Będą DNI BYTOMIA 2018. Znamy datę!

Po roku przerwy znów zostanie zorganizowane święto miasta. Tym razem środki na ten cel zostały zawczasu zabezpieczone i jest nadzieja, że Dni Bytomia 2018 wreszcie będą mieć należytą oprawę.

Byt noc swietojanska bytom 2017

W ostatnich latach największa miejska impreza plenerowa wypadała fatalnie. Władze Bytomia za każdym razem zbyt późno decydowały się na przekazanie środków na jej organizację, dlatego wszyscy topowi artyści mieli już zajęte terminy, natomiast promocja rozpoczyłała się zbyt krótko przed wydarzeniem. Słaby program i brak informacji powodował, że Dni Bytomia cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem, niż podobne imprezy w innych miastach. Najgorzej było w 2016 roku, gdy podczas koncertów placu Sobieskiego świecił pustkami.

Przed rokiem władze miasta znów zwlekały z przekazaniem pieniędzy na Dni Bytomia do ostatniego momentu. Pechowo dla nich w kwietniu doszło do rozłamu w Radzie Miejskiej, w wyniku którego prezydent utracił większość. W obliczu ogromnych nieprawidłowości w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym i braku funduszy na wypłaty dla urzędników i nauczycieli Damian Bartyla nie mógł liczyć na to, że opozycja poprze przeznaczenie kilkuset tysięcy złotych na zabawę.

Pierwotnie prezydent i jego radni robili dobrą minę do złej gry przekonując, że Dni Bytomia w 2017 roku odbędą się po wakacjach, aby ich termin nie nakładał się z podobnymi imprezami w innych miastach. We wrześniu jednak do oragnizacji świeta Bytomia nie doszło, ponieważ urzędnicy spóźnili się z załatwieniem pozwoleń na przeprowadzenie imprezy masowej. Jako namiastkę Dni Bytomia zorganizowano "Coolturalny wrzesień", lecz impreza znowu została zbyt późno nagłośniona, a zła pogoda zniechęciła resztki zainteresowanych do przyjścia na teren Muszli Koncertowej w Parku Kachla.

Tym razem nie będzie wstydu?

W tym roku ma być inaczej. Nowa dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury, Krystyna Jankowiak-Markwica z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wystąpiła do władz miasta o środki na organizację Dni Bytomia 2018, a Rada Miejska wyraziła zgodę na ich przekazanie na przełomie lutego i marca. Dzięki temu impresariat Beceku będzie mógł w porę "zaklepać" gwiazdy i odpowiednio wcześnie rozpocząć działania promocyjne. Można więc mieć nadzieję, że w tym roku na koncertach znów będą się bawić tłumy.

Kosztorys Dni Bytomia 2018 opiewa na kwotę 300 tysięcy złotych. 200 tys. zł będzie pochodzić z budżetu gminy, natomiast pozostałe 100 tysięcy Becek zamierza pozyskać od sponsorów. Krystyna Jankowiak-Markwica nie planuje zwracać się o pomoc do miejskich spółek. Wsparcia będzie szukać wśród podmiotów zewnętrznych.

Dni Bytomia odbędą się w weekend 22 - 24 czerwca 2018 r. Na piątek zaplanowano Świętojańską Noc Magii, czyli kontynuację imprez oraganizowanych w ostatnich latach przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Parku Kachla. Tego dnia na terenie Muszli Koncertowej odbędą się koncerty, pokazy iluzjonistyczne, konkurs na najładniejszy wianek i wymarsz z pochodniami nad Staw Łabędzi, gdzie z kolei będą miały miejsce kolejne atrakcje.

W sobotę Dni Bytomia będą się odbywać od 16:00 do 22:00 na dwóch scenach: Muszli Koncertowej i placu Sobieskiego. Na tej pierwszej będą odbywać się wydarzenia promujące nasze miasto i jego mieszkańców. Zobaczymy tam występy dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół, koncerty laureatów tutejszych konkursów wokalnych ("Jeśli potrafisz pchaj się na afisz", "Motyw miłości w piosence obcojęzycznej"), bytomian uczestniczących w programach telewizyjnych typu "Must be the music" i "Mam talent" oraz prezentacje bytomskich zespołów muzycznych.

Na placu Sobieskiego w sobotę i niedzielę stanie duża scena, na której każdego dnia pojawią się dwie gwiazdy. Przed nimi będą występować dwa zespoły z Bytomia bądź najbliższej okolicy, dzięki czemu będą miały szansę na zaprezentowanie swojej twórczości szerszej publiczności. Oprócz tego na uczestników imprezy będą czekać stoiska handlowe oraz stoiska gastronomiczne.

Dokładny program Dni Bytomia 2018 nie został jeszcze upubliczniony, lecz jego konspekt trafił już do Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Cieszy to, że Bytomskie Centruk Kultury ma więcej czasu na przygotowania, co daje szanse, że impreza w tym roku nie tylko spełni oczekiwania bytomian, ale również zainteresuje mieszkańców innych miast.

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Subskrybuj kanał Bytomski.pl na YouTube!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon