Sondaż wyborczy: Bartyla na równi z kandydatką PO

Dotarliśmy do wyników kolejnego sondażu wyborczego. Zgodnie z nim w uzyskaniu reelekcji przez prezydenta Damiana Bartyli może przeszkodzić kandydatka Platformy Obywatelskiej.

Byt bartyla stepien

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o badaniu Ius Publicum, który wskazuje, że w tym roku Damian Bartyla nie ma szans na zwycięstwo już w pierwszej turze tak, jak w poprzednich wyborach, a w ponownym głosowaniu ulegnie swojemu konkurentowi. Według tego sondażu jego najpoważniejszym rywalem ma być Andrzej Panek, który do ubiegłego roku pełnił funkcję wiceprezydenta.

Naszej redakcji udało się dotrzeć do kolejnego badania preferencji wyborczych bytomian. Ankietę przeprowadzono na próbie 500 osób na zlecenie Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. Zapytano w niej o poparcie dla siedmiu potencjalnych kandydatów: Damiana Bartyli (BIS), Mariusza Janasa (Prawo i Sprawiedliwość), Marka Kuśmierskiego (Kukiz'15), Andrzeja Panka (własny komitet), Joanny Stępień (Platforma Obywatelska, Nowoczesna), Andrzeja Wężyka (Wspólny Bytom) oraz Mariusza Wołosza (własny komitet).

ankieta spprp m

Z badania SPPRP wynika, że na największe poparcie mogą liczyć Damian Bartyla i Joanna Stępień (po 14 proc.). Nieco mniej głosów otrzymaliby kandydaci Kukiz'15 i PiS: Marek Kuśmierski i Mariusz Janas (po 12 proc.). Następny w stawce z o połowę mniejszym poparciem byłby Mariusz Wołosz (6 proc.). Najmniej bytomian wybrałoby Andrzeja Wężyka i Andrzeja Panka (po 4 proc.).

Wyniki sondaży IP i SPPRP są znacząco różne. Pokrywają się w nich wyłącznie wskazania dotyczące Mariusza Wołosza, natomiast rozbieżność w poparciu Mariusza Janasa jest ogromna. Autorzy badań brali też pod uwagę innych kandydatów, co z pewnością miało wpływ na różnice w wynikach.

Za to oba sondaże pokazują, że największa grupa wyborców nie wie na kogo głosować. W badaniu IP niezdecydowani stanowili aż 46 procent, a w ankiecie SPPRP 34 proc. respondentów zaznaczyło, że nie zagłosuje na żadnego z wymienionych. To dowodzi, że w obecnej chwili każdy z kandydatów ma szanse na zwycięstwo, jeśli zdoła przekonać do siebie niezdecydowanych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Czy w PGG będą w styczniu pieniądze na wypłaty?

Co z ustawą płynnościową dla górnictwa? „Pisana na kolanie”

Byt mariusz wolosz metropolia

Prezydent Bytomia będzie przewodniczyć...

Byt office 4194326 1280

Miliard złotych trafi do przedsiębiorców z...

Byt mateusz morawiecki i ratownicy gorniczy

Ratownicy górniczy z Bytomia najlepsi w Polsce!...

Byt strajk nauczycieli bytom

Za nami pierwszy tydzień strajku nauczycieli....

Byt glosowanie urna

Bytomianie jednak się zmobilizowali [FREKWENCJA...

Byt bartyla mownica

Bartyla oberwał po wypłacie