Smog w Bytomu - w końcu mamy czujnik!

Siedem lat temu zlikwidowano stację pomiarową w Szombierkach. Od tego czasu nikt nie badał jakości powietrza w naszym mieście. Teraz znów wiemy jakie jest stężenie szkodliwych pyłów, które wdychają bytomianie... a to dzięki prywatnej firmie!

Byt kominy srodmiescie

We wtorek Fundacja Aviva rozpoczęła ogólnopolski program społeczno-edukacyjny "Wiem czym oddycham". Jej celem jest zwiększenie świadomości, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Oprócz kampanii informacyjnej, na którą składają się spoty telewizyjne i cykl programów edukacyjnych, przygotowana została akcja skierowana do zwykłych mieszkańców.

Na stronie WiemCzymOddycham.pl każdy może zgłosić miejsce, w którym powinnien zostać zamontowany czujnik smogu lub zagłosować na lokalizacje zaproponowane przez innych. W Bytomiu zgłoszono już 7 różnych punktów. Jak dotąd najwięcej głosów zdobyła lokalizacja przy ul. Mickiewicza. W 150 miejscach najczęściej wskazywanych przez uczestników akcji Aviva zamontuje czujniki Airly dokonujące pomiarów pyłu zawieszonego. W całej Polsce zgłoszono już 573 lokalizacje, więc rywalizacja w plebiscycie będzie zacięta.

Aviva natomiast już wcześniej zainstalowała czujniki w swoich oddziałach, w tym także w Bytomiu w biurowcu Bytom Square przy ulicy Wrocławskiej. Dzięki temu już dziś wiemy jak bardzo jest zanieczyszczone powietrze w naszym mieście. Wyniki pomiarów można sprawdzać na bieżąco w internecie pod tym linkiem lub za pomocą aplikacji Airly na smartfony i tablety z Androidem lub iOS.

Smog stanowi poważny problem w Polsce. Na 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 33 znajduje się w naszym kraju. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób. Obecnie nie trują nas wielkie zakłady przemysłowe, gdyż muszą one przestrzegać restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Najbardziej szkodzimy sobie sami paląc śmieci, używając przestarzałych i nieefektywnych pieców. Dlatego, żeby rozwiązać problem smogu w Polsce potrzebne jest zaangażowanie samych mieszkańców.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski happening czytelniczy

Słowacki i Potter na ulicy - bytomski happening czytelniczy

Byt iqos 06 bytom

Koniec ery mentoli – to już dziś!

Byt jak powstaje smog

Bytomski podróżnik tłumaczy jak powstaje smog...

Byt stworki agorki

Przygarnij Stworka!

Byt skycash koleje slaskie

Bilety na pociąg i autobus kupisz w tej samej apce

Byt naturhouse miechowice1

Postanowienia do spełnienia – schudnę!

„Niemy Krzyk” na dworcu w Bytomiu