Dystrybutory zniknęły sprzed strażnicy. Jeden wróci do Bytomia

Dwa stare dystrybutory paliwa były charakterystycznym elementem krajobrazu ulicy Strażackiej. Mimo swojego wieku jeszcze do niedawna służyły bytomskim strażakom. Ku zaskoczeniu bytomian przed kilkoma dniami oba urządzenia zniknęły sprzed budynku jednostki.

Byt dystrybutory strazacka

Niewielka stacja paliw funkcjonowała przy ul. Strażackiej od kilkudziesięciu lat. Stojące tam czerwone dystrybutory zostały wyprodukowane w latach 70. ubiegłego wieku. Strażacy tankowali za ich pomocą pojazdy aż do czerwca 2017 r. Od roku korzystają jednak ze stacji paliw Lotos przy ul. Strzelców Bytomskich. O rezygnacji ze starych dystrybutorów zadecydowały koszty utrzymania własnej stacji.

Dziś już trudno zobaczyć podobne urządzenia. Zdecydowana większość stacji w Polsce posiada nowoczesne wyposażenie, przez co punkt tankowania znajdujący się przed bytomską jednostką straży pożarnej stanowił sporą ciekawostkę. W końcu zainteresowała się nim Fundacja Galeria Techniki Lubar z Rybnika, która wystąpiła do Miejskiego Komendanta PSP w Bytomiu o ich przekazanie do kolekcji tworzonego przez nią muzeum. Fundacja uzyskała zgodę i zdemontowała dystrybutory z ulicy Strażackiej.

Ich zniknięcie wywołało zaniepokojenie wśród mieszkańców przyzwyczajonych do widoku starej stacji. Temat odbił się szerokim echem w Internecie. Bytomian rozwścieczyło wywiezienie z miasta kolejnych zabytków techniki. W ostatnim czasie przetransportowano do Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen eksponaty z likwidowanej KWK Centrum. Wcześniej z tego samego zakładu przeniesiono do Kopalni Soli w Wieliczce zabytkową maszynę parową. Z kolei do Muzeum Energetyki w Łaziskach trafiła zdobiona budka transformatora (tzw. "Żelazny domek") z rogu ul. Korfantego i Katowickiej oraz zabytkowy gazogenerator z oczyszczalni ścieków na Zamłyniu.

Gdy zrobiło się głośno o oddaniu dystrybutorów fundacji z Rybnika władze Bytomia zreflektowały się, że mogły one być atrakcją Galerii Motoryzacji i Techniki działającej w ramach Bytomskiego Ośrodka Edukacji. Komendant miejski PSP i Lidia Maj, Pełnomocnik prezydenta ds. Promocji i Rozwoju Motoryzacji wystąpili do Galerii Lubar o przekazanie jednego z urządzeń bytomskiej placówce. - Biorąc dystrybutory nie sądziliśmy że temat ten wywoła tak dużo emocji. Szanując jednak fakt iż w Bytomiu są osoby którym zależy na zachowaniu części historii miasta zgodziliśmy się przekazać jeden z nich miejskiemu muzeum - oświadczyła rybnicka fundacja na Facebooku.

- Przejęty dystrybutor po renowacji zostanie udostępniony 15 września podczas obchodów 10. rocznicy powstania Galerii Motoryzacji i Techniki przy ul. Strzelców Bytomskich 98 - poinformował nas Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Dwa lata temu galeria podpisała umowę z PSP na mocy której wspólnie realizują działania na rzecz bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Jednak placówka współpracuje z komendą miejską już od początków swojego istnienia. Straż przekazała jej drobne eksponaty, takie jak: pompa paliwa, maski i sprzęt wyposażenia strażackiego, mundury strażackie. W zbiorach galerii są również dwa zabytkowe pojazdy strażackie: Magirus i Żuk. Oba zachowane w doskonałym stanie z pełnym wyposażeniem.

fot. Jakub Adamczyk

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon