Kronika Policyjna: 8 stycznia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 467741

Działania "Prędkość" z wykorzystaniem nowego urządzenia

W piątek od wczesnych godziny rannych policjanci z Bytomia prowadzili działania "PRĘDKOŚĆ". Na kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów dotyczących ograniczenia prędkości czekały wysokie mandaty. Policjanci ukarali 119 kierowców za zbyt szybką jazdę oraz zatrzymali dwa prawa jazdy.

Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz ograniczenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych. W piątek bytomscy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta. Na amatorów szybkiej jazdy czekały dotkliwe grzywny. Stróże prawa w trakcie prowadzonych działań sprawdzali też stan trzeźwości kierujących, wymagane dokumenty oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Policjanci ujawnili 119 przekroczeń prędkości. Stróże prwa korzystali z nowego urządzenia do pomiaru prędkości. Sprzęt, który niedawno otrzymali do walki z piratami drogowymi rejestruje pomiar predkości pojazdu. Teraz kierowcy, kiedy zobaczą na ekranie rejestratra swój pojazd oraz prędkość z jaką jechali nie prowadzą zbędnej dyskusji z policjantami. Wcześniej wielokrotnie dochodziło do sytuacji, że twierdzili, że to nie ich prędkość została zarejestrowana lub urządzenie jest wadliwe i nie zgadzali się na przyjęcie manadatu za wykroczenie. Wtedy stróże prawa kierowali wniosek o ukarania kierowcy do sądu. Teraz osoby prowadzące pojazd z nadmierną prędkością nie mają argumentów do podważenia pomiarów wykonywanych przez nowy miernik prędkości.

Zlikwidowano "lewe" podłączenia do prądu

Bytomscy stróże prawa wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 4 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 36 do 64 lat grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z bytomskich komisariatów przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ulicy Matejki, Chełmońskiego, Batorego oraz Wallisa. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 4 przypadki podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom w wieku od 36 do 64 lat grozi do 5 lat więzienia.

Drogówka podsumowała działania "Bezpieczne skrzyżowania"

Bytomska drogówka podsumowała działania o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania”. Głównym ich celem jest ograniczenie liczby zdarzeń oraz liczby ofiar wypadków drogowych zaistniałych w rejonie skrzyżowań. Mundurowi ukarali mandatami 39 kierowców.

Dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach oraz egzekwowanie od kierujących i pieszych obowiązujących w tym zakresie przepisów to główne cele prowadzonych działań o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania". Policjanci z bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku wytypowanych punktach miasta. W trakcie akcji mundurowi sprawdzali trzeźwość kierowców, prawidłowość parkowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Stróże prawa zwracali także uwagę na zachowanie pieszych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci ukarali mandatami karnymi 40 osób w tym aż 39 kierowców. W 15 przypadkach nie stosowano się do sygnalizacji świetlnej. Stróże prawa zapowiadają kolejne tego typu działania.

Uratowany przez mundurowych

Policjanci z komisariatu w Szombierkach uratowali z opresji mężczyznę. 51-latek wpadł w otwór wypełniony wodą i nie potrafił się z niego wydostać o własnych siłach. Zziębniętego i przemoczonego 51-latka mundurowi oddali pod opiekę lekarzy.

We wtorek wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który topi się w studzience przy ulicy Zabrzańskiej. Skierowani na miejsce stróże prawa bardzo szybko dotarli do 51-latka i wyciągnęli go z wody. Jak się okazało, mężczyzna przechodził w rejonie opuszczonego budynku, wpadł do głębokiego otworu wypełnionego wodą, utknął i nie potrafił wyjść o własnych siłach. Osłabiony i zziębnięty nie byłby w stanie wydostać się stamtąd, gdyby nie pomoc mundurowych. Policjanci wyciągnęli go, i do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego zabezpieczyli przed dalszą utratą ciepła. 51-letni bytomianin został zabrany do szpitala.

Dozory policyjne za znieważenie i atak na policjantów

Dozorem policyjnym zostali objęci sprawcy znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Do zdarzenia doszło w trakcie interwencji w sylwestrową noc. Dwaj mężczyźni w wieku 21 i 23 lata oraz ich 21-letnia koleżanka usłyszeli już zarzuty. Teraz grozi im do 3 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w sylwestrową noc przy ulicy Witosa. Stróże prawa otrzymali zgłoszenie o bójce. Na miejscu zastali grupę osób. Po wyjściu z radiowozu w stronę mundurowych rzucono butelkę. Jeden z uczestników zaatakował policjanta kopiąc go po nogach . 23-letni napastnik został zatrzymany, a wraz z nim jego 21-letni kolega i 21-letnia koleżanka, którzy używając słów uznawanych powszechnie za wulgarne, znieważyli interweniujących stróżów prawa. Sprawcy usłyszeli już zarzuty. Decyzją prokuratora cała trójka została objęta dozorem policyjnym. Za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara 2 lat więzienia, a za naruszenie jego nietyklaności cielesnej do 3 lat więzienia.

Odpowie za zniszczenie samochodu

23-letni mieszkaniec Piekar Śląskich odpowie za zniszczenie samochodu. Mężczyzna zarysował powłokę lakierniczą w Fordzie Mondeo. W chwili zdarzenia miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Za wyrządzone szkody będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Grozi mu kara nawet 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą niedzielę. 23- latek idąc ulicą Piekarską, bez powodu zaczął kopać w zaparkowany na chodniku pojazd. W środku samochodu znajdował się jego właściciel, który natychmiast poinformował o zdarzeniu Policję. Wezwany na miejsce patrol ujął wandala na gorącym uczynku. Jak się okazało mieszkaniec Piekar Śląskich był nietrzeźwy. W chwili zatrzymania miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Za niszczenie cudzego mienia grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Potrącenie pieszej

Stróże prawa z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem pieszej 67-latki. Mieszkankę Bytomia na pasach potrącił samochód osobowy kierowany przez 67-latka. Pokrzywdzona ze złamaniem i stłuczeniem głowy trafiła do szpitala. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

W ubiegłą sobotę wieczorem przy ulicy Modrzewskiego doszło do wypadku drogowego. 67-latek kierujący osobowym oplem potrącił na przejściu dla pieszych kobietę. Jak wynika z wstępnych ustaleń policjantów 67-latka przechodziła przez pasy. Na skutek wypadku mieszkanka Bytomia ze złamaniem i stłuczeniem głowy trafiła do szpitala. Stróże prawa zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Teraz okoliczności i przyczyny wypadku badają bytomscy śledczy.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt 2 OLSZEWSKIEGO19

Pożar w pustostanie. Budynek jest w trakcie...

Byt bloto na jezdni

Czarna maź zalała ulicę Świętochłowicką

Byt pozar

Pożar na Żeromskiego. Palił się pustostan

Byt pilsudskiego podtopienie

Śląska Wenecja w Bytomiu? Kolejna ulewa i...

Byt tirnawroclawskiej

Jechał pod prąd ulicą Wrocławską

Byt kwk bobrek

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci...