Zakaz handlu w niedziele. Agora będzie otwarta

Zgodnie z nowym prawem przyszła niedziela ma być wolna od handlu. Sklepy będą zamknięte na cztery spusty, ale nie Agora. Bytomska galeria będzie czynna we wszystkie niedziele. Ponadto pojawią się w niej nowe punkty.

Byt agora pasaz piekarnia rylko

Ustawa o ograniczeniu handlu przyjęta przez polskie władze przewiduje stopniowe wygaszanie handlu w niedziele. W tym roku sklepy nie będą mogły prowadzić sprzedaży w dwie niedziele każdego miesiąca. W kolejnym już w trzech, a w 2020 wszystkie niedziele mają być wolne od handlu. Dziś wszyscy mogli jeszcze spokojnie zrobić zakupy, jednak w przyszłą niedzielę 11 marca drzwi polskich sklepów będą zamknięte.

Jednak jak wskazuje Polska Rada Centrów Handlowych nowe przepisy nie obejmą galerii handlowych. - Centrum handlowe to nie jeden wielki sklep, ale szereg punktów usługowo-handlowych. Większość z nich, jak kina czy restauracje, może być otwarta również w niedziele objęte zakazem. Ze względu na 32 wyjątki w ustawie, będzie taka możliwość - mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Jak udało nam się ustalić, 11 marca i kolejne niedziele ustawowo wolne od handlu galeria Agora przy placu Kościuszki będzie otwarta. Klienci w te dni będą mogli korzystać wyłącznie z części punktów działających w tym centrum handlowym. Dokładna lista najemców oferujących swoje usługi w wolne niedziele nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości. Zakaz jednak nie obejmuje m.in. aptek i punktów aptecznych, kultury, placówek pocztowych, prasy/biletów/tytoniu, handlu z automatów, piekarni/cukierni/lodziarni oraz działalności gastronomicznej. Jak widać, sporo punktów w Agorze będzie mogła działać w wolne niedziele.

Najbliższe tygodnie dla bytomskiej galerii będą znaczące również pod innym względem. W Agorze pojawią się nowi najemcy, a część z nich działa już teraz. Mowa o salonie obuwniczym Ryłko i cukierni Krakowskie Wypieki, które zostały otwarte na parterze obiektu. Z kolei z powodu wycofania się z całej Polski sieci Jatomi Fitness na drugim i trzecim piętrze ruszyła siłownia More! Fitness, natomiast Kawiarnia Pod Różą przeniosła się na poziom -1.

Na wiosnę w Agorze zostaną otwarte kolejne dwie lodziarnio-kawiarnie: Carte d'Or oraz Prawdziwe Lody. W galerii pojawi się również punkt Tchibo, czyli kawiarnia i sklep z produktami sezonowymi w jednym. To nie koniec nowości. W gronie najemców pojawi się m.in. biuro podróży Coral Travel Wezyr Holidays i PKO Bank Polski, a na parkingu przy ul. Webera uruchomiona zostanie myjnia samochodowa PitSpot.

- Dzięki takim miejscom jak kawiarnie, lodziarnie czy cukiernie staliśmy się popularnym miejscem spotkań. Klienci lubią w nich przebywać. Miasto potrzebowało takiej przestrzeni i cieszę się, że udało nam się spełnić te oczekiwania - mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. - Bardzo ważne jest dla nas również poszerzenie segmentu usług. W ten sposób wzmacniamy naszą różnorodność - dodaje.

fot. Agora Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon