Sowieccy żołnierze zaatakują Miechowice

27 stycznia odbędzie się już druga edycja rekonstrukcji walk o Miechowice. Ponad 120 osób odtworzy tragiczną historię naszego miasta.

Byt walki o miechowice

Wszystko zaczęło się 25 stycznia 1945 roku. Na terenie Miechowic zaczęły się walki pomiędzy żołnierzami Armii Radzieckiej i resztek niemieckiego oddziału Volkssturm. Sowieci szybko przejęli teren i niestety na tym się nie skończyło. Przez dwa dni trwało masowe zabijanie ludności cywilnej. Mężczyzn wyciągano z domów i rozstrzeliwano, a kobiety często gwałcono. Szacuje się, że ofiar mogło być nawet blisko 900, choć śledztwo potwierdziło jedynie 380. Jedną z nich był ksiądz proboszcz Jan Frenzel.

W tym roku będziemy obchodzić 73. rocznicę wstrząsających wydarzeń. Bytomianie na własne oczy będą mogli zobaczyć namiastkę miechowickiej tragedii. Stowarzyszenie na rzecz zabytków i fortyfikacji "Pro Fortalicium" drugi raz z rzędu zorganizuje rekonstrukcję walkę o Miechowice.

Rok temu inscenizację obejrzał tłum ludzi. Teraz również warto przyjść. Do Bytomia przyjedzie aż 17 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji. W wydarzeniu weźmie udział ponad 120 osób, które będą próbowały jak najlepiej oddać straszne realia wojny. Zobaczcie, jak to wyglądało rok temu.

djembed

Rekonstrukcja walk o Miechowice odbędzie się 27 stycznia o godzinie 14 na terenie boiska szkolnego przy ulicy Kasztanowej. Wstęp jest darmowy, a w dodatku dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji pobocznych.

Przed i po walkach będzie można zwiedzić podziemny schron przeciwlotniczy, a w budynku szkoły przygotowane będą dwie wystawy. Jedna poświęcona wrześniowi 1939 roku na Górnym Śląsku, a druga z okazji 100-lecia kościoła pw. Bożego Ciała. Zobaczymy także zbiór starych komputerów PC, a policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu zaprezentują swój sprzęt.

Pasjonatów historii zapraszamy także dzień wcześniej do budynku "Ciszy Syjonu" przy ul. Matki Ewy 1. O godzinie 17 Dariusz Pietrucha zaprezentuje odczyt na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic w świetle dokumentów pochodzących z archiwów Federacji Rosyjskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon