Kronika Policyjna: 23 kwietnia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 486656

Podsumowanie działań "NIE DLA PRĘDKOŚCI"

W niedzielę policjanci z Bytomia prowadzili działania "NIE DLA PRĘDKOŚCI". Na kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów dotyczących ograniczenia prędkości czekały wysokie mandaty. Policjanci ukarali 42 kierowców za zbyt szybką jazdę, zatrzymano 3 prawa jazdy.

Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz ograniczenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych. W niedzielę bytomscy mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego wspomagani przez policjantów z Tarnowskich Gór dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta. Na amatorów szybkiej jazdy czekały dotkliwe grzywny. Stróże prawa w trakcie prowadzonych działań sprawdzali też stan trzeźwości kierujących, wymagane dokumenty oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Policjanci ujawnili 49 przekroczeń prędkości i nałożyli 42 mandaty karne. Trzech kierowców w wieku od 25 do 60 lat starciło prawo jazdy ponieważ przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

"Trzeźwy autobus" na bytomskich drogach

W poniedziałek na bytomskich drogach prowadzone są działania pod kryptonimem "Trzeźwy autobus". Mundurowi z drogówki prowadzą wzmożoną kontrolę autobusów. Stróże prawa kontrolują dokumentacje oraz stan techniczny pojazdów.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podniesienie świadomości uczestników realizujących transport drogowy w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Założeniem działań jest sprawdzenie posiadanych licencji, uprawnień do kierowania takich jak prawo jazdy, badania lekarskie oraz badania psychologiczne. Mundurowi sprawdzają stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem ich oświetlenia, prawidłowego oznakowania oraz wymaganego wyposażenia dodatkowego zgodnego z warunkami technicznymi pojazdów. Kontroli poddawane są dokumenty wymagane przy wykonywaniu transportu drogowego osób, stan trzeźwości kierujących. Policjanci zwracają także uwagę na przestrzeganie przepisów o transporcie osób a w szczególności obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Na kierowców łamiących prawo nakładane są mandaty.

Pijany kierowca w policyjnych rękach

Policjanci z drogówki zatrzymali pijanego kierowcę. Amator jazdy na "podwójnym gazie" miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Teraz 27-latkowi grozi do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Stróże prawa z bytomskiej drogówki zatrzymali w niedzielę rano mężczyznę, który prowadził samochód po pijanemu. Kierowcę do kontroli zatrzymali mundurowi przy ulicy dworskiej. Wtedy okazało się, że mężczyzna jest pijany. 27-latek jadąc dostawczym renaultem miał ponad jeden promil alkoholu w organizmie. Teraz mieszkaniec Bytomia odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy.

Kradli prąd w Miechowicach

Policjanci z komisariatu w Miechowicach wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 3 mieszkaniach. Sprawcom w wieku od 45 do 55 lat grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu w Miechowicach przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ulicy Reptowskiej, Francuskiej oraz Krańcowej. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 3 przypadki podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom w wieku od 45 do 55 lat grozi do 5 lat więzienia.

Podsumowanie działań pn. "Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego"

Bytomska drogówka podsumowała działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi ujawnili wykroczenia drogowe nakładając łącznie 16 mandatów karnych. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była w czwartek.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W czwartek policjanci drogówki prowadzili własne działania pn. „Monitoring przejść dla pieszych, gwarantem bezpieczeństwa pieszego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz prawidłowe poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Policjanci zapewniają, że nie będzie pobłażania dla pieszych i kierowców za łamanie przez nich przepisów prawa i stwarzanie zagrożenia na drodze.

Mundurowi nałożyli 16 mandatów karnych w tym 13 na kierowców za popełnianie wykroczeńw rejonie przejść dla pieszych. Główne wykroczenia pieszych to przejście jezdni w miejscu niedozwolonym. Jednego pieszego pouczono.

Wpadł w ręce drogówki bez prawa jazdy

38-letni bytomianin prowadził samochód mimo decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów podczas kontroli drogowej przy ul. Czajkowskiego. Okazało się, że ma on cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu do 2 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje bytomski sąd.

W środę po południu policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który prowadził samochód osobowy pomimo decyzji administracyjnej cofającej mu uprawnienia do kierowania pojazdami. 38-latek wpadł w ręce mundurowych podczas kontroli drogowej przy ulicy Czajkowskiego. W trakcie sprawdzenia kierującego volkswagenem policjanci ustalili, że mieszkaniec Bytomia ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi mu nawet do 2 lat więzienia.

22-latek zniszczył drzwi i groził sąsiadce

22-letni wandal w policyjnych rękach. Bytomianin we wtorek po pijanemu uszkodził drzwi i groził swojej sąsiadce. Mężczyzna mając 1,5 promila trafił do izby wytrzeźwień. Po wytrzeźwieniu usłyszał już zarzuty. Teraz odpowie przed sądem Grozi mu do 5 lat więzienia.

We wtorek oficer dyżurny komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego został poinformowany o zniszczeniu drzwi wejściowych do mieszkania przy ulicy Piekarskiej. Na miejscu stróże prawa ustalili, że sprawcą jest sąsiad 40-latki. Kobieta poinformowała również, że wandal jej groził. Straty jakie wyrządził jej sąsiad oszacowano na kilkaset złotych. Policjanci zatrzymali 22-laka. Mężczyzna był pijany i trafił do izby wytrzeźwień. Badanie alkomatem wykazało u niego 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu bytomianin trafił do komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego. Śledczy przedstawili mu zarzuty. Teraz wandal odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

55-latka okradła klientkę sklepu

W policyjne ręce wpadła 55-latka, która ukradła portfel z dokumentami i pieniędzmi. Kobieta robiąc zakupy w sklepie przy ul. Wojciechowskiego okradła 65-letnią klientkę sklepu. Policjanci odzyskali łup złodziejki, który wróci do właścicielki. Kobieta usłyszała już zarzuty. Grozi jej teraz do 5 lat więzienia.

We wtorek po południu policjanci z komisariatu w Stroszku zostali powiadomieni o kradzieży w sklepie przy ulicy Wojciechowskiego. Stróże prawa obejrzeli nagranie zarejestrowane przez sklepowy monitoring. Kryminalni ustalili rysopis kobiety, która zabrała ze sklepu portfel pozostawiony przez klientkę sklepu. W portfelu były dokumenty pokrzywdzonej oraz kilkaset złotych w gotówce. Policjanci dotarli do mieszkania złodziejki. 55-latka portfel z pieniędzmi miała w domu. Kobieta została zatrzymana. Bytomianka usłyszała już zarzuty. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi jej do 5 lat więzienia.

Złodzieje i ich łup w policyjnych rękach

Bytomscy policjanci zatrzymali trzech złodziei. Mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat ukradli 30 sztuk paczek styropianu wartego 1500 zł. Stróże prawa z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego odzyskali ich łup, który złodzieje ukryli w piwnicy. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Po minionym weekendzie stróże prawa z komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego zostali poinformowani o kradzieży 30 sztuk paczek styropianu wartego 1500 złotych. Złodzieje ukradli go z terenu remontowanej kamienicy przy ulicy Piekarskiej. Kryminalni z komisariatu wkroczyli do akcji. Rozpoczęli poszukiwanie złodziei oraz ich łupu. We wtorek rano w ręce policjantów wpadło trzech młodych bytomian. Stróże prawa zatrzymali 21-latka oraz dwóch jego kolegów w wieku 18 i 17 lat. Kryminalni odzyskali wszystkie paczki styropianu, które złodzieje ukryli w swoich piwnicach. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Teraz odpowiedzą przed prokuratorem. Grozi im do 5 lat więzienia.

Dzielnicowi wytropili sklepowych złodziei

Dzielnicowi z komisariatu w Stroszku zatrzymali dwóch złodziei. 71-latek wpadł w ręce mundurowych w tramwaju natomiast 66-latek w mieszkaniu w centrum Bytomia. Złodzieje ukradli ze sklepu kilkanaście opakowań z kawą. Część ich łupu stróże prawa odzyskali. Mężczyźni teraz odpowiedzą przed sądem.

We wtorek rano oficer dyżurny komisariatu w Stroszku został poinformowany o kradzieży w sklepie przy ulicy Legnickiej. Mundurowi wkroczyli do akcji. Na miejscu dzielnicowi ustalili, że dwóch mężczyzn ukradło kilkanaście sztuk opakowań z kawą. Policjanci obejrzeli nagranie z monitoringu sklepu. Stróże prawa ustalili rysopis złodziei. Rozpoczęto poszukiwanie sprawców. Na trop jednego z nich mundurowi wpadli po kilkunastu minutach. 71-latek został zatrzymany w tramwaju jadącym w kierunku centrum Bytomia. Kolejny złodziej wpadł w ręce dzielnicowych w mieszkaniu w śródmieściu. Stróże prawa odzyskali część ich łupu. Mężczyźni trafili do komisariatu w Stroszku, gdzie zostali przesłuchani. Teraz odpowiedzą przed sądem. Grozić im może nawet do 5 lat więzienia.

Bez uprawnień za kierownicą

25-letnia mieszkanka Radzionkowa prowadziła samochód mimo decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień. Kobieta została zatrzymana przez policjantów podczas kontroli drogowej przy ul. Strzelców Bytomskich. Okazało się, że ma ona cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz grozi jej do 2 lat więzienia. O jej dalszym losie zadecyduje bytomski sąd.

W poprzedni poniedziałek około południa policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali kobietę, która prowadziła samochód osobowy pomimo decyzji administracyjnej cofającej jej uprawnienia do kierowania pojazdami. 25-latka wpadła w ręce mundurowych podczas kontroli drogowej przy ulicy Strzelców Bytomskich. W trakcie sprawdzenia kierującej renaultem policjanci ustalili, że mieszkanka Radzionkowa ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Decyzję wydał katowicki sąd. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje ponownie sąd. Grozi jej nawet do 2 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt zaginela anita knop

Zaginęła. Od 2 tygodni nie ma z nią kontaktu

Byt policja zamlynie

Szombierki: pięć kobiet wtargnęło do...

Byt sroczynski komendant stroszek

Policja ze Stroszka ma nowego komendanta

Byt 39 480562

Kronika Policyjna: 19 marca [przegląd]

Byt 39 466005

Tragiczny wypadek w Bytomiu. 18-latka zginęła...

Byt jadwiga burger

Zaginęła starsza pani