Sukces Bytomia na Eurowizji

Nasze miasto ma w tym roku szczęście do Eurowizji. W maju Kasia Moś dostała się do wielkiego finału konkursu dla piosenkarzy, a wczoraj w Pradze uczennica bytomskiej baletówki wygrała konkurs dla młodych tancerzy.

Byt paulina bidzinska eurovision

Paulina Bidzińska jako dziecko chciała zostać łyżwiarka figurową, ostatecznie jednak od czwartej klasy szkoły podstawowej zaczęła uczęszczać do bytomskiej Baletówki. Okazuje się, że był to wybór idealnie odpowiadający jej talentom, ponieważ mimo swojego młodego wieku odniosła już sukcesy na wielu konkursach, w tym m.in. w Łodzi i Gdańsku.

W maju 19-latka rywalizowała w konkursie Młodego Tancerza Roku. Na ośmiu finalistów, aż trzech tancerzy pobierało naukę w bytomskich szkołach: Alicja Kaczor (OSB), Patryk Kaczmarek (AST WTT) i właśnie Paulina Bidzińska, która została uznana przez jury za najlepszą. Dzięki temu zwycięstwu automatycznie zakwalifikowała się do tegorocznej edycji Eurowizji dla młodych tancerzy w Pradze.

djembed

Wczoraj w Czechach odbyły się ostatnie etapy konkursu. Rywalizowali w nim reprezentanci z ośmiu krajów. Paulina Bidzińska zaprezentowała taniec "La certa" według choreografii Jacka Przybyłowicza z muzyką Antonio Vivaldiego. Jury w składzie Daria Klimentova (Czechy), Ambra Succi (Szwecja) oraz Itzik Galili (Izrael) wyłoniło finałową dwójkę: Patricię Crnkovič ze Słowenii i naszą Paulinę. Obie zmierzyły się we wspólnym tańcu. Za lepszą uznano absolwentkę bytomskiej szkoły baletowej.

- Paulina spisała się znakomicie przez cały tydzień, a jej zwycięstwo w konkursie jest całkowicie zasłużone. Ośmiu młodych zawodników osiągnęło granice tego, co można osiągnąć na poziomie amatorskim i jesteśmy dumni, że możemy dzielić się swoimi talentami w europejskich kanałach telewizji publicznej, gdzie liczymy, że miliony widzów zostaną przez nich zainspirowanych - powiedział Jon Ola Sand, szef wydarzeń na żywo Europejskiej Unii Nadawców.

djembed

Po ogłoszeniu wyników Paulina Bidzińska powiedziała: "Jestem zaskoczona i chcę podziękować wszystkim. Jestem bardzo szczęśliwa, to niesamowite uczucie. W tym konkursie najważniejszą rzeczą jest spotkanie z innymi tancerzami i poznanie innych stylów. Możemy wzajemnie wiele się nauczyć, dzięki temu doświadczeniu. To była duża szansa, aby pokazać swoje umiejętności i mam nadzieję, że to zwycięstwo przyniesie nowe doświadczenia."

Polska po raz trzeci wygrała w konkursie Eurowizji dla młodych tancerzy. Tylko Hiszpania może poszczycić się większą liczbą sukcesów. To potwierdza silną pozycję polskich tancerzy w Europie, natomiast Bytom z najstarszą szkołą baletową w Polsce i Wydziałem Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych jest ważnym miejscem dla kształcenia polskich artystów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Artystyczna Przystań Młodych

24 przedstawienia i koncerty z budżetu obywatelskiego

Kościół Świętego Ducha oczami archeologa

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”

Roman Kostrzewski

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego - 18 lutego 2022 r. w Bytomiu

Mariusz Świątczak, uczestnik "The Voice of Poland" z Bytomia

Mariusz Świątczak z Bytomia w "The Voice of Poland"

Byt rocznik bytomski nr 1

Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii...

Byt streetfoodpolska bytom 01

Z bytomskiego Rynku znikają ogródki, a pojawią...

Byt bajkowypostium

„Bajkowy kostium teatralny” - konkurs...