Netflix kręci serial w Bytomiu

Jedna z największych platform VOD na świecie - Netflix - realizuje na Śląsku swój pierwszy polski serial. Ekipa filmowa pojawiła się również w Bytomiu. W serialu wystąpią m.in. Robert Więckiewicz i Andrzej Chyra.

Byt netflix logo

Netflix jest jednym z najpopularniejszych rozrywkowych serwisów internetowych na świecie. Korzysta z niego 117 milionów aktywnych użytkowników w ponad 190 krajach. W jego bibliotece są zarówno hity kinowe i telewizyjne, jak i filmy, seriale oraz dokumenty produkcji własnej. Jeden z nich jest właśnie realizowany w Polsce.

Serial "1983" reżyserują nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik ("Wataha") oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska ("Córki Dancingu"). W obsadzie znaleźli się Robert Więckiewicz w roli skompromitowanego oficera śledczego i Maciej Musiał jako pełny ideałów student prawa, a także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska. Serial realizują producenci takich hitów jak "Jurrasic World", "Jason Bourne" i "House of Cards".

- Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł - powiedziała Agnieszka Holland.

Fabuła "1983" przedstawia inny bieg historii. Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

- Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu - tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix - opowiada Frank Marshall, producent wykonawczy "1983".

Światową premierę wyznaczono na 2018 rok.

Zdjęcia do "1983" są kręcone w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku. W sobotę 9 czerwca twórcy pojawili się również w Bytomiu. Plan filmowy zorganizowano pośród familoków na Bobrku. To już nie pierwszy raz, gdy nasze zabytkowe osiedle robotnicze zainteresowało filmowców.

- Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych - Jestem przekonany, że "1983" spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie - dodaje.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 14we dworzec bytom

Zlot nowoczesnych pociągów na bytomskim dworcu

Byt pin up misz masz

Kaj się bawić? 31.03 - 02.04

Byt galeria plejada bytom

Lokalni artyści mają swoje miejsce

Byt odkrywamy egipt

Kaj się bawić? 02.07 - 07.07

Byt beuthen cienie przeszlosci

Mroczny Bytom w teledysku zespołu Beuthen [VIDEO]

Byt opera noc

Opera zabłyśnie nocą

Byt zlot pojazdow zabyt

Kaj się bawić? 11.09 - 17.09