Noc Muzeów: balonem do nieba!

W trakcie nadchodzącej Nocy Muzeów będzie można wznieść się w balonie ku gwiazd, zejść do podziemnego schronu, a także skosztować muzycznych Lodów...

Byt noc muzeow mgb

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już jutro, w sobotę, 19 maja. Impreza będzie miała miejsce zarówno w Muzeum Górnośląskim, jak i w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika oraz podziemnych schronach na pl. Akademickim i przy dawnej szkole w Miechowicach. Niestety ze względu na remont budynku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w tym roku nie będzie Nocy Muzeów w Galerii Motoryzacji i Techniki Bytomskiego Ośrodka Edukacji.

Najbogatszy program przygotowało tradycyjnie Muzeum Górnośląskie. Trudno pokrótce opisać wszystko, co będzie się działo w muzealnych wnętrzach oraz w najbliższym sąsiedztwie gmachów przy pl. Sobieskiego i ul. Korfantego. Największą atrakcją będzie lot balonem na wysokość 30 metrów, skąd będzie można podziwiać nocną panoramę naszego miasta. Przy budynku dawnego starostwa przy ul. Korfantego będą odbywać się warsztaty składania samolotów, plenery artystyczne i plenerowa projekcja filmów historycznych. Z kolei w Sali Gorczyckiego będzie można m.in. posłuchać wykładów na temat Zeppelinów na śląskim niebie z bogatymi materiałami zdjęciowymi. To tylko część przygotowywanych atrakcji. Oprócz tego oczywiście będzie można zwiedzać muzealne wystawy.

Ciekawą ofertę dla nocnych marków przygotowała też Kronika. W galerii przy Rynku zaprezentuje się wrocławski zespół LODY, który występował m.in. na Opener Festival i Tauron Nowa Muzyka. Goście zobaczą także pokaz Ars Electronica Festival on Tour z wybranymi teledyskami i innymi animacjami muzycznymi oraz wielokanałową pracę wideo Małgorzaty Goliszewskiej "Nie tęsknię za nikim" zrealizowaną podczas wieczorów tanecznych dla seniorów (projekcja jest wstępem do wystawy indywidualnej, która będzie prezentowana w Kronice w dniach 26.05 - 29.06.2018 r.).

Na Noc Muzeów w Bytomiu zaprasza również stowarzyszenie Pro Fortalicium. Na tę okazję społecznicy udostępnią do zwiedzania schrony "Sosabowski" i "Trager" kryjące się pod placem Akademickim, które zaledwie miesiąc temu zaprezentowano po remontach dofinansowanych przez Fundację PZU i Bank Zachodni WBK. W środku będzie można zobaczyć ekspozycje poświęcone postaci generała Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy uczestniczących w walkach w Holandii w 1944 r. oraz Augustynowi i Romanowi Tragerom, mieszkańcom Bytomia, którzy znacznie przyczynili się do ostatecznej klęski III Rzeszy. W tę sobotnią noc zwiedzający będą mogli zobaczyć też wnętrza schronu "Mechtal 1945" położonego w Miechowicach przy ul. Kasztanowej, gdzie zaaranżowano wystawę przedstawiającą historię tragicznych wydarzeń 1945 roku.

Program Nocy Muzeów:

- Muzeum Górnośląskie
- Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
- Pro Fortalicium

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon