Czy radni mają się czym pochwalić?

Za moment wybory samorządowe. Najpewniej większość obecnych radnych ponownie będzie zabiegać o głosy bytomian. Ale czy w tej kadencji rzeczywiście tak się napracowali, że zasługują na kolejną? To sprawdzi Bytomski Lew.

Byt rada miejska glosowanie

"Bytomski Lew" jest projektem prowadzonym przez Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. W ramach tego przedsięwzięcia członkowie i partnerzy organizacji będą monitorować wybrane dziedziny życia politycznego i społecznego w mieście. - Bytomski Lew to szersze działanie monitoringowe mające na celu analizę różnych aspektów polityki zarządzania miastem i tym, co nas mieszkańców Bytomia interesuje i niepokoi, a dotyczy szeroko pojętej jakości życia w Bytomiu - tłumaczy Izabela Grauman, koordynatorka projektu.

Jednym z pierwszych działań jest zbadanie działalności bytomskiej Rady Miejskiej oraz dokonanie oceny ich aktywności. 17 kwietnia rajcowie otrzymali ankiety, w których MDM pyta m.in. o największe osiągnięcia i porażki, stopień realizacji obietnic wyborczych, zaangażowanie w konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami oraz prognozy, jakim wyzwaniom będzie musiała stawić czoła kolejna rada.

- Jesteśmy ciekawi jak sami radni oceniają bieżącą kadencję, swój kontakt z mieszkańcami oraz własną działalność na rzecz miasta. Pragniemy skonfrontować ich ocenę poddając wyniki ankiet analizie na forum publicznym - powiedziała Izabela Grauman.

Po blisko miesiącu kwestionariusze wypełniła tylko trójka radnych: Michał Staniszewski, Michał Bieda oraz Joanna Stępień. Pozostałych 22 radnych jak dotąd nie zdecydowało się podzielić ze społecznikami swoimi osiągnięciami w mijającej kadencji. Bytomski Lew będzie czekać na wypełnione ankiety jeszcze tylko do końca tego tygodnia.

Po zebraniu ankiet członkowie stowarzyszenia odbędą indywidualne spotkania z radnymi, podczas których zostaną im zadane dodatkowe pytania. W ich przygotowaniu wezmą udział nie tylko przedstawiciele Bytomskiego Lwa, ale także zwykli mieszkańcy Bytomia.

Wyniki badania prowadzonego w ramach inicjatywy Bytomski Lew zostaną udostępnione publicznie, w tym także ewentualne informacje o radnych, którzy odmówili udziału w projekcie. Wgląd do nich będzie mieć każdy bytomianin. Postępy w pracy można na bieżąco śledzić na stronie MDM na Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon