Bytom nie jest już nawet 150-tysięcznym miastem!

Urząd Stanu Cywilnego podsumował ubiegły rok. Są powody do radości - w naszym mieście urodziło się więcej dzieci, niż rok wcześniej. Niestety liczba zgonów wciąż jest znacznie większa, a populacja bytomian cały czas się kurczy.

Byt makieta pl slowianski

Jak przyznają urzędnicy, ujemny przyrost naturalny w Bytomiu to norma od wielu lat. Pocieszające jest to, że w 2017 roku zanotowano tu 1550 urodzeń, czyli o 115 więcej w porównaniu z 2016 r. Z kolei liczba zgonów wyniosła 2183 - tylko 12 więcej, niż przed rokiem. Niestety demografia jest dla nas nieubłagana: na przełomie XX i XXI wieku Bytom utracił miano miasta 200-tysięcznego, a obecnie liczba osób zameldowanych tutaj na pobyt stały wynosi zaledwie 148 874. W ciągu kilkunastu lat ubyło tu aż 50 tysięcy mieszkańców.

W statystykach USC spadła natomiast liczba zawartych związków małżeńskich. Zarejestrowano ich 700 (konkordatowych - 293, cywilnych – 407), podczas gdy w 2016 r. "tak" powiedziało sobie o 91 więcej par. Za to w Bytomiu nie brakuje małżeństw z długoletnim stażem. Okrągłe jubileusze 50-, 60-, i 65-lecia pożycia małżeńskiego obchodziło w 2017 r. aż 168 par. Właśnie dla nich w grudniu zorganizowano specjalny koncert w Bytomskim Centrum Kultury z udziałem Krzysztofa Respondka, Jacka Silskiego i artystów Opery Śląskiej.

Najstarszy bytomianin ma 104 lata. W naszym mieście żyje jeszcze 6 osób, które przekroczyły wiek 100 lat. Mieszka tu trzech stulatków, dwie osoby w wieku 102 lat i jeden 103-latek.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości