"Fakt": prezesi miejskich spółek żyją jak pączki w maśle

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową Bytomia gazeta "Fakt" postanowiła zajrzeć do portfelów prezesów miejskich spółek. Redakcja ustaliła, że ćzęść z nich pobiera co miesiąc wynagrodzenie przeszło 10 razy większe, niż wynosi płaca minimalna.

Byt loga spolek miejskich

Redakcję "Faktu" skłoniło do prześwietlenia zarobków prezesów zamieszanie dotyczące likwidacji spółki Bytomski Sport. Firma ta została powołana już niemal 4 lata temu w celu przeprowadzenia budowy kompleksu sportowego przy ul. Olimpijskiej. Choć upłynęło wiele czasu, to spółka dotąd nie wywiązała się ze swojego zadania. Na stadionie nic się nie dzieje, nie uzyskano nawet pozwolenia na budowę, a mimo to dwa ostatnie lata Bytomski Sport zamknął stratą ponad 3 mln zł.

- Prezydentowi Bartyli i szalikowcom licznie zebranym przed urzędem udało się ocalić nierentowną spółkę. Głowę ocalił też jej prezes, bliski zaufany prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli - napisał "Fakt".

Gazeta przytoczyła też sprawę Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Jego podstawową działalnością jest dostarczanie wody, odprowadzenia ścieków i gospodarka odpadami. Firma natomiast przeznaczyła na umowy sponsoringowe zawierane z klubami sportowymi powiązanymi z prezydentem Damianem Bartylą kwotę 2,8 mln zł. - W czerwcu ub. roku prezesem BPK został dobrze znany mieszkańcom Kazimierz Bartkowiak (57 l.), były wiceprezydent miasta, człowiek z politycznego zaplecza Damiana Bartyli - podała redakcja "Faktu".

Jako kolejnego prezesa powiązanego z Damianem Bartylą wskazano Radosława Nowakowskiego - obecnie szefa Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji, a wcześniej m.in. Klubu Sportowego Polonia Bytom S.A. Z kolei za przykład rozdawnictwa posad w mieście podano fakt, iż za gospodarkę mieszkaniową w Bytomiu odpowiadają aż trzy podmioty, z trzema osobnymi zarządami.

- Wszyscy prezesi spółek to osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży - powiedział gazecie Łukasz Wiejacha sekretarz Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Miesięczne zarobki prezesów:

- Krzysztof Bochnia (32 l.) - Bytomski Sport Polonia Bytom sp. z o.o.
12,3 tys. zł

- Artur Komor (55 l.) - Zakład Budynków Miejskich sp. z o.o.
22,9 tys. zł

- Henryk Dolewka (62 l.) - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.
26,3 tys. zł

- Radosław Nowakowski (60 l.) - Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji sp. z o.o.
17 tys. zł

- Roman Jopa (63 l.) - Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.
9,2 tys. zł

- Kazimierz Bartkowiak (67 l.) - Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.
brak danych (poprzedni prezes otrzymywał ok. 20,6 tys. zł)

Więcej o dochodach i majątku prezesów miejskich spółek można przeczytać w serwisie Fakt24

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon