Dwa nowe schrony czekają na zwiedzających

Zakończyły się prace nad przygotowaniem schronów na placu Akademickim dla zwiedzających. Na mieszkańców i turystów czekają dwie wystawy historyczne.

Na placu Akademickim znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze. Oba cały czas były w dobrym stanie technicznym, na co miał duży wpływ fakt, że nigdy nie zostały wykorzystane. Mają po około 30 metrów każdy i mogły pomieścić nawet sto osób.

Pierwszy raz udostępniono je zwiedzającym w 2014 roku. Teraz znowu będzie można zejść pod ziemię. Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" skorzystało z zewnętrznych dofinansowań, aby przygotować w nich dwie stałe ekspozycje.

W pierwszym upamiętniono postać generała Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W historii zapisali się udziałem w słynnej operacji Market Garden w bitwie o Arnhem.

W drugim upamiętniono Augustyna i Romana Tragerów. To mieszkańcy Bytomia, którzy znacznie przyczynili się do klęski III Rzeszy. Oficjalne otwarcie schronów odbędzie się w sobotę 14 kwietnia o godzinie 12, a zwiedzanie będzie możliwe do 15.

Schron Sosabowski został sfinansowany przy wsparciu Fundacji PZU. Z kolei schron Trager został wyremontowany dzięki środkom pozyskanym z Banku Zachodniego WBK.

Od kilku lat w Miechowicach mamy podobny obiekt, który upamiętnia tragedię miechowicką z 1945 roku.

fot. Pro Fortalicium

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ukryte skarby od zawsze były przedmiotem pożądania

Legendarne skarby Śląska. Złoto, srebro, kosztowności

Bytom plac Sikorskiego

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich dawne nazwy?

Część Górnego Śląska w średniowieczu

Bytom stolicą Zagłębia! Spokojnie, to historia alternatywna

Byt szlakamiiirp

„Szlakami II RP” – przewodnik po województwie...

Byt dystrybutory strazacka

Dystrybutory zniknęły sprzed strażnicy. Jeden...

Byt bartkow dom kalek

Tajemnice Domu Kalek [VIDEO]

Byt heinrich schulz beuthen

Heinrich jak żywy!