Mgła zakryła Bytom? Nie, to smog!

Gęsty smog przykrył nocą nasze miasto. Miejscami widoczność nie przekraczała nawet kilku metrów. Obecnie bytomskie poiwietrze jest bardziej przejrzyste, ale wciąż jest bardzo zanieczyszczone. Widać to i czuć. Normy są przekroczone aż o kilkaset procent!

Niedawno uruchomiony czujnik Airly w oddziale firmy Aviva przy ul. Wrocławskiej w Bytomiu około godziny 14:00 wskazywał, że ilość pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 wynosi 346% i 302% normy. Najgorsze powietrze było wczoraj w nocy. O 22:00 czujnik odnotował stężenie pyłów na poziomie aż 772% i 688% normy.

Pobliskie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska również przedstawiają fatalne odczyty. W Katowicach przy ul. Kossutha ilość pyłów PM2,5 i PM10 wynosi 268% i 181% normy, a w Zabrzu przy ul. Skłodowskiej-Curie wskaźnik PM10 wskazuje aż 410%. Według danych WIOŚ taka sytuacja ma być przez cały weekend.

Osoby borykające się z przewlekłymi chorobami serca lub układu oddechowego oraz seniorzy, kobiety w ciąży i małe dzieci szczególnie powinni unikać przebywania na zewnątrz budynku. Lekarze zalecają ograniczać spacery i wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu.

Smog w polskich miastach jest w głównej mierze skutkiem emisji zanieczyszczeń z domowych pieców, które są opalane paliwem złej jakości, bądź nieprawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych. W ostatnim czasie władze województwa śląskiego i organizacje społeczne silnie angażują się w edukację mieszkańców w tym zakresie. Wczoraj zespół Frele we współpracy z firmą Tauron Ciepło opublikował zabawny utwór po śląsku o paleniu śmieciami:

djembed

W kwietniu Sejmik województwa śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, która weszła w życie 1 września. Zgodnie z nią na terenie województwa nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o stałej wilgotności powyżej 20%, natomiast użytkownicy starych pieców i kotłów będą mieć 10 lat na ich wymianę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon