Kronika Policyjna: 13 sierpnia [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 509677

8 pijanych rowerzystów na bytomskich drogach

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa mundurowi z bytomskiej drogówki zwiększyli kontrolę kierujących jednośladami. W weekend policjanci zatrzymali, aż 8 pijanych rowerzystów. Badanie alkomatem wykazało u nich od 0,3 do prawie 2 promili. Mundurowi ukarali ich mandatami karnymi.

Okres letni powoduje, że dużo osób korzysta z jazdy na jednośladach. Niestety nie wszyscy stosują się do przepisów. W okresie letnim odnotowujemy wzrost zdarzeń z udziałem rowerzystów. Policjanci z bytomskiej drogówki w ramach programu poprawy bezpieczeństwa rowerzystów wzmogli kontrole kierujących jednośladami. W weekend stróże prawa zatrzymali do kontroli 8 rowerzystów. Jak się okazało mężczyźni byli pod wpływem alkoholu. W piątek w ręce drogówki wpadło 3 rowerzystów w wieku od 22 do 24 lat. Mężczyźni rano i wieczorem wpadli w ręce mundurowych przy ulicy Brzezińskiej oraz Celnej. Rowerzyści mieli od 0,5 do 0,8 promila alkoholu w organizmie. Kolejny w wieku 24 lat jechał jednośladem po pijanemu w sobotę po południu. Badanie alkomatem wykazało u niego 0,3 promila alkoholu w organizmie. Czterej kolejni kierujący jednośladami wpadli w ręce policjantów w niedzielę. Nad ranem 22-latek jechał ulicą Siemianowicką mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po południu w ręce drogówki wpadło 3 rowerzystów w wieku od 28 do 47 lat. Mieli oni od 0,3 do prawie 2 promili alkoholu w organizmie. Wszyscy rowerzyści zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie od 300 do 500 zł. Policjanci zapewniają, że będą częstsze kontrole rowerzystów.

15-letni złodziej w policyjnych rękach

Policjanci zatrzymali 15-latka, który na ulicy okradł 82-letnią kobietę. Młody złodziej wyrwał bytomiance torebkę z dokumentami, telefonem komórkowym oraz gotówką. Zdarzenie miało miejsce w piątek wieczorem perzy ul. Wożniaka. Bytomianin odpowie teraz przed sądem.

W piątek wieczorem 82-letnia bytomianka powiadomiła stróży prawa, że została okradziona. Złodziej przy ulicy Woźniaka wyrwał kobiecie torebkę z zawartością telefonu komórkowego, dokumentów oraz gotówki. Policjanci wkroczyli do akcji. Ustalono rysopis złodzieja i rozpoczęto jego poszukiwania. Następnego dnia rano policjanci zatrzymali 15-latka. Bytomianin trafił do policyjnej izby dziecka. Śledczy z komendy przesłuchali go w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Ponadto stróże prawa ustalili, że popełnił on jeszcze inne przestępstwa. Sprawę wyjaśniają bytomscy śledczy. Teraz 15-latek odpowie przed sądem.

Pijani kierowcy w rękach drogówki

W ręce bytomskiej drogówki wpadło 3 pijanych kierowców. Amatorzy jazdy na "podwójnym gazie" mieli od 0,8 do ponad 1 promila alkoholu w organizmie. Teraz grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Pierwszy z nich wpadł w ręce drogówki z Komisariatu Policji Autostradowego. Mieszkaniec Piekar Śląskich po południu jechał volkswagenem autostradą A1. 42-latek miał ponad jeden promil alkoholu w organizmie. Kolejnych dwóch zatrzymali bytomscy policjanci z drogówki. Pierwszy to 31-letni mieszkaniec Jaworzna, który nad ranem jechał hyundaiem. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych na ulicy Strzelców Bytomskich. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 0,8 promila alkoholu w organizmie. Drugim amatorem jazdy „na podwójnym gazie” okazał się 50-latek. Mieszkaniec Bytomia został zatrzymany do kontroli przez drogówkę na ulicy Celnej. Kierujący oplem miał ponad jeden promil alkoholu w organizmie. Teraz kierowcy odpowiedzą przed sądem. Grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia.

Wpadł 14-letni włamywacz

Miechowiccy stróże prawa zatrzymali 14-latka. Chłopiec przywłaszczył telefon komórkowy w czerwcu tego roku oraz wielokrotnie włamywał się do altan na ogródkach działkowych w Miechowicach. Bytomianin został już przesłuchany. Teraz odpowie przed sądem.

Początkiem czerwca tego roku policjanci z komisariatu w Miechowicach zostali poinformowani o kradzieży telefonu komórkowego wartego 700 zł. Pokrzywdzona miała go utracić na terenie boiska szkolnego przy ulicy Racławickiej. Stróże prawa z Miechowic wkroczyli do akcji. Zatrzymano 14-latka, który przez pewien czas miał ten telefon. Ponadto śledczy z komisariatu ustalili, że chłopiec w ostatnim czasie wielokrotnie włamywał się do altan na ogródkach działkowych na terenie Miechowic. Bytomianin został już przesłuchany w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Teraz o jego losie zdecyduje sąd.

Podsumowanie działań "NURD"

Bytomska drogówka podsumowała czwartkowe działania „NURD”. Mundurowi ujawnili łącznie 114 wykroczeń w tym aż 89 na kierowców. Działania prowadzone były w godzinach 06:00 do 22:00. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W czwartek od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszali się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Ponadto mundurowi zwracali uwagę czy piesi posiadają elementy odblaskowe.

Mundurowi nałożyli 16 mandatów karnych, w tym 10 na kierowców. Ujawniono łącznie 114 wykroczeń. Piesi popełniali wykroczenia przeważnie przechodząc w miejscach niedozwolonych oraz nie dostosowując się do sygnalizacji świetlnej. Kierowców ukarano mandatami karnymi za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych oraz inne wykroczenia. Wobec 2 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu. 96 osób pouczono. Zatrzymano 4 pijanych rowerzystów.

17-latek okradał mieszkania i napadł na kobietę

Bytomscy policjanci zatrzymali 17-latka. Młodzieniec napadł na 67-latkę i jest sprawcą serii kradzieży mieszkaniowych. Do przestępstw dochodziło od początku lipca tego roku do chwili obecnej. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Policjanci odzyskali część jego łupu. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W połowie lipca tego roku bytomscy stróże prawa zostali poinformowani o napadzie na 67-latkę. Do rozboju doszło wieczorem przy ulicy Orzegowskiej. Napastnik podbiegł od bytomianki od tyłu i wyrwał jej torebkę z dokumentami i pieniędzmi. Bytomscy śledczy wkroczyli do akcji i rozpoczęli poszukiwania bandyty. W czwartek stróże prawa z komendy zatrzymali 17-latka, który napadł na kobietę. Ponadto śledczy ustalili, że młodzieniec dokonał serii kradzieży mieszkaniowych na terenie Bytomia od początku lipca tego roku. Bytomianin dostawał się do mieszkań poprzez otwarcie uchylonego okna. Jego łupem padał sprzęt RTV oraz pieniądze. Policjanci w jego mieszkaniu znaleźli między innymi aparat fotograficzny, telewizor, telefony komórkowe oraz laptopy. Przedmioty te pochodzą z kradzieży, które robił 17-latek. Młodzieniec trafił do policyjnego aresztu. Śledczy z komendy ustalają kolejnych pokrzywdzonych i zapowiadają, że to nie koniec sprawy i możliwe są dalsze zatrzymania. Bytomianin odpowie teraz przed prokuratorem. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Mundurowi przejęli nielegalny tytoń i papierosy

Bytomscy policjanci zabezpieczyli papierosy oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa zatrzymali 34-latka, który w mieszkaniu ukrywała kontrabandę. Na rynek nie trafi 26 tys. szt. papierosów oraz 6 kilogramów tytoniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego oszacowano na ponad 22 tys. zł. Teraz bytomianinowi grozi do 3 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bytomskiej komendy ustalili, że w jednym z mieszkań przy ulicy Jainty mogą znajdować się "lewe" papierosy. Stróże prawa wkroczyli do akcji. W mieszkaniu zastali 34-letniego mężczyznę oraz nielegalne wyroby tytoniowe. Mundurowi zabezpieczyli 26 tys. szt. papierosów oraz 6 kilogramów tytoniu niewiadomego pochodzenia. Kontrabanda nie posiadała polskich znaków akcyzy. Czarnorynkową wartość przejętego towaru oszacowano na blisko 12 tysięcy złotych. Natomiast straty Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to ponad 22 tys. zł. Teraz o losie zatrzymanego bytomianina zdecyduje sąd. Grozi mu wysoka grzywna oraz do 3 lat więzienia.

Wpadli za rozbój na 15-latku

W ręce policjantów z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego wpadło 4 chłopców w wieku od 10 do 14 lat. Bytomianie pobili i okradli 15-latka. Skradziony mu telefon komórkowy odzyskali stróże prawa. Teraz chłopcami zajmie się bytomski sąd.

Stróże prawa z komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego zostali poinformowani o pobiciu 15-latka w rejonie parku miejskiego w centrum miasta. Napastnicy dodatkowo zabrali pokrzywdzonemu telefon komórkowy. Policjanci wkroczyli do akcji. Następnego dnia zatrzymali 4 chłopców w wieku od 10 do 14 lat. W mieszkaniu jednego z nich śledczy znaleźli telefon skradziony pokrzywdzonemu. Teraz bytomianie odpowiedzą przed bytomskim sądem.

Policjanci przejęli 10 kg dopalaczy

W trakcie wspólnych działań bytomskich stróżów prawa, policjantów z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach oraz funkcjonariuszy śląskiej służby celno-skarbowej z psem „Rossi”, przejęto prawie 10 kg dopalaczy oraz zabezpieczono blisko 50 tys. zł w gotówce. Zatrzymana trójka bytomian w wieku od 20 do 23 lat handlowała zakazanymi środkami za pośrednictwem strony internetowej na terenie całego kraju. Zatrzymanym, związanymi ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich, grozi teraz do 12 lat więzienia.

Stróże prawa z bytomskiej komendy, wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przeprowadzili wspólne działania przeciwko handlowi dopalaczami. Policjantów wspomagali funkcjonariusze śląskiej służby celno-skarbowej wraz z labradorką „Rossi”, specjalizującą się w poszukiwaniu zabronionych substancji. Śledczy wpadli na trop osób handlujących tymi środkami za pomocą strony internetowej. Dopalacze wysyłane były w paczkach do klientów na terenie całej Polski. We wtorek policjanci zatrzymali w bytomskiej dzielnicy Łagiewniki trzy osoby. Dwóch mężczyzn i kobietę w wieku od 20 do 23 lat. Ustalono, że osoby te związane są ze środowiskiem pseudokibiców jednej ze śląskich drużyn piłkarskich. Stróże prawa przejęli prawie 10 kilogramów dopalaczy w różnej postaci. Przejęto również szklane pojemniczki oraz woreczki strunowe, w które porcjowane były zakazane środki. Stróże prawa zabezpieczyli również blisko 50 tysięcy złotych w gotówce. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Ustalono, że proceder ten prowadzili od kilku miesięcy, mając z tego stały dochód. Śledczy wnioskowali do prokuratury o tymczasowy areszt dla handlujących dopalaczami. Teraz bytomianie odpowiedzą przed prokuratorem. Grozi im do 12 lat więzienia.

10-lat więzienia za butelkę alkoholu wartą 50 zł

Policjanci z Szombierek zatrzymali dwóch bytomian w wieku 23 i 24 lat. Obaj ukradli ze sklepu dwie butelki z alkoholem. Widzieli to pracownicy ochrony, którzy chcieli ich powstrzymać. Między złodziejami a ochroną doszło do szarpaniny. Mężczyźni uszkodzili drzwi wejściowe do sklepu i uciekli z jedną butelką alkoholu. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Teraz odpowiedzą przed prokuratorem. 24-latkowi grozi do 5, a młodszemu do 10 lat więzienia.

Dwóch młodych mężczyzn przyszło do sklepu spożywczego przy ulicy Zabrzańskiej. Wzięli ze sobą po butelce z alkoholem, jednak nie mieli zamiaru za nie płacić. Pracownicy ochrony sklepu zauważyli, że mężczyźni chcą ukraść alkohol i zagrodzili im drogę. Pomiędzy złodziejami a ochroniarzami doszło do szarpaniny. Złodzieje zdołali uciec z jedną butelką alkoholu wartą 50 złotych. Dodatkowo uszkodzili drzwi wejściowe do sklepu. Sprawą zajęli się stróże prawa z komisariatu w Szombierkach. Policjanci obejrzeli nagranie z monitoringu sklepu i ustalili rysopis złodziei. Po kilkudziesięciu minutach w ręce stróży prawa wpadł 24-latek. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia policjanci zatrzymali 23-latka. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Teraz o ich losie zdecyduje prokurator. Starszemu z nich grozi do 5 lat więzienia. Natomiast 23-latkowi grozi do 10-lat za kratami.

Mając prawie 3 promile jechał skuterem

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał 39-latek, który w poprzedni poniedziałek spowodował kolizję drogową na ulicy Szkolnej. Nietrzeźwy kierowca skuterem wjechał w samochód. Teraz o jego losie zadecyduje sąd. W więzieniu może spędzić 2 lata.

W miniony poniedziałek po południu na ulicy Szkolnej doszło do kolizji drogowej. Kierujący skuterem 39-latek uderzył w osobowego mercedesa. Badanie stanu trzeźwości bytomianina wykazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna chciał wypróbować nowo zakupiony jednoślad. Teraz o jego losie zadecyduje prokurator. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt 39 541764

Kronika Policyjna: 11 lutego [przegląd]

Byt 39 524229

Tragedia w Łagiewnikach. Nie żyje 63-letni...

Byt policja tasma

Już po sekcji zwłok. Tajemnica tragedii z...

Byt policja judoka

Postawa godna naśladowania. Judoka ruszył w...

Byt policja zamlynie

Skatowane niemowlę z Bobrka trafiło do szpitala

Byt 39 440778

Kronika Policyjna: 28 sierpnia [przegląd]