Honorowi obywatele doczekali się książki

W historii Bytomia przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta niemal 20 osobom. Mimo tego zaszczytnego wyróżnienia wiele z tych postaci jest dziś zapomnianych. Ich życiorysy odkurzył profesor Piotr Obrączka, by przypomnieć wszystkim o ludziach, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w dziejach naszego miasta.

Byt honorowi obywatele bytomia

Tytuły Honorowego Obywatela Miasta są przyznawane w Bytomiu od drugiej połowy XIX wieku. Dotąd otrzymało go 19 osób: architekci, lekarze, przedsiębiorcy, historycy, sportowcy, artyści i działacze społeczni. Przed II wojną światową Honorowym Obywatelstwem wyróżniono 11 osób. Później aż przez 78 lat nikt nie dostąpił tego zaszczytu. Pierwszym Honorowym Obywatelem w polskim Bytomiu został w 2004 - w 750-lecie miasta - słynny tenor, Wiesław Ochman. Od tego momentu w ten sposób wyróżniono jeszcze 7 kolejnych osób.

Profesor Piotr Obrączka w swojej najnowszej książce przybliża życiorysy wszystkich dziewiętnastu Honorowych Obywateli Miasta. W czwartek, 15 lutego o 16:00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 obędzie się spotkanie z autorem. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Bytom, ostatni niemiecki przystanek przed Polską

Skarby III Rzeszy w kopalni Merkers

Szyb Południowy kryje żyłę złota dla Bytomia?

Byt Radzionków 1880

Jak górnicy kopalni "Radzionków" wywołali...

Byt osp stolarzowice 95lat

OSP w Stolarzowicach ma już 95 lat!

Byt ksiegozbior muzeum

Niezwykłe znalezisko w tajemniczej skrytce

Byt bytomskie parki zabytkowe

Bytomskie parki - czytała Krystyna Czubówna...

Byt CCF20150615 00001

Szczególne odkrycie w piwnicy [DUŻO ZDJĘĆ]