Bytom wita w nanoświecie

Za sprawą nanotechnologii można urzeczywistnić rzeczy, które dotąd jedynie były w sferze marzeń lub wizjami twórców powieści i filmów science-fiction. Pasjonujący nanoświat przedstawi w interaktywnej formie najnowsza wystawa w Muzeum Górnośląskim.

Byt witamy w nanoswiecie mgb

- To nanotechnologia dąży do urzeczywistnienia nawet najbardziej niesamowitych pomysłów. Wykorzystuje ona wiedzę o atomach - czyli mikroskopijnych cząsteczkach, z których składa się absolutnie wszystko we Wszechświecie! Pewnie trudno byłoby wyobrazić sobie świat bez elastycznych rajstop, a nawet one są wytworem nanotechnologii - nauka ta ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym - zajawia Muzeum Górnośląskie.

Wystawa "Witamy w nanoświecie" pozwoli zwiedzającym poeksperymentować i odkryć tajniki nanotechnologii. Ekspozycję stworzono w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego "Irresistible", mającego na celu popularyzowanie aktualnego stanu badań w obszarze nauk ścisłych. Uczniowie z 11 krajów, w tym i Polski, przez kilka miesięcy uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych, debatowali o roli nauki w społeczeństwie, odwiedzali wyższe uczelnie oraz naukowe wystawy interaktywne, aby na koniec samodzielnie zaprojektować i wykonać eksponaty na szkolną wystawę interaktywną.

Wystawa złożona z najciekawszych obiektów opracowanych przez uczniów była prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od najbliższego czwartku, 15 lutego będzie można oglądać w bytomskim Muzeum Górnośląskim. Otwarcie wystawy odbędzie się o 12:00 w gmachu głównym przy pl. Jana III Sobieskiego 2.

Muzeum szczególnie zaprasza na Nanoniedzielę, 18 lutego o godzinie 14:00. Wówczas odbędą się wydarzenia towarzyszące wystawie "Witamy w nanoświecie": wykłady, warsztaty, jak również oprowadzanie po ekspozycji.

fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon