Bytomski podróżnik tłumaczy jak powstaje smog [VIDEO]

W ciągu ostatniego tygodnia władze województwa i metropolii dwukrotnie ogłaszały bezpłatną komunikację dla kierowców z powodu smogu. W poniedziałek znów będzie można jeździć pociągami za darmo. O tym, dlaczego mamy w Polsce taki problem ze smogiem tłumaczy znany bytomski podróżnik na swoim kanale na YouTube.

Byt jak powstaje smog

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje bardzo złą jakość powietrza w poniedziałek, 12 lutego. Z tego względu Koleje Śląskie po raz kolejny umożliwiają kierowcom bezpłatne przejazdy wszystkimi pociągami spółki za wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu (nie trzeba być właścicielem pojazdu). Za bilet nie będzie musiała płacić również jedna osoba towarzysząca. Więcej informacji można znaleźć na stronie KŚ.

O tym, jak powstaje smog postanowił opowiedzieć Marcin Nowak, współautor popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga podróżniczego Wędrowne Motyle. Na swoim kanale Motyl i Globus wyjaśnia m.in. z jakimi rodzajami smogu mamy do czynienia na świecie, co powoduje, że stanowi on większy problem na południu Polski niż na północy, które kraje Europy mają podobny kłopot do naszego i jaki udział w powstawaniu smogu mają właśnie zanieczyszczenia emitowane przez samochody.

djembed

Podróżnik, jako wykształcony geograf, podszedł do tego zagadnienia bardzo merytorycznie. Stworzony przez niego film nie bazuje na sensacji, jaką kreują wielkie media, lecz na konkretnych, obiektywnych danych dotyczących problemu zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach (ale nie tylko!). Warto zobaczyć ten materiał, by zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt torba2

Tęczowe torby w sklepach IKEA. Poseł ze Śląska:...

Byt szycie tika 01

Bytomianie rożki szyją

Byt niklaus pieron grzegorz kulik

Bytomianie uczą ślonskij godki

Byt pociag tramwaj bytom

Darmowa komunikacja w czwartek i piątek

Byt szybkie randki pin up

Szybkie Randki w Bytomiu!

Działać i zmieniać rzeczywistość

Bytomski5 berezowska

Debiutancki singiel Aleksandry Berezowskiej