Spacer po Rynku. Poznaj historię głównego placu Bytomia

Już jutro uczestnicy „Rajzy po Bytomiu” dowiedzą się, jak w ciągu stuleci zmieniał się miejski Rynek. Spacer z przewodnikami wśród kamienic poprzedzi wykład w Agorze Bytom. Wejściówki na wydarzenie są jeszcze dostępne.

Byt wycieczka rozbark

Tak jak w przypadku pierwszej edycji „Rajzy po Bytomiu”, najbliższe spotkanie rozpocznie się i zakończy w Agorze Bytom. O godz. 16.00 w Sali Kameralnej (poziom +3) rozpocznie się wykład „Rynek wspaniały i cały w kwieciu”. Poprowadzą go znawcy i miłośnicy Bytomia - Marek Wojcik i Jacek Maniecki.

Prelegenci przybliżą uczestnikom spotkania fascynującą historię bytomskiego Rynku, począwszy od średniowiecza aż po dziś. Pojawią się opowieści o nieistniejącym już Ratuszu i jego okolicach, o architekturze, którą wciąż możemy podziwiać, oraz o tej, która zniknęła z krajobrazu miasta. Co ważne, uczestnicy poznają zarówno dzieje powstawania kamienic, jak i ludzi, którzy je budowali. Kim byli ich właściciele? Kto je zamieszkiwał? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się zarówno w trakcie wykładu, jak i w drugiej części spotkania - podczas spaceru. Na zakończenie, już po powrocie do galerii, uczestnicy będą mogli kontynuować rozmowy o historii miasta. Wymianę wrażeń i spostrzeżeń ze spaceru umili kawa w Café Silesia.

- Niezmiernie cieszy nas sukces pierwszej edycji „Rajzy po Bytomiu”. Z dumą wspieramy projekty, które odkrywają i promują fascynującą historię naszego miasta. Warto spędzić z nami to niedzielne popołudnie i poznać lepiej miejsca, które codziennie mijamy - mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

„Rynek wspaniały i cały w kwieciu" będzie drugim spotkaniem z cyklu „Rajza po Bytomiu”. Pierwsze, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem wśród bytomian, poświęcone było nadburmistrzowi Georgowi Brüningowi. Organizatorem spacerów przybliżających historię Bytomia jest Szlak Magnatów Przemysłowych. Bilety na spotkanie 24 czerwca są już dostępne. Wejściówkę w cenie 10 zł można kupić w Café Silesia w Agorze Bytom. W cenę biletu jest już wliczona kawa.

Druga edycja „Rajzy po Bytomiu” to także gratka dla osób pasjonujących się modą minionych epok. Organizatory zachęcają Panie do założenia kapeluszy, a Panów do ubrania szykownych muszek.

„Rajza po Bytomiu”: „Rynek wspaniały i cały w kwieciu”
24 czerwca, godz. 16.00
Agora Bytom, Sala Kameralna, poziom +3
Wstęp: 10 zł
Bilety do nabycia w Café Silesia w Agorze Bytom (poziom +2)

Organizator: Szlak Magnatów Przemysłowych
Partnerzy: Agora Bytom, Café Silesia Gryfny Kafyj
Patronat: Halina Bieda – radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pomnik ofiar na kopalni Heinitz Rozbark MIW 10 Male

Zginęło 145 górników. Przetrwała pamięć, ale już nie mogiły

Schron w Łagiewnikach

Historyczny schron w Łagiewnikach wciąż czeka na remont

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Sucha Góra to „miejsce początku” górnośląskiego przemysłu

Byt kwk centrum bytom

40 lat temu w KWK Dymitrow doszło do strasznej...

Byt synagoga odkrycie

Archeologiczne odkrycie na pl. Grunwaldzkim

Byt budowa ecs01

EC Szombierki - Industrialna katedra ma już 95 lat

Bytomski4 spacksio

Spacerem po Bytomiu - nowa książka