Rzeźba Górnika stanęła przy Cechowni

Dzieło Waltera Tuckermanna stojące przez kilkadziesiąt lat na terenie kopalni Centrum zmieniło lokalizację. Rzeźba Górnika trafiła w sąsiedztwo dawnej Cechowni KWK Rozbark, gdzie obecnie funkcjonuje Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Byt walter tuckermann rzezba gornika

Pomysł przeniesienia rzeźby pojawił się w 2015 roku, gdy rozpoczęła się likwidacja KWK Centrum. Andrzej Janota, autor strony "Bytomski Detektyw Historyczny" na Facebooku oraz członkowie bytomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w obawie o przyszłość monumentu zwrócili się do dyrekcji zakładu i władz miasta o ulokowanie rzeźby w nowym miejscu.

Wymiana pism pomiędzy miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń trwała rok. W końcu w styczniu radni wyrazili zgodę na przyjęcie darowizny. Zadecydowano wówczas, że rzeźba stanie na terenie byłej Cechowni KWK Rozbark, gdzie wciąż będzie znajdować się w górniczym otoczeniu, a przy tym będzie odpowiednio wyeksponowana.

Nim do tego doszło rzeźba została przeniesiona do bazy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej przy ulicy Tarnogórskiej, gdzie spędziła kolejne miesiące. W międzyczasie oczyszczono ją z nawarstwień ptasich odchodów i zabrudzeń, lecz pozostawiono historyczną patynę. Na szczęście rzeźba nie posiadała uszkodzeń mechanicznych, wżerów ani ubytków. - Program prac obejmował konserwację zachowawczą. Prace prowadziła dyplomowana konserwator zabytków - poinformował Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

W zeszłym tygodniu rzeźba Waltera Tuckermana została przewieziona w docelowe miejsce. Ustawiono ją na niewielkim cokole po prawej stronie głównego wejścia do Teatru Rozbark. Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Całkowity koszt wykonania robót wraz z wykonaniem projektu budowlanego, uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i uzgodnień wyniósł 14 125 zł.

Dokładna data odsłonięcia rzeźby po przenosinach nie została jeszcze wyznaczona. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, więc najpewniej ceremonia odbędzie się w najbliższym czasie. Z kolei dopiero na przyszły rok zaplanowano montaż tabliczki, na której znajdą się informacje o rzeźbie.

Walter Tuckermann urodził się w Magdeburgu, ale w okresie międzywojennym mieszkał w Bytomiu przy ul. Rejtana. W tym czasie stworzył szereg dzieł zdobiących różne zakątki naszego miasta. Jest autorem m.in. Chłopca na niedźwiadku stojącego u zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego, rzeźb chłopców na elewacji szkoły przy ul. Tarnogówskiej oraz płaskorzeźb na budynkach mieszkalnych przy ul. Wallisa, Woźniaka i Konopnickiej. Rzeźbę Górnika wykonał w 1935 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kosciol mariacki w bytomiu

Na bytomskim Rynku znów rozbrzmiewa hejnał

Rok 1945 w Bytomiu. Zabudowa przy zabytkowym Rynku została zrównana z ziemią.

Rosjanie palą miasta Ukrainy. Kiedyś Bytom przeżył to samo

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy

Byt internowane

W Miechowicach działał ośrodek odosobnienia dla...

Byt walki o miechowice

Sowieccy żołnierze zaatakują Miechowice

Byt schron gim 13 miechowice

Odkryty schron czeka drugie życie

Byt ec szombierki w budowie1

Poznaj historię elektrociepłowni i posłuchaj...