmy właśnie prac z naszej kolekcji - powiedziała Agnieszka Bartków, p.o. kierownika Działu Sztuki.

Muzeum od lat jeszcze bardziej rozbudowuje swoje zbiory malarstwa polskiego. Gdy pojawia się okazja na powiększenie kolekcji o prace artystów, którzy wpisują się w jej charakter, tutejszy Dział Sztuki chętnie z niej korzysta. W zeszłym roku zakupiono "Portret chłopki" Romana Kochanowskiego i "Portret Józefa Kozdronia" Jana Zamojskiego z Grupy Łukaszowców. - Jeżeli jest taka możliwość, pojawiają się szanse na zakup prac do naszej kolekcji, to ta nasza galeria jest jeszcze wzbogacana - powiedziała Agnieszka Bartków.

Przez dłuższy czas zwiedzający nie mogli jednak podziwiać dzieł polskich malarzy zgromadzonych przez Muzeum Górnośląskie, gdyż znajdująca się w budynku głównym Galeria Malarstwa Polskiego była zamknięta z powodu prac modernizacyjnych. Dziś jednak zostanie na powrót otwarta. Jej przestrzeń została gruntowanie odrestaurowana, by zwiększyć komfort zwiedzania. Zmieniono kolory ścian, zainstalowano nowe oświetlenie i ustawiono nowoczesne fotele, w których można się zrelaksować podziwiając dzieła sztuki wybitnych polskich twórców.

W odnowionej Galerii Malarstwa Polskiego można zobaczyć pewną część bogatej kolekcji muzeum. Prezentowanych jest tu 155 eksponatów. Co miesiąc w ramach cyklu "Malarski deser" z magazynów będą wydobywane kolejne dzieła, które nie są stale pokazywane w galerii. W tym miesiącu będą to trzy obrazy: "Portret dr Drucknera Józefa Mehoffera", "Portret Eweliny Markus" Romana Kramsztyka i "Paź" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Z okazji otwarcia Galerii Malarstwa Polskiego dziś przygotowano szereg atrakcji dla gości muzeum. Ekspozycja zostanie udostępniona o 12:00, a o 13:00, 15:00 i 17:00 kuratorzy zabiorą zwiedzających na oprowadzanie. W międzyczasie będą miały miejsce konkursy dla dzieci (o 14:00) i dorosłych (o 16:00). Dziś zwiedzanie jest bezpłatne. Ponadto z okazji Dnia Otwartego goście muzeum będą mogli skorzystać z promocyjnej ceny świeżo wydanego katalogu Galerii Malarstwa Polskiego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Don Kichot

Luty 2023 w Operze Śląskiej w Bytomiu. Karnawał, Walentynki

Becek czyta, Bytom

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży od 13.10

Krzysztof Wrana

Rewitalizacja naszych miast trwać będzie bez końca. I dobrze

Przebudowa sceny i orkiestronu Opery Śląskiej

Totalna demolka w Operze Śląskiej!

Plakat georg brueningj pg

Powstał film o nadburmistrzu Brüningu

Byt dziewczyny

Mieszkanka Bytomia wraz z zespołem zdobyła...

Byt katarzyna bonda w muzeum gornoslaskim

Bonda przyjechała do Bytomia przygotowywać...