Bytomianka z nominacją do Oscara!

Film "Twój Vincent" wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana został nominowany do najbardziej znanej nagrody filmowej na świecie. To kolejne ogromne wyróżnienie dla artystki, która wychowała się w Bytomiu.

Byt twoj vincent

Dorota Kobiela i Hugh Welchman dokonali rzeczy, której nie zrobił nikt przed nimi. "Twój Vincent" to jedyny na świecie pełnometrażowy film animowany stworzony techniką malarską. Aby mógł powstać 125 malarzy musiało wpierw namalować 65 tysięcy obrazów olejnych utrzymanych w stylistyce Vincenta van Gogha. Zaledwie jedna sekunda filmu składa się z 12 takich obrazów. Z tego względu praca nad tym filmem trwała aż siedem lat.

djembed

"Twój Vincent" to kryminał, w którym postacie przedstawiane na obrazach Vincenta van Gogha starają się rozwikłać zagadkę jego śmierci. Przy tworzeniu scenariusza Dorota Kobiela i Hugh Welchman współpracowali ze znanym polskim pisarzem Jackiem Dehnelem, który ma na swoim koncie m.in. aż 5 nominacji do nagrody Nike.

Początkowo twórcy mieli problemy ze pozyskaniem środków na realizację tego śmiałego przedsięwzięcia. Dorota Kobiela obliczyła, że gdyby sama miała zająć się namalowaniem tych wszystkich obrazów, to zajęłoby jej to 80 lat. W końcu jednak pieniądze na produkcję przekazały Polski Instytut Sztuki Filmowej i Dolnośląski Fundusz Filmowy, jak również internauci, którzy na platformie Kickstarter zebrali 53,2 tysięcy funtów. Finalnie budżet filmu wyniósł 5 milionów euro.

"Twój Vincent" okazał się ogromnym sukcesem zarówno artystycznym, jak i kasowym. Film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz został nominowany m.in. do nagród BAFTA oraz Złotych Globów. Na całym świecie zarobił już ponad 20 milionów dolarów, a najlepsze wyniki uzyskał w USA, Kanadzie, Chinach i Korei Południowej. To czyni go najlepiej zarabiającym filmem w historii polskiej kinematografii. Poprzedni rekord należał do "Idy", która zarobiła 15,3 mln dol.

Przed kilkoma dniami Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów. Wśród nich znalazł się "Twój Vincent", który w swojej kategorii powalczy m.in. z disneyowską animacją "Coco", której powstanie kosztowało 175 milionów dolarów. To właśnie z nią film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana przegrał rywalizację o Złoty Glob. Zapowiada się więc kolejne starcie Dawida z Goliatem. Ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca na corocznej gali w Dolby Theatre w Los Angeles.

Reżyserka "Twojego Vincenta" pochodzi z Bytomia. W dzieciństwie uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Prusa. Następnie uczyła się w Liceum Plastycznym w Katowicach. Dorosłe życie związała jednak z Warszawą, gdzie studiowała na Warszawskiej Szkole Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy oraz Akademi Sztuk Pięknych. W Bytomiu nadal mieszka jej rodzina i często tu bywa.

fot. Next Film

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon